iPhone Uygulaması Güncellenmiyor Sorunu Nasıl Onarılır?

iPhone Uygulaması Güncellenmiyor Sorunu Nasıl Giderilir, iPhone'da uygulamanın güncellenmemesi sorunu uygulamaların stabil çalışmasını engelleyen sorunlardan biridir.


Her geliştirici ekibi, uygulamanın sorunsuz çalışmasını sağlamak ve yeni özellikler eklemek için sık sık güncellemeler yayınlar.

Bu güncellemeler ya iPhone'unuzda otomatik olarak güncellenir ya da bunları kendiniz manuel olarak güncellemeniz gerekir.

Bu olmazsa, uygulama olması gerektiği gibi çalışmayacaktır. Böyle bir durumla karşılaştığınızda uygulayabileceğiniz bazı çözüm önerilerini konuştuk.

iPhone Uygulaması Sorun Çözüm Önerilerini Güncellemiyor

WiFi Ağını Kontrol Edin

iPhone'unuzu bir WiFi ağına bağlanarak kullanıyorsanız, uygulama güncellemeleri için bu ağı kullanmak son derece doğal ve mantıklıdır. Çünkü bazı güncellemeler çok büyük, bu da mobil internet için gereksiz kota kaybı anlamına geliyor. 

Ancak güncellemenin sağlıklı olması için WiFi bağlantısının kararlı bir şekilde çalışması gerekir. İPhone'unuzdaki uygulamalar güncelleme sorunları yaşıyorsa, bunun nedeni WiFi olabilir.

En basit çözüm olarak modeminizi 10-20 saniye içinde kapatıp yeniden başlatın. Ardından WiFi'nin düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Sorunsuz çalışıyorsa, uygulamayı başarıyla güncelleyebilmelisiniz.

Mobil İnterneti Kontrol Edin

Uygulamaları güncellemek için iPhone'unuzda mobil interneti kullanmak istiyorsanız, bu ağın tıpkı WiFi gibi kararlı olduğundan emin olmalısınız. Bunun için sağ üst köşedeki ağ çubuklarını kontrol edin. Burada en az birkaç ağ çubuğu olması gerektiğini unutmayın.

iPhone'unuzda ağ sorunlarıyla karşılaşırsanız, Kontrol Merkezi'ni açıp Uçak Modu'nu etkinleştirebilirsiniz. Birkaç dakika sonra devre dışı bıraktıktan sonra bağlantınızı tekrar kontrol edin.

Düşük Veri Modunu Devre Dışı Bırak

iOS, otomatik güncellemeleri duraklatmanın yanı sıra mobil veri kullanımını ve arka plan işlemlerini azaltmak için Düşük Veri Moduna sahiptir. 

iPhone'da Düşük Veri Modunu etkinleştirdiyseniz, bu uygulama güncelleme sürecini etkileyebilir. Bu modu devre dışı bırakmak için şu adımları izleyin:

 iPhone'unuzda Ayarlar'ı açın .

Hücresel üzerine dokunun  .

Şimdi   ekranın üst kısmındaki Seçenekler üzerine dokunun.

Buradan,  Düşük Veri Modu  etkinse (kaydırıcı yeşildir) kapatın.

Düşük Güç Modunu Devre Dışı Bırak

 iPhone'daki  Düşük Güç Modu , siz telefonunuzu tamamen şarj edene kadar indirmeler ve posta getirme gibi arka plan etkinliklerini geçici olarak azaltır.

iPhone'da Düşük Güç Modu etkinleştirildiğinde, uygulamaları güncellemekten kaçınmanız gerekir. Aşağıdaki adımları izleyerek Düşük Güç Modu'nu devre dışı bırakabilir ve uygulamaların kararlı güncellemelerini sağlayabilirsiniz.

 iPhone'unuzda  Ayarlar'ı açın ve seçeneklerden Pil'i seçin  .

Ekranın üst kısmındaki Düşük Güç Modu  özelliği etkinse, kapatmak için ona dokunun.

iPhone'unuzun Depolamasını Kontrol Edin

Yeni iPhone modellerinde minimum depolama alanı olarak 128 GB kullanılsa da eski iPhone'larda 32 ve 64 GB gibi seçenekler bulunuyordu. 

iPhone'unuzda bu düşük depolama alanlarından biri varsa, güncelleme sorununun arkasında depolama alanınız bitiyor olabilir. Hangi uygulamaların iPhone'unuzda en çok yer kapladığını görmek için burayı kontrol edin.

iPhone'unuzda  Ayarlar > Genel > iPhone Depolama Alanı'na gidin  . Yer açmak için alakasız uygulamaları ve oyunları kaldırabilirsiniz. Kullanabileceğiniz yaklaşık 5-6 GB depolama alanına sahip olduğunuzda, iPhone'unuzdaki uygulamaları kolayca güncelleyebilirsiniz.

Apple Sunucularını Kontrol Edin

Belki de hiç panik yapmanıza gerek yoktur. Uygulamayı güncelleyemediğiniz için Apple'ın sunucularında sorun olabilir. 

Buradaki bağlantıya tıklayarak   böyle bir sorun olup olmadığını ve tüm Apple servislerinin sorunsuz çalıştığını görebilirsiniz. Lisenin başında App Store var. Yanındaki nokta yeşil ise sunucularda sorun yok demektir.

iOS Yazılımını Güncelle

Apple, iPhone'ların daha kararlı ve yeni özelliklerle çalışmasını sağlamak için zaman zaman güncellemeler sunar. Bu güncellemeleri manuel olarak yapıyorsanız, yeni bir güncelleme olup olmadığını sık sık kontrol etmelisiniz. Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme  sırasını takip edin ve gerekli kontrolü sağlayın.

Çıkış Yapın ve Apple Hesabınızı Yeniden Girin

Kullanabileceğiniz son bir yöntem, Apple hesabınızdan çıkış yapmak ve tekrar giriş yapmaktır. Apple hesabınız, nedenini bilmediğiniz geçici bir sorunla karşılaşmış olabilir. Bu yöntemle yaşadığınız uygulama güncelleme sorununu da ortadan kaldırabilirsiniz:

 iPhone'unuzda Ayarlar'a gidin .

Ekranın üst kısmında adınıza dokunun ve ekranın   alt kısmındaki Çıkış Yap'a dokunun.

Bunu yapmadan önce kimlik bilgilerinizi not etmeyi unutmayın. Çıkış yapıp tekrar giriş yaptıktan sonra App Store'a giderek uygulamayı güncellemeyi deneyin. Umarız bu yöntemlerden herhangi biri sorununuzu çözmenize yardımcı olmuştur.

To Top