iPhone'um kaç yaşında?

iPhone'um kaç yaşında? Bazen aynı soruyu mu soruyorsun? Bazen iPhone'unuzun kaç yaşında olduğunu bilmek de önemlidir. Eski iPhone'ların satın alınmasına veya satılmasına yardımcı olur. Bu makale, iPhone'unuzun yaşını nasıl kontrol edeceğinizi açıklayacağız...


İPhone'unuzun yaşını nasıl öğrenebilirim?

iPhone'unuzun yaşını belirlemek için model numarasını ve satın alma tarihini bilmeniz gerekir. Bu bilgilerle, iPhone'unuzun kaç yaşında olduğunu öğrenmek için Apple Doğrulama Aracını kullanabilirsiniz.

iPhone'unuzun model numarası genellikle iPhone'unuzun arkasında, altta bulunur. Orada değilse, Genel > Hakkında altında Ayarlar uygulamasını da kontrol edebilirsiniz. Satın alma tarihi, iPhone'unuzu hemen satın aldığınız veya aylık planına ilk kez kaydolduğunuz tarihtir.

Orijinal satın alma belgelerine sahip değilseniz, Apple'dan veya operatörünüzden satın alma işleminizi onaylayan herhangi bir yazışma olup olmadığını görmek için e-postanızı kontrol etmeyi deneyebilirsiniz. Alternatif olarak, iPhone'unuzu Amazon gibi bir pazaryerinden satın aldıysanız, onay e-postalarına da sahip olabilirler.

Bu bilgilere sahip olduğunuzda, Apple'ın doğrulama aracına gidin ve iPhone'unuzun model numarasını ve satın alma tarihini girin. Apple daha sonra cihazınızın kaç yaşında olduğunu ve ne zaman üretildiğini size söyleyecektir.

iPhone'unuzun yaşını bilmek neden önemlidir?

iPhone'unuzun yaşı birkaç nedenden dolayı önemlidir:

Bu, iPhone'unuzun bir takas veya yükseltme programı için uygun olup olmadığını belirlemenize yardımcı olabilir.

Bu, iPhone'unuzun ne kadar dayanmasını bekleyebileceğinizi anlamanıza yardımcı olabilir.

Bu, cihazınızla ilgili olabilecek sorunları gidermenize yardımcı olabilir.

iPhone'unuzun yaşını belirlemenin birkaç yolu vardır. Bunlardan biri cihazınızın seri numarasını kontrol etmektir. Ayarlar uygulamasında Genel > Hakkında'yı seçin. iPhone'unuzun yaşını belirlemenin bir başka yolu da üretim tarihini kontrol etmektir. Bu bilgiyi iPhone kutunuzda veya Apple web sitesinde bulabilirsiniz.

iPhone'unuzun yaşını öğrendikten sonra, cihazınızın nasıl kullanılacağı ve bakımı hakkında bilinçli kararlar vermek için bu bilgileri kullanabilirsiniz.

iPhone'unuzun üretim tarihini nasıl öğrenirsiniz?

iPhone'unuzun kaç yaşında olduğunu merak ediyorsanız, öğrenmenin birkaç yolu vardır. Bunun bir yolu, iPhone'un üretim tarihini gösterecek olan seri numarasını kontrol etmektir.

iPhone'unuzun seri numarasını bulmak için Ayarlar -> Genel -> Hakkında seçeneğine gidin . " Seri Numarası " girişine ilerleyin . Seri numarasının ilk kısmı iPhone'unuzun üretildiği hafta, ikinci kısmı ise yıldır.

İPhone'unuzun yaşını daha doğru bir şekilde belirlemek istiyorsanız, iç kısımları kontrol edebilirsiniz.

iPhone'unuzun garanti durumu nasıl kontrol edilir?

iPhone'unuzun garanti kapsamında olup olmadığından emin değilseniz, Apple'ın kontrol etmenize yardımcı olacak kullanışlı bir aracı vardır.

