Oppo, Find X5 Pro'nun ekranını özel yapan şeyin ayrıntılarını veriyor

Bir telefonun ekranı inanılmaz derecede önemlidir çünkü onunla ve tüm iç organları ile ana etkileşim noktanızdır. Ahizeniz en iyi yonga setine ve en iyi kameralara sahip olabilir, ancak ekran çok iyi değilse, kesinlikle fark edeceksiniz - sonuçta, telefonunuzu her kullandığınızda ona bakıyorsunuz.
Bildiğiniz gibi şu anda piyasada iki ana ekran teknolojisi var ve IPS paneller, özellikle yüksek uçta, çoğunlukla OLED'ler lehine çekiş kaybetti. Ancak tüm OLED'ler aynı değildir - evet, piksellerin çalışma şekli sayesinde hepsinde mürekkep siyahı vardır, ancak bunun dışında bir OLED'in kalitesi mutlaka bir sonrakine eşit değildir.

Oppo bunu elbette biliyor, bu yüzden en son amiral gemisi akıllı telefonu Find X5 Pro'yu çok yüksek kaliteli bir OLED panel ile donatmayı seçti, bu da her şeye rağmen uygun fiyat noktasına çok yakışıyor. Rakamlar teknik özellikler sayfalarımızda var, ancak hikayenin sadece yarısını anlatıyorlar - elbette, bu 1440x3216 çözünürlüğe sahip 120 Hz'lik bir paneldir, bu nedenle en genel yenileme hızına ve etrafındaki en yüksek çözünürlüklerden birine sahiptir.
Ve evet, LTPO2'yi duymuş olabilirsiniz ve bunun yenileme hızını dinamik olarak değiştirmekle ilgili olduğu hakkında bir fikriniz olabilir, ancak tam olarak ne ölçüde? Benzer şekilde, bu panelin 1 milyar renk gösterebilmesinin nesi var? Bu, Find X5 Pro'yu kullanma konusundaki günlük deneyiminizi nasıl etkiler? Merak ettik ve çok şükür Oppo bize bazı cevaplar verdi.
1 milyar rengin ötesinde, Find X5 Pro size doğal olarak işlenmiş cilt tonlarını, insanları gerçekçi olmayan gibi gösteren gölgelerle seyreltilmemiş şekilde gösterebileceği anlamına gelir. Ancak hepsi bu kadar değil - çevrenizdeki ortam aydınlatmasının renk sıcaklığına ve yoğunluğuna bağlı olarak renk algınız değişir. Böylece Find X5 Pro, renk üretimini ortam ışığındaki en küçük değişikliklere uyacak şekilde otomatik olarak değiştirirken, kullanılan renk dizisini de içeriğe uyacak şekilde uyarlar.

Panel, önceki standart olan sRGB'den önemli ölçüde daha geniş olan DCI-P3 renk alanının %100'ünü gösterme yeteneğine sahiptir. Dikkatli kalibrasyon, laboratuvar testlerimizin de onaylayabildiği gibi, hedefin çok doğru bir şekilde vurulmasını sağlar . Find X5 Pro'nun çok noktalı renk kalibrasyonu vardır, bu nedenle ekranı yalnızca belirli bir parlaklık seviyesinde en iyi şekilde görünecek şekilde yapılmamıştır, ancak tüm koşullara uyum sağlayabilir ve yine de olağanüstü kalite sunar.
Parlaklıktan bahsetmişken, geçen ay Paris'e yaptığım bir gezi sırasında gerçek dünya koşullarında test edebildiğim için sunulanlardan da bol miktarda var . "Yalnızca" 1300 nit'te zirve yapabilir, ancak bu, şimdiye kadar üretilen çoğu telefon tarafından hala eşsizdir ve aynı zamanda en güneşli günlerde bile ekranı görünür kılmak için yeterlidir.

Spektrumun diğer ucunda, geceleri karanlık bir odada, telefonunuzun ekranının mümkün olduğunca loş olmasını istersiniz, böylece bakmak acı vermez. 20 nit'e kadar inen bu ekran, zifiri karanlıkta bile göz kamaştırıcı bir his olmadan rahat okuma veya video izlemeye olanak tanır. Tüm bunlara ek olarak, sert soğuk ışığı bastırmak için iyi çalışan ve uykunuzu etkilemeyen daha sıcak bir ton sunan mavi ışık filtresidir.

Otomatik parlaklığın geçmesi gereken 8192 seviyesi vardır, bu da pratikte her iki yönde de çok fazla zıpladığını hissetmeyeceğiniz anlamına gelir - seviyelerin sayısı çok sayıda ince ayara izin verir. Panel, logaritmik olan gözlerimizin ışığı algılama biçimine uyacak şekilde bile ayarlanmıştır - loş bir odada çok küçük bir değişiklik büyük olarak algılanırken, açık havada parlak güneşli bir günde çok daha büyük atlamalar kaydedilmez bile.

Parlaklık değişimi için 12 ölçekleme modu vardır ve bunların her biri, mevcut seviyeye bağlı olarak ekran gücünün değişme hızını değiştirir. Ekrana sığdırılan tüm bu bilimin nihai sonucu, her zaman çevrenize sorunsuz bir şekilde uyum sağladığını ve olmaması gerektiği halde çok parlak veya çok loş olmanın asla rahatsız edici olmadığını algılamanızdır.

Şimdi bu LTPO2 teknolojisine dalalım. Dinamik 120 Hz yenileme hızı, statik içerik için 1 Hz'e düşebilir, özellikle bu yenileme hızını isteyen uygulamalar için 60 Hz kullanabilir ve mümkün olan her yerde ultra yumuşak kaydırma için tam 120 Hz'e çıkabilir.

Her zaman 120 Hz'de takılı kalmadığından, ihtiyacınız olmadığında ilgili gücü tüketmezsiniz - ve bu, 5.000 mAh hücre ile eşleştirildiğinde çok iyi pil ömrü sağlar.

Tüm bu güç tasarrufuna rağmen, Find X5 Pro yılın en yumuşak hisseden akıllı telefonlarından biri olmaya devam ediyor. Arka planda gerçekleşen bu yenileme hızının tümü, hiç fark edeceğiniz bir şey değil.

Bu, şaşırtıcı olmayan bir şekilde, Oppo'nun bir telefonda sahip olduğu en iyi ekran ve aynı zamanda şu anda piyasadaki en uyarlanabilir yenileme hızlarından birine sahip. HDR10 + 'yı ve eğer ilgileniyorsanız HDR olmayan içerik için HDR yükseltmeyi de destekler. Üstünde, Android cihaz üreticilerinin kullanabileceği en sağlam ekran camı olan ve hafifçe kavisli ekranı damlalardan ve çizilmelerden koruyan bir Gorilla Glass Victus tabakası bulunur.
To Top