Instagram Öne Çıkanlar Kapak Fotoğrafı Nasıl Yapılır?

Instagram Öne Çıkanlar Kapak Fotoğrafı Nasıl Yapılır , Bunun dışında Instagram hesabınızın genel estetiğine eklemek için Instagram öne çıkan kapaklarınızı renkler, desenler ve grafiklerle özelleştirebilirsiniz.


Bu yazımızda adım adım Instagram öne çıkan kapak oluşturma sürecini anlatacağız. Ek olarak, ilham almak için bazı Instagram özellikli kapak örnekleri sunacağız.

Instagram Öne Çıkanlar Nasıl Oluşturulur

Öncelikle Instagram öne çıkanlar özelliğini nasıl oluşturabileceğinizi açıklayarak başlayalım. Aşağıdaki talimatları izleyerek öne çıkanlar oluşturabilirsiniz:

Instagram uygulamasını açın ve sağ alttaki profil fotoğrafınıza dokunun.

Yeni bir Instagram Hikayesi vurgusu oluşturmak için “+  ” düğmesine dokunun. Bunu yapmak sizi tüm geçmiş hikayelerinizi görebileceğiniz Instagram arşivinize götürecektir.

Sağ alt köşedeki daireye dokunarak Öne Çıkanlar'da olmasını istediğiniz hikayeleri seçin  .

“İleri”ye dokunun.

Instagram öne çıkanlarınıza bir ad verin.

Normalde özel Instagram öne çıkanlar kapağı burada seçilir, ancak şimdilik bunu atlayın ve “Ekle”ye dokunun.

Tüm bu işlemlerden sonra ilk Instagram öne çıkanları oluşturmuş olursunuz. Şimdi burada bir kapak oluşturma zamanı.

Instagram Öne Çıkanlar için Kapak Fotoğrafı Yapın

Özel Instagram öne çıkan kapakları oluşturmak için herhangi bir ücretsiz tasarım platformuna erişmeniz gerekir. Bunun için Canva'yı kullanmanızı öneririz  . 

Ücretsiz olarak erişebileceğiniz bu programı   aşağıdaki link üzerinden tarayıcı üzerinden kullanabilirsiniz. Örnek olarak Canva'yı kullanarak Instagram öne çıkanlar için kapak fotoğrafı yapma işlemini de yapacağız. İşte yapmanız gereken adımlar:

Canva hesabınızı açın ve arama çubuğuna “  Instagram Hikayesi  ” yazın ve en alta gidin.

“Instagram Hikayesi”  şablonuna tıklayın  . Artık Instagram hikaye özellikli kapaklarınız için en iyi boyuta sahip olacaksınız.

Kenar çubuğundan “öğeleri  ” ve ardından “  grafikleri  ” tıklayın. Artık öne çıkan kapaklar için farklı resimler arasında arama yapabileceksiniz. Ücretsiz simgeler ve ücretli simgeler dahil olmak üzere birçok seçenek vardır. Canva'nın metin seçeneklerini kullanarak metin tabanlı kapaklar da oluşturabilirsiniz.

Instagram vurgulama kapağı olarak beğendiğiniz simgeyi seçin. Ardından bir arka plan rengi ayarlayın ve ardından “  indir  ” e tıklayın. Bu simgenin, yerleşik kırpma işlemi sırasında Instagram'ın bazı kısımlarını taşacak kadar büyük olmadığından emin olmalısınız.

Gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra simgeyi telefonunuza gönderin. Ardından Instagram'a geri dönün ve yeni bir hikaye olarak gönderin. Bunu yapmak için ana sayfa beslemenize gidin ve sola kaydırın. Simge olarak kullanmak istediğiniz fotoğrafı seçtiğinizden emin olun ve mümkün olduğunca uzaklaştırmak için ekranı sıkıştırın. Bu sayede kapak olarak kullandığınız simgenizin bazı kısımlarının kırpılmasını engellemiş olursunuz.

Bundan sonra hazırladığınız ikonu öne çıkanlara eklemeniz gerekiyor. Bunu yapmak için, özelleştirmek istediğiniz vurguya uzun dokunun ve "  düzenle  "yi seçin. Daha sonra aşağıdaki gibi bir ekran göreceksiniz:

Burada hangi hikayelerin içeride veya dışarıda olduğunu göreceksiniz. Sağa kaydırdığınızda hikaye arşivinizi göreceksiniz. Henüz seçili değilse simgenizi seçmek için kaydırın.

“  Öne Çıkanlar  ” sekmesine gittikten sonra, simgenize eklenmiş hikayeyi görmelisiniz. “ Kapağı Düzenle ”ye dokunun   ve alttaki kaydırıcıyı kullanarak simgenizi seçin. Kapağı sonlandırmadan önce yakınlaştırma ve konumlandırma için simgeyi kıstırıp sürükleyebilirsiniz. Bitirdikten sonra “ bitti” yazan kısma dokunmanız yeterli olacaktır  .

Hızlıca Instagram Öne Çıkan Kapakları Oluşturun

Kendi Instagram öne çıkanlarınızı sıfırdan oluşturmaya pek hevesli değilseniz, Canva ayrıca düzinelerce önceden tasarlanmış Instagram öne çıkan kapak şablonuna sahiptir. 

Tek yapmanız gereken şablon kitaplığına gitmek ve örneğin '  Instagram özellikli kapaklar  ' aramak. Ardından, optimize etmek için özelleştirebilirsiniz.

Instagram Öne Çıkan Kapak Fotoğrafı Örnekleri

Artık Instagram'da öne çıkan kapak fotoğrafı yapmayı öğrenmiş olsanız da, bunun örneklerini görmek isteyebilirsiniz. Aşağıda birçok örnek bulacaksınız. İlham almak için bu örnekleri dikkatlice incelemenizi öneririz:


To Top