Samsung'un Exynos işlemcileri için sırada ne var?

Gelecek, Samsung'un tescilli Exynos yonga seti serisi için parlak görünmüyor. Qualcomm, ileriye dönük Samsung'un amiral gemisi akıllı telefonlarının (S ve Z serisi gibi) yalnızca Snapdragon SoC'ler tarafından destekleneceğini duyurdu.


Daha önce, Samsung'un kendi işlemcilerini içeren Samsung amiral gemisi akıllı telefonlarında her zaman küçük ama istikrarlı bir pay vardı. Genellikle cihazın iki çeşidi vardı - biri Snapdragon ve diğeri bir Exynos çipi içeriyordu.

Exynos destekli akıllı telefonların Samsung'un amiral gemisi hatlarındaki göreli payı düşüşte. S22 ile tüm birimlerin yalnızca 1/4'ü Samsung'un tescilli yonga setini taşıyordu. Gelecek nesilde bu paylaşım yaklaşık 0 olacak. Android Authority bir makalede Samsung Galaxy S23 serisinin Exynos işlemcisini tamamen terk edeceğini bildiriyor. Ming-Chi Kuo gibi analistler, Koreli teknoloji devinden böyle bir hamleyi uzun süredir tahmin ediyorlardı, ancak şimdi Qualcomm'un kendisi, Maeil Economic Daily tarafından bildirildiği üzere kararı onayladı .

Dahası, Qualcomm artık yakın gelecekte tüm Samsung amiral gemisi akıllı telefonları için özel işlemci tedarikçisi olacak. Bu, gelecekteki S serisi olmayan Samsung amiral gemilerinin Exynos varyantlarının da olası olmadığı anlamına geliyor.

Doğal olarak bu şu soruyu akla getiriyor: Samsung, Exynos işlemcilerinin fişini mi çekiyor? Ne de olsa, ikincisi, termallerle ünlü bir şekilde mücadele etmenin yanı sıra, Snapdragon muadillerine kıyasla neredeyse her zaman düşük performans gösterdi. Özetle, bir Exynos Samsung amiral gemisi neredeyse her zaman Snapdragon'dan daha düşük olmuştur.

İlginç bir şekilde Samsung, Exynos'un sonunun geldiği yönündeki spekülasyonları yalanladı. Koreli teknoloji devine göre, Exynos yonga setlerinin (geçici) askıya alınması bir iş kararıdır. Referans olarak, bir süre önce, yalnızca Samsung yongaları tarafından desteklenen potansiyel bir Galaxy S25 hakkında söylentiler ortaya çıktı.

Belki de bu geçici durma, Samsung'un işlemci oyununu hızlandırma planındaki bir sonraki adımdır. Bakalım Samsung, Apple'ı kendi oyununda gerçekten yenebilecek mi?

To Top