Netflix, reklamların platforma ne zaman geleceğini onayladı

Reklamlar 2023 yılına kadar Netflix'e gelmeyecek, bugün (19 Temmuz) onaylandı. 

Netflix'in Eş CEO'su Ted Sarandos, Haziran ayının sonunda yayın devinin gerçekten reklam destekli bir abonelik katmanı başlatmayı planladığını doğruladığında, böyle bir katmanın ne zaman geleceğine dair bir tarih vermedi. Ancak sızdırılan iç Netflix iletişimlerine dayanan raporlar, bunun 2022'nin sonundan önce olacağını belirtmişti . 


Plan buysa, şirket artık reklam katmanını başlatmak için 2023'ün başlangıcını hedefleyerek geri çekildi. Bu haber, Netflix'in, Microsoft'un "Netflix'in teknoloji ve satış ortağı" olarak tanımladığı, platformda reklam için platform sağlamak üzere Microsoft ile ortaklık kurduğu duyurusunun ardından geldi, ancak bazıları daha fazla sona erebileceklerini merak ediyor .

Netflix yöneticileri, şirketin yatırımcılara sunduğu rapordaki haberi doğruladı(yeni sekmede açılır)yayın devinin bu yıl 30 Haziran'a kadar olan dönemde 970.000'den fazla abone kaybettiğini ortaya koydular. 

Rapor, katmanın planlanan lansmanını ayrıntılarıyla anlatıyor: "Yakın zamanda Microsoft'u teknoloji ve satış ortağımız olarak duyurduk ve bu katmanı 2023'ün başlarında başlatmayı hedefliyoruz. Multi-milyar reklamlarını genişletmek için büyük yatırımlar yapıyorlar. premium televizyon videosuna dönüştürüyoruz ve böylesine güçlü bir küresel ortakla çalışmaktan heyecan duyuyoruz."

Netflix, "marka reklamverenlerinden gelen premium BGBM'leri" hedefleyeceklerini ve katmanın "büyük olasılıkla reklam harcamalarının önemli olduğu bir avuç pazarda başlayacağını" söylemeye devam etti. Yeni girişimlerimizin çoğu gibi, niyetimiz de bunu yaymak. , dinleyin ve öğrenin ve teklifi iyileştirmek için hızlı bir şekilde yineleyin. Bu nedenle, birkaç yıl içinde reklamcılık işimiz muhtemelen ilk gün göründüğünden oldukça farklı görünecek."

BGBM, bir reklamverenin bir web sayfasındaki bin reklam gösterimi başına ödediği maliyeti belirtmek için kullanılan bir pazarlama terimi olan bin gösterim başına maliyetin kısaltmasıdır. Örnek olarak, bir web sitesi yayıncısı her BGBM için 2 ABD Doları ücret alıyorsa, bu, reklamverenin reklamının her 1000 gösterimi için 2 ABD Doları ödemesi gerektiği anlamına gelir. Google'ın ortalama BGBM'si 2,80 ABD doları civarındadır, ancak bu açıklama Netflix'in bundan daha fazlasını talep edeceğini gösteriyor gibi görünüyor.


Açıklama, Netflix'in reklam destekli katmana yönelik planları hakkında iyimser: "Zamanla, tüketiciler için daha sorunsuz ve alakalı ve reklam ortaklarımız için daha etkili, doğrusaldan daha iyi bir TV reklam modeli oluşturmayı umuyoruz. . Reklam katmanı ve ilgili reklam gelirleri için üye tabanımızı büyütmek biraz zaman alacak olsa da, uzun vadede reklamcılığın önemli ölçüde artan üyelik (daha düşük fiyatlar aracılığıyla) ve kâr artışı sağlayabileceğini düşünüyoruz."

Reklam destekli, daha düşük fiyatlı bir katman, bir abonelik hizmeti için devrim niteliğinde bir fikir değildir. Hulu , HBO Max,  Paramount Plus ve Peacock zaten yapıyor ve  Disney Plus bu yıl  da seçeneği getirecek, ancak Netflix zaten kendi işini yapmaya çalışıyor gibi görünüyor.

Netflix'in Finans Direktörü Greg Peters, yatırımcılara reklam destekli katmanın "yenilik odaklı bir bakış açısıyla" yapılacağını söyledi. "Bu bir emekle-yürü-koş modeli. Başlangıçta, aşina olduğunuz şey olacak, ancak zamanla sahip olduğumuz inovasyon DNA'sından yararlanmak için muazzam bir fırsat olduğunu düşünüyoruz. Teklifimizin ölçeği ve sıraya koyduğumuz ortaklarla, lineer televizyondan temelde farklı bir şey sunduk. Markalar Netflix'in içeriğiyle bağlantı kurmak istedi." 

Şu anda her şey oldukça belirsiz, ancak Netflix'in bu yeni katman için büyük planları olduğu açık. 


To Top