Telefonunuzdan casus yazılım nasıl bulunur ve kaldırılır

Gözetim uygulamaları daha gelişmiş hale geliyor. İzlendiğinizi düşünüyorsanız yapmanız gerekenler burada.
Dijital benliklerimiz artık kimliğimizin yerleşik bir parçası. Gönderdiğimiz e-postalar, hem özel hem de genel sosyal medya üzerinden yaptığımız konuşmalar, paylaştığımız fotoğraflar, izlediğimiz videolar, indirdiğimiz uygulamalar ve ziyaret ettiğimiz web siteleri dijital kişiliklerimize katkıda bulunuyor.

Örneğin, sanal özel ağlar (VPN'ler), uçtan uca şifreleme ve kullanıcı etkinliğini izlemeyen tarayıcılar kullanarak bir devlet kurumunun, ülkenin veya siber suçlunun dijital yaşamlarımıza göz atmasını önlemenin yolları vardır.

Bununla birlikte, hükümetler ve kolluk kuvvetleri, NSO grupları da dahil olmak üzere şirketler tarafından ticari olarak geliştirilen ve sunulan karmaşık casus yazılımlardan yararlanmaktadır. Bir cihaza implante edildiğinde tespit edilmesi veya çıkarılması son derece zor olabilir.

Bu kılavuz, iOS veya Android telefonunuzdaki farklı kötü amaçlı yazılım biçimlerini, bulaşmanın uyarı işaretlerinin neler olduğunu ve mümkünse bu tür vebaları mobil cihazlarınızdan nasıl kaldırabileceğinizi inceleyecektir.

iOS, Android telefonunuzdan gelişmiş casus yazılım nasıl bulunur ve kaldırılır

casus yazılım nedir? 

uisanceware genellikle yasal uygulamalarla birlikte gelir. Açılır pencerelerle web taramanızı kesintiye uğratır, ana sayfa ayarlarınızı zorla değiştirir ve ayrıca tarama verilerinizi reklam ajanslarına ve ağlara satmak için toplayabilir. Kötü amaçlı reklam olarak kabul  edilse de , kötü amaçlı yazılımlar genellikle tehlikeli veya temel güvenliğiniz için bir tehdit değildir.

O zaman temel casus yazılımınız olur . Bu genel kötü amaçlı yazılım biçimleri, işletim sistemi ve pano verilerini ve kripto para cüzdan verileri veya hesap kimlik bilgileri gibi potansiyel değeri olan her şeyi çalar. Casus yazılımlar her zaman hedef alınmaz ve genel kimlik avı saldırılarında kullanılabilir. 

Stalkerware olarak da bilinen gelişmiş casus yazılım, bir üst seviyedir . Genellikle etik olmayan ve bazen tehlikeli olan bu kötü amaçlı yazılım bazen masaüstü sistemlerde bulunur, ancak artık en yaygın olarak telefona yerleştirilmiştir. Casus yazılım ve takip yazılımı, gönderilen ve alınan e-postaları, SMS'leri ve MMS'leri izlemek için kullanılabilir; standart telefon hatları veya IP Üzerinden Ses (VoIP) uygulamaları üzerinden dinleme amacıyla canlı aramaları kesmek; çevre gürültüsünü gizlice kaydetmek veya fotoğraf çekmek; kurbanları GPS aracılığıyla izlemek veya Facebook ve WhatsApp gibi sosyal medya uygulamalarını ele geçirmek için. 
Stalkerware, genellikle, örneğin aile içi istismar vakalarında olduğu gibi, bir kişiyi birey olarak gözetlemek için indirilir. 

O zaman devlet düzeyinde ticari casus yazılımınız olur. Pegasus , hükümetlere 'terörizm'le mücadele ve kanun yaptırımı amacıyla bir araç olarak satılan, son zamanlarda en çok bilinen vakadır - ancak nihayetinde gazetecilere, aktivistlere, siyasi muhaliflere ve avukatlara ait akıllı telefonlarda bulundu. 

Saldırıların uyarı işaretleri  

Kendinizi tuhaf veya olağandışı sosyal medya mesajları veya e-postalarının alıcısı olarak bulursanız, bu bir casus yazılım bulaşma girişiminin bir uyarı işareti olabilir. Herhangi bir bağlantıya tıklamadan veya herhangi bir dosya indirmeden bunları silmelisiniz. Aynı şey, sizi farkında olmadan kötü amaçlı yazılım indirmeye yönlendiren bağlantılar içerebilen SMS içeriği için de geçerlidir. 

