Rusya'da Google, yasaklı videoları YouTube'dan kaldırmadığı için 373 milyon dolar para cezasına çarptırıldı

Rusya, Ukrayna'daki savaş hakkında "sahte haberler" yaydığı için Google'a yaklaşık 373 milyon dolar para cezası verdi.

Para cezası, YouTube'un ülkede yasa dışı kabul edilen videoları kaldırmaması nedeniyle geldi.

Google'ın Rus yan kuruluşu, Rus yetkililerin banka hesaplarına el koymasının ardından iflas başvurusunda bulundu.

Google, geçen yıl yasaklı içerik için yaklaşık 100 milyon dolarlık bir para cezasının ardından son aylarda Rus yetkililerle sert bir ilişki yaşadı. Rusya, ülkenin yasalarını ihlal eden YouTube videolarını kaldırmadığı için başka bir para cezası uyguladığı için Google için işler daha da kötüye gidiyor.

 


Reuters'e göre (yeni bir sekmede açılır) Google, bir Moskova mahkemesi tarafından yasaklı videoları kaldırması emredildikten sonra barındırmaya devam ettiği için 21,1 milyar ruble (yaklaşık 373 milyon dolar) para cezasına çarptırıldı. Söz konusu videolar, Rusya'nın Ukrayna'daki “askeri operasyonlarına” olumsuz ışık tuttuğunu iddia ettiği materyalleri içeriyor.

Geçen Aralık ayında, Rusya'nın iletişim düzenleyicisi Roskomnadzor, Ukrayna'daki savaş hakkında "sahte haberler" yaydığı iddiasıyla Google'a çekiç indirdi. Roskomnadzor, YouTube'u "Rusya Federasyonu silahlı kuvvetlerini itibarsızlaştırmakla" suçladı. 

Google, Rusya'nın bu videolara erişimi kısıtlama kararına uymadı. Mart ayında Rusya, bu tür videoları dağıtmaya devam etmesi halinde Mountain View şirketini cezalandırmakla tehdit etmişti.

Android Central, yorum için Google'a ulaştı ve bir yanıt aldığında bu makaleyi güncelleyecek.

Rusya, ülkedeki bir Google yan kuruluşunun banka hesabına da el koydu ve şirketin ceza ödemesini imkansız hale getirdi. Rusya'ya uygulanan mevcut Batı yaptırımları, ülkeye her türlü fon transferini de engelliyor. Sonuç olarak, Google'ın Rus bölümü iflas ilan etti.


Google, Rusya'da para cezasına çarptırılan tek ülke değil. Nisan ayında Moskova , ülkenin yasalarını ihlal eden LGBT içeriğini kaldırmadığı için Meta ve TikTok'u (yeni bir sekmede açılır) da para cezasına çarptırdı. Google'a karşı son hamle, Rusya'nın Şubat ayında Ukrayna'yı işgal ettikten sonra ülkedeki ifade özgürlüğü üzerindeki kontrolünü sıkılaştırma çabalarının bir parçası.

To Top