Google Chrome'da otomatik tamamlama verileri nasıl temizlenir?

Google Chrome'un otomatik doldurma özelliği, ödeme yöntemleri ve adresler gibi bilgileri kaydeder ve girer; bu verileri nasıl temizleyeceğinizi ve düzenleyeceğinizi öğrenin.


Google Chrome'da, tarayıcının formları sizin için otomatik olarak doldurmasına izin verebilirsiniz. Bu özellik şifreleri, adresleri ve ödeme bilgilerini içerir.

Ancak, kullanıcı isterse Chrome'un otomatik tamamlama kaydetme verilerini temizleyebilir veya işlevselliği tamamen devre dışı bırakabilir. Bu metinde, tüm bunların nasıl yapılacağını adım adım açıklayacağız.

Çevrimiçi bilgi girdiğinizde, Google Chrome bu formda yer alan verileri kaydetmek isteyip istemediğinizi sorabilir. Böylece, kullanıcı aynı siteye döndüğünde veya aynı kategoriden bilgi girdiğinde, tarayıcı bunu otomatik olarak doldurabilir.

Ancak, bu bilgiler genellikle eski hale gelir. Kayıtlı bir sanal kart iptal edilmiş veya kullanıcı adres değiştirmiş olabilir. Bu nedenle, Google Chrome'da otomatik tamamlama verilerinin nasıl düzenleneceğini veya temizleneceğini aşağıda göreceğiz   .

Mobil cihazlarda otomatik doldurma verileri nasıl temizlenir ve düzenlenir

Google Chrome'da mobil, iOS veya Android'de otomatik tamamlama bilgilerini eklemek, düzenlemek veya silmek için aşağıdaki adımları izleyin:

Google Chrome'u açın iOS veya Android akıllı telefondan Google Chrome tarayıcısını açın

Profil'e tıklayın Sağ üst köşedeki Profil'e  tıklayın

Silmek veya değiştirmek istediğiniz bilgileri seçin Bir sonraki menüde, örneğin, “  Ödeme yöntemleri  ” veya “  Adresler ve daha fazlası ” üzerine tıklayın  .

Ödeme yöntemlerini düzenleyin veya silin “Ödeme Yöntemleri”ni seçtiğinizde, Google Chrome'da saklanan tüm kartları göreceksiniz. Bunlardan birini seçin ve “  Düzenle  ” ye tıklayın. Kayıtlı kartlarınızdaki bilgileri silebileceğiniz, ekleyebileceğiniz veya düzenleyebileceğiniz Google Pay'e yönlendirileceksiniz.

Adresleri düzenleyin veya silin "Adresler ve daha fazlası"na tıklayarak,  bilgilerini düzenlemek için adreslerden birini seçmeniz yeterlidir  . Bunlardan birini silmek isterseniz   sol üst köşedeki çöp kutusu simgesine tıklamanız yeterlidir.

 Aynı işlemi kullanarak tarayıcıda hatırlanan şifreleri silmek de mümkündür . Kullanıcı senkronizasyonu etkinleştirirse ve bir adres ekler, düzenler veya silerse, değişikliklerin aynı Google hesabına bağlı diğer cihazlara gösterileceğini hatırlamakta fayda var.

PC'de otomatik tamamlama verileri nasıl temizlenir ve düzenlenir

Bilgisayarda, süreç çok benzer.

Google Chrome'u açın ve sağ üst köşedeki üç noktalı menüyü seçin.

 Sol menüde “  Ayarlar  ” ve ardından “  Otomatik Tamamla ” seçeneğine tıklayın.

 Silmek, eklemek veya düzenlemek istediğiniz bilgileri seçin .

Otomatik tamamlama nasıl devre dışı bırakılır

Google Chrome'da   ödeme yöntemlerinin, adreslerin ve şifrelerin otomatik doldurulmasını devre dışı bırakmak için işlem daha da basittir. Kullanıcının otomatik tamamlama bilgilerini düzenleyebildiği aynı pencerede   , herhangi bir zamanda etkinleştirilebilen veya devre dışı bırakılabilen bir “ Kaydet ve Doldur ” düğmesi vardır:

Mobilde işlem tekrarlanır. Google Chrome otomatik tamamlama bilgilerinden birini seçin ve seçeneği devre dışı bırakın:

To Top