Habersiz bir kurbanı yakalamak için, bu kimlik avı mesajları sizi bir bağlantıya tıklamaya veya bir casus yazılım veya takip yazılımı yükü barındıran bir yazılımı çalıştırmaya yönlendirir. Kötü amaçlı yazılım uzaktan yükleniyorsa, kullanıcı etkileşimi gerekir ve bu nedenle bu mesajlar, örneğin ödeme talep ederek veya başarısız bir teslimat bildirimi gibi davranarak sizi paniğe sürüklemeye çalışabilir. Mesajlar, güvendiğiniz bir kişiden de sahte adresler kullanabilir.

Stalkerware söz konusu olduğunda, ilk enfeksiyon mesajları daha kişisel olabilir ve kurbana özel olabilir. 

Kurban tarafından fiziksel erişim veya yanlışlıkla casus yazılım yüklemesi gereklidir. Ancak, bazı casus yazılım ve takip yazılımı türevlerinin yüklenmesi bir dakikadan az sürebilir.

Cep telefonunuz kaybolur ve tanımadığınız farklı ayarlar veya değişikliklerle yeniden belirirse veya bir süreliğine el konulduysa, bu bir kurcalama göstergesi olabilir.

Ne zaman izlendiğimi nasıl anlarım?

Gözetim yazılımı daha karmaşık hale geliyor ve tespit edilmesi zor olabilir. Ancak, tüm casus yazılım ve takipçi yazılım türleri görünmez değildir ve izlenip izlenmediğinizi öğrenmek mümkündür.

Android

Bir Android cihazda eşantiyon, uygulamaların resmi Google Play Store dışında indirilmesine ve yüklenmesine izin veren bir ayardır. 

Etkinleştirilirse, bu, izinsiz kurcalama ve jailbreak işlemine işaret edebilir. Yine de, her tür casus yazılım ve takipçi yazılım, jailbreak yapılmış bir cihaz gerektirmez.

Bu ayar, çoğu modern Android derlemesinde  Ayarlar  >  Güvenlik  >  Bilinmeyen kaynaklara izin ver bölümünde bulunur . (Bu, cihaza ve satıcıya göre değişir.) Ayrıca  Uygulamalar  >  Menü  >  Özel Erişim  >  Bilinmeyen uygulamaları yükle'yi kontrol  ederek tanımadığınız bir şey görünüp görünmediğini kontrol edebilirsiniz, ancak casus yazılımların listede görüneceğinin garantisi yoktur.

Bazı casus yazılım türleri, algılanmayı önlemek için genel adlar ve simgeler de kullanır. Listede aşina olmadığınız bir işlem veya uygulama çıkarsa; çevrimiçi hızlı bir arama, yasal olup olmadığını öğrenmenize yardımcı olabilir.

iOS 

Jailbreak yapılmamış iOS cihazlarının, sıfır gün açığı kullanılmadığı sürece kötü amaçlı yazılımlarla yüklenmesi genellikle daha zordur. Bununla birlikte, kullanıcıların yazılım paketlerini jailbreak yapılmış bir cihaza yüklemelerini sağlayan bir paket yöneticisi olan Cydia adlı bir uygulamanın varlığı, kurcalamayı gösterebilir (yazılımı bilerek kendiniz indirmediyseniz).

Diğer işaretler

Cihazın işletim sisteminden veya uygulamalarından beklenmeyen pil boşalması, aşırı ısınma ve garip davranışlarla karşılaşabilirsiniz. 

Rızasız gözetim etik değildir. Ev içi durumlarda, güçte ciddi bir dengesizliğe neden olur. Altıncı hissiniz bir şeylerin yanlış olduğunu söylüyorsa, onu dinleyin. Fiziksel bir nesne, mahremiyetinizden ve kişisel güvenliğinizden ödün vermeye değmez. 

Cihazınız tehlikeye girerse, gizlilik hakkınızın kontrolünü geri alın - bu, ahizenizi tamamen değiştirmek anlamına gelsin veya gelmesin - ancak yalnızca fiziksel güvenliğiniz tehdit altında değilse. Bu gibi durumlarda, ahizenizi kurcalamak yerine yetkililer ve araştırmacılarla iletişime geçmelisiniz.

Casus yazılımları cihazımdan nasıl kaldırabilirim?

Tasarım gereği, casus yazılımları ve iz sürücü yazılımları tespit etmek zordur ve kaldırılması da bir o kadar zor olabilir. Çoğu durumda imkansız değildir , ancak sizin açınızdan bazı ciddi adımlar atabilir. Bazen tek seçenek cihazınızı terk etmek olabilir. 

Kaldırıldığında, özellikle takip yazılımı durumunda, bazı operatörler kurbanın cihazının temizlendiğine dair bir uyarı alır. Bilgi akışınız aniden durursa, bu kötü amaçlı yazılımın kaldırıldığının bir başka açık işaretidir. 

Fiziksel güvenliğinizin tehlikede olabileceğini düşünüyorsanız, cihazınızı kurcalamayın. Bunun yerine, polise ve destekleyici kurumlara ulaşın.
To Top