Apple Garanti Durumu web sitesine iPhone'unuzun seri numarasını girin, size cihazınızın garanti kapsamında olup olmadığını ve süresinin ne zaman dolacağını söyleyecektir.

iPhone'unuzun seri numarası Ayarlar uygulamasında bulunabilir: Genel > Hakkında > öğesine dokunun ve " Seri Numarası " satırını bulun.

iPhone'unuz garanti kapsamındaysa, Apple onu ücretsiz olarak onarır veya değiştirir. Kapsam dahilinde değilse, onarım veya değiştirme için kendi cebinizden ödeme yapmanız gerekecektir.

iPhone'unuz artık garanti kapsamında değilse ne yapmalısınız?

iPhone'unuz artık garanti kapsamında değilse ve onu tamir ettirmeniz gerekiyorsa yapabileceğiniz birkaç şey vardır. Seçeneklerden biri, onu bir Apple Store'a veya Apple Yetkili Servis Sağlayıcısına götürmektir. Bu süre zarfında, size bir onarım tahmini sunabileceklerdir. Hizmetin maliyeti çok yüksekse, her zaman yeni bir iPhone satın alabilirsiniz.

Başka bir seçenek de iPhone'larda uzmanlaşmış bir üçüncü taraf onarım şirketi bulmaktır. Bu şirketler genellikle Apple'dan daha düşük fiyatlara sahiptir ancak resmi Apple ayrıntılarını kullanamazlar. Kaliteli parçalar kullandıkları ve onarımları iyi yaptıkları sürece bu sorun olmaz. Araştırmanızı yaptığınızdan ve saygın bir şirket seçtiğinizden emin olun.

Elektronikle aranız iyiyse bir iPhone'u tamir etmeyi de deneyebilirsiniz. Bu, garantiyi geçersiz kılacağı ve doğru şekilde yapılması zor olabileceği için genellikle önerilmez. Ancak, maceracıysanız ve biraz para biriktirmek istiyorsanız denemeye değer. İnternette bu süreçte size adım adım yol gösterecek çok sayıda yardımcı kılavuz ve video bulunmaktadır.

iPhone garantisi nasıl uzatılır?

Bir iPhone önemli bir yatırımdır ve satın alma işleminizi korumak için elinizden gelen her şeyi yapmak istersiniz. Bunu yapmanın bir yolu, bir şeyler ters gittiğinde size ekstra rahatlık ve koruma sağlayan garantiyi uzatmaktır. İşte iPhone garantinizi uzatmayı düşünürken göz önünde bulundurmanız gereken birkaç şey.

İlk olarak, çoğu Apple ürünü, donanım kusurlarını ve performans sorunlarını kapsayan bir yıllık sınırlı garantiyle gelir. Bu garanti, kaza sonucu oluşan hasarları kapsamaz; bu nedenle, iPhone'unuzu düşürür ve ekranı kırarsanız, onarım ücretini kendiniz ödemeniz gerekir.

AppleCare+, kaza sonucu oluşan hasarları ve genişletilmiş teknik desteği kapsayan uzatılmış bir garantidir. AppleCare+, iPhone 8 veya sonraki sürümlerde 149 ABD Doları (veya iPhone X'te 199 ABD Doları) tutarındadır ve iPhone'unuzu satın aldıktan sonraki 60 gün içinde satın alınmalıdır.

Daha eski bir iPhone'unuz varsa, bazı uzatılmış garanti seçenekleri hala mevcuttur. Best Buy, kaza sonucu oluşan hasarı (fiziksel ve sıvı) ve normal aşınma ve yıpranmayı kapsayan, ayda 9,99 dolardan başlayan kendi Geek Squad Koruma Planını sunar. AppleCare+'da olduğu gibi, bu plan iPhone'u satın aldıktan sonraki 60 gün içinde satın alınmalıdır.

