E-postada CC ve BCC Ne Demektir ve Nasıl Kullanılır?

CC, 'Karbon Kopya' olarak genişletilir ve BCC, 'Kör Karbon Kopya' olarak genişletilir. İşte bunların ne olduğu ve nasıl kullanılacağı.
E-posta, iletişim kurmanın en profesyonel yollarından biridir. Gönderici, mesajını tek bir postada birden fazla alıcıya iletebilir. Ancak, gönderenin herhangi bir işlem yapmasına gerek kalmadan mesajını birden fazla alıcıya aynı anda göndermesi gereken durumlar vardır. CC ve BCC'nin devreye girdiği yer burasıdır. CC, 'Karbon Kopya' ve BCC, 'Kör Karbon Kopya' olarak genişletilir. Her iki özellik de benzer amaçlar için kullanılır, ancak bu makalenin ilerleyen bölümlerinde tartışacağımız kendi benzersiz özelliklerine sahiptir. Ayrıca, e-posta yazarken CC ve BCC'yi ne zaman ve nasıl kullanacağınızı size anlatacağız. Daha fazla uzatmadan, başlayalım.

E-postada CC nedir?

Carbon Copy olarak genişletilen CC, e-postada kullanılan bir özelliktir. Gönderenin, postanın tam bir kopyasını üçüncü bir kişiye göndermesini sağlar. CC'de işaretlenen e-posta adresleri, tüm posta kimlikleri görünür olacak şekilde tam postayı alacaktır. Tek fark, postanın 'Kime' bölümünde değil, CC etiketinde işaretlenecek olmaları olacaktır. Yine de, istedikleri zaman postaya cevap verebilecekler. 

E-postada CC Ne Zaman Kullanılır?

CC, bir gönderici, bir mesajın tam bir kopyasını birden fazla kişiye, konuşmada neler olup bittiği konusunda döngüde tutmak için göndermek istediğinde kullanılır. Örneğin, bir CC bir e-postada şu durumlarda işaretlenebilir:

• Birini döngüde tutmak ve konuşma hakkında güncelleme yapmak istediğinizde

• Bir sohbette birini birbiriyle tanıştırırken

• Ekip bir projeye dahil olduğunda, ancak tüm ekiple değil, yalnızca tek bir kişiyle konuşmak istediğinizde.

• Mesajı tüm insanlara iletmek istediğinizde, ancak herhangi bir işlem yapmalarını veya yanıt vermelerini istemediğinizde.

E-postada BCC Ne Zaman Kullanılır?

BCC, CC'ye göre çok daha az kullanılır ve kullanım durumu daha azdır. Alıcının haberi olmadan postayı üçüncü kişiye göndermenin bir yoludur. Bu, gönderen bazı alıcı ayrıntılarının özel olmasını istediğinde yapılır. Bu gibi durumlarda BCC kullanılabilir.

• Müşterilerin e-posta adreslerini açıklamak istemedikleri bir haber bülteni göndermek.

E-posta Yazarken CC Nasıl Kullanılır?

E-posta yazarken CC kullanmak kolay bir iştir. Tek yapmanız gereken e-posta yazarken fazladan bir adım eklemek. E-posta gönderirken CC eklemek için bu adımları izleyin.

• Bilgisayarınızda veya cep telefonunuzda herhangi bir posta uygulamasını açın. Burada Gmail kullanacağız .

• Hesabınızda oturum açın ve gelen kutusu açılacaktır.

• Bilgisayar ekranının sağ üst köşesindeki Oluştur'a tıklayın. Telefonda, sağ alt köşede bulunacaktır.

• Postanızın konusunu, alıcısını ve gövdesini yazın. Şimdi Alıcı bölümünde CC ve BCC seçeneği var.

• CC seçeneğine tıklayın ve şimdi konuşmanın bir kopyasını göndermek istediğiniz e-posta adresini ekleyin. Ayrıca, her posta adresinden sonra girerek üzerine tıklayarak birden fazla alıcı ekleyebilirsiniz. 

• Bu kadar. Mailinize CC eklediniz ve Gönder butonuna tıklayabilirsiniz.

E-posta Yazarken BCC nasıl kullanılır?

Bir e-posta adresine BCC kullanmak, CC eklemekle aynıdır. Aynı adımları izlemeniz gerekiyor, ancak CC'ye tıklamak yerine BCC'ye tıklamanız gerekiyor. İşte aynı adımlar.

• Bir e-posta hesabına giriş yapın ve Oluştur düğmesine tıklayın.

• Posta konusunu, alıcıyı ve gövdesini girin. Şimdi, Alıcı bölümünde, BCC seçeneğine tıklayın.

• BCC bölümüne posta adresini girin ve Enter'a tıklayın.
• Şimdi, postayı gönderin ve BCC alıcısı postanın bir kopyasını alacaktır.

E-postada CC ve BCC Arasındaki Fark

E-posta terimlerinde CC ve BCC arasındaki en büyük fark, alıcıların CC'de konuşmaya kimlerin eklendiğini görebilmeleri, BCC'de ise alıcının değil, yalnızca işaretlenen kullanıcının döngüde kimin olduğunu görebilmesidir. . CC'de, kullanıcı işaretlendiği tüm postaları alacak, BCC'de ise tüm konuşma değil, yalnızca kendilerine iletilen postalar alınacaktır. 
To Top