E-TİCARETTEKİ YÜKSELİŞ ÜNİVERSİTE TERCİHLERİNİ NASIL ETKİLEYECEK?

Türkiye’de temelleri çeyrek asır önce atılan e-ticaret, günümüzde pandemi sürecinin de etkisiyle büyük bir ivme kazandı. Ülkemizde geride bıraktığımız yıl sektörde yüzde 70’e yakın büyüme gözlenirken tüketicilerin e-ticareti daha fazla tercih etmeye başladı.Dünya genelinde ise sadece son birkaç yılda yüzde 75 büyüme kaydeden e-ticarette işlem hacmi 4 trilyon dolara yaklaştı. Bu gelişmelere paralel olarak üniversitede e-ticaret üzerine eğitim almak isteyen gençler için lisans programı açıldı. Peki, bu alanda uzmanlaşmak isteyen adaylar nasıl bir eğitim sürecinden geçmeli? Üniversite yıllarında öğrencilerin kendi markalarını yaratması mümkün mü? Eğitimin gündeminin masaya yatırıldığı “Yolun Başındayken” programında Dr. Görkem İldaş, Yeditepe Üniversitesi E-Ticaret ve Yönetimi Bölüm Başkanı Doç. Dr. Altan Kar’ı ağırladı. Programda; e-ticaret sektöründe ilerlemek isteyen gençlere önemli tavsiyelerde bulunuldu.
Doç. Dr. Altan Kar, toplam ticaret içinde payı bu yıl yüzde 17’yi geçen e-ticaret sektörünün, özellikle devlet teşviklerinin de artmasıyla büyük önem kazandığını ifade etti. E-ticaretin ülke ekonomilerine büyük katkı sağladığına dikkat çeken Kar, sektöre adım atmak isteyen gençlere nasıl bir eğitim verildiğini anlattı. 4 yıllık lisans bölümü olarak e-ticaret alanında eğitim verdiklerini vurgulayan Kar, öğrencilere bilişimle ilgili sektörün ihtiyaç duyduğu donanımı aktardıklarını, dijital pazarlama ile ilgili gerekli becerileri kazandırdıklarını ve derslerin neredeyse tamamının simülasyonlar üzerinden, laboratuvar ortamlarında ve sektörde kullanılan programlar üzerinden öğretildiğini belirtti. 

Eğitim sürecinin uygulama ağırlıklı olduğunu kaydeden Kar, öğretim üyelerinin tamamına yakınının sektörde görev aldığının altını çizdi. Kar, global şirketler ile yakın ilişkilerini sürdürdüklerini hatırlatarak öğrencilerin okurken projelerini hayata geçirebildiklerini ve para kazanmaya başladıklarını dile getirdi. Yeditepe Üniversitesi bünyesinde gerçekleştirilen çalışmalara profesyonel yatırımcıların da katıldığını söyleyen Kar, böylece gençlerin önemli projelere adım atabildiklerini aktardı. 

Yeditepe Üniversitesi bünyesinde her yıl ‘Yeditepe Yeni Fikir’ adlı bir yarışma düzenleniyor. Öğrenciler projelerine teşvik alıyorlar, teknoloji transfer ofislerinde çalışma olanağı buluyorlar ve orada projelerini hayata geçiriyorlar. Öğrenciler kendi markalarını yaratıyorlar.

To Top