Samsung'un yaklaşmakta olan "Hexa²pixel" sensörü 450MP çözünürlüğe ulaşacak

Samsung, dosyalamada "fotoğraf cihazları için görüntü sensörleri" olarak tanımlanan "Hexa²piksel" terimini ticari marka haline getirdi. Bu, başlangıçta GalaxyClub tarafından fark edildi , şimdi sızıntı yapan Ice Universe , ticari marka hakkında tweet attı ve söz konusu sensörün çözünürlüğünü alay etti.
Sızıntı yapan kişi, bu sensörün mevcut Tetracell (2x2) ve Nonapixel (3x3) düzenlemelerinin çok üzerinde olan 36'sı 1 arada piksel gruplaması (bir grup 6x6 piksel birleştirilmiş) yapacağını ima ediyor. Hedef 12MP çıkış ise (diğer ikisinde olduğu gibi) çözünürlüğü hesaplayabiliriz.

450MP'ye yuvarlanabilmesine rağmen 432MP'ye çıkıyor. Her iki durumda da, Samsung'un 200MP sensörlerinin, ISOCELL HP1 (1/1.22”, 0.64µm piksel) ve HP3'ün ( 1/1.4”, 0.56µm) çözünürlüğünün iki katından fazlasına sahip olacaktır.

Her iki HP sensöründe de sırasıyla 12MP ve 50MP çıkış için hem 4x4 hem de 2x2 piksel gruplama yapmalarına olanak tanıyan “Tetra²piksel” renk filtreleri bulunur. Yeni sensör adına “²” verildiğinde, muhtemelen iki çıkış moduna da sahip olacaktır.

6x6 ve 3x3, belki? Eğer öyleyse, sırasıyla 12MP ve 48MP çözünürlüklü görüntülerin çıktısını alabilecek. Sensör çok büyük olsa bile, bu kadar çok piksel yerleştirmek onları oldukça küçük yapacağından, gruplama gerekli olacaktır.

Birkaç yıl önce bazı sızıntılar, Samsung'un 600MP'ye kadar yüksek çözünürlüklü (1/0.57" optik formatlı) sensörler üzerinde çalıştığını öne sürdü, bu nedenle bu Hexa²piksel sensör önümüzdeki birkaç yıl içinde gelecek olanın sadece orta noktasını temsil edebilir.

To Top