Ek olarak, üçüncü taraf sigorta planları AppleCare+ veya Best Buy'ın Geek Squad Protection Plan'ından daha kapsamlı teminat sağlayabilir. Genellikle ayda yaklaşık 10 dolara mal olurlar, ancak neyin kapsanıp kapsanmadığını anladığınızdan emin olmak için herhangi bir plana kaydolmadan önce ince yazıları dikkatlice okuyun.

Genel olarak, paranız yetiyorsa, iPhone'unuz için bir çeşit uzatılmış garanti veya sigorta planı almak iyi bir fikirdir. Böylece, bir şeyler ters giderse ve parçaları tamir etmeniz veya değiştirmeniz gerektiğinde korunursunuz.

iPhone'unuzu nasıl iyi durumda tutabilirsiniz?

İPhone'unuza iyi bakarsanız, birkaç yıl sürmesi gerekir. Ancak ömrünü uzatmak ve mümkün olduğunca uzun süre sorunsuz çalışmasını sağlamak için yapabileceğiniz birkaç şey var.

İşte bazı ipuçları:

Temiz Tutun : iPhone'unuzu yumuşak, tüy bırakmayan bir bezle düzenli olarak silin. Kir, toz veya parmak izlerini temizlemek için ekranı ve telefonunuzun arkasını silin.

Şarj ederken dikkatli olun : Şarj etmeden önce pili tamamen boşaltmaktan kaçının. Telefonunuzu aşırı şarj etmemek de önemlidir - şarj %100'e ulaşır ulaşmaz kapatın.

Nazik olun : iPhone'unuzu sert yüzeylere düşürmeyin veya vurmayın. Bu, dahili bileşenlere zarar verebilir ve ömrünü kısaltabilir.

Kullanım Örneği : Kılıf, iPhone'unuzu çizilmelere, eziklere ve diğer hasarlara karşı korumanıza yardımcı olur.

Düzenli olarak güncelleyin : iOS yazılımınızı Apple'ın en son sürümleriyle güncel tutun. Bu, mevcut hataların düzeltilmesine yardımcı olacak ve ayrıca yenilerinin ortaya çıkmasını önleyecektir.

Yaygın iPhone sorunları nasıl düzeltilir?

iPhone'unuz size sorun çıkarıyorsa, sorunu çözmenin birkaç yolu vardır. Bu kılavuz, en yaygın iPhone sorunlarından bazıları ve bunların nasıl düzeltileceği konusunda size yol gösterecektir.

İlk olarak, iPhone'unuzun iOS'un en son sürümünü çalıştırdığından emin olun. Bunu yapmak için Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme'ye gidin. Bir güncelleme varsa, indirin ve yükleyin.

iPhone'unuz hala sorun yaşıyorsa, sıfırlamayı deneyin. Bunu yapmak için, Kapatmak için Kaydır kaydırıcısı görünene kadar güç düğmesini basılı tutun. Sağa kaydırın ve iPhone'unuzun kapanmasını bekleyin. Kapattıktan sonra, Apple logosu görünene kadar Güç düğmesini tekrar basılı tutun.

İPhone'unuz yeniden başlattıktan sonra hala sorun yaşıyorsa, sıfırlamayı deneyin. Bunu yapmak için Ayarlar > Genel > Sıfırla > Tüm Ayarları Sıfırla'ya gidin. Bu, tüm ayarlarınızı varsayılanlarına sıfırlar, ancak verilerinizi veya uygulamalarınızı silmez.

iPhone'unuzla ilgili hâlâ sorun yaşıyorsanız yardım için Apple Destek ile iletişime geçebilirsiniz .

Çözüm

Bu makalenin iPhone'unuzun kaç yaşında olduğunu ve yaşını bilmenin neden önemli olduğunu anlamanıza yardımcı olacağını umuyoruz. iPhone'unuzun yaşını kontrol etmek için yukarıdaki çözümlerden herhangi birini kullanabilir ve iyi durumda tutmak için yukarıdaki ipuçlarını dikkate alabilirsiniz.

To Top