Xiaomi'de ekranın köşesindeki yeşil simge nasıl kaldırılır?

Yakın zamanda Xiaomi, Redmi veya POCO akıllı telefonunuzu Android 12 tabanlı MIUI 13'e güncellediyseniz, ekranın üst kısmındaki durum çubuğunda yeşil bir simge fark etmiş olabilirsiniz. Bu sembol, bir uygulama akıllı telefonun kamerasına veya mikrofonuna her eriştiğinde görünür. Bu ikona tıklayarak bu sefer hangi uygulamanın kayıt fonksiyonunu kullanmaya karar verdiğini görebilirsiniz.

Bu gösterge neden gerekli?

Örneğin, bir yüz tarayıcı kullanarak akıllı telefonunuzun kilidini açtığınızda veya sesle kumandalı bir gezgini açtığınızda benzer bir simge görebilirsiniz. 

Bildiğiniz gibi bazı  uygulamalar kullanıcıları gözetlemek için gizlice kamera veya mikrofonu aktif hale getirebiliyor  , bu yüzden yeni bir özelliğin ortaya çıkması hafife alınmamalı. Aynı yeşil simge, onu zamanında bulmanızı sağlar.

Simgeyi neden bu kadar büyük ve dikkat çekici hale getirmenin gerekli olduğu net değil   , çünkü ekranın köşesindeki küçük renkli göstergelerle sınırlı olabilir. 

Evet, durum çubuğunun güncellenmiş görünümüne oldukça çabuk alışırsınız, ancak bu göze çarpan yeşil simgeyi ekranınızda görmek istemiyorsanız, bildirimi devre dışı bırakabilirsiniz. Bunu nasıl yapacağımızı yeni bir makalede anlatacağız.

Ancak öncelikle söz konusu simgenin Android 12'nin bir parçası olduğunu ve  bu özelliği sonsuza kadar devre dışı bırakmanın işe yaramayacağını söylemelisiniz  . Yapılabilecek maksimum şey, akıllı telefonun ilk yeniden başlatılmasına kadar simgeyi gizlemektir.

Kamera ve mikrofon bildirimlerini kapatmak için:

“Ayarlar” a gidin ve “Gizlilik Koruması” bölümünü açın;

“Gizlilik” düğmesine tıklayın ve “İşlemler hakkında bilgilendir” kaydırıcısını kapalı konuma getirin.

Yukarıda açıklanan yöntemin bir dezavantajı vardır – bazı kullanıcılar  bu seçeneği devre dışı bırakma yeteneğine sahip değildir  . Muhtemelen kurulu bölgeye veya bellenime bağlıdır.

To Top