PDF Dosyasından Şifre Nasıl Kaldırılır?

PDF Dosyasından Şifre Nasıl Kaldırılır, Bazı PDF dosyalarının herkes tarafından görüntülenmesi gerekmez, bu nedenle şifreler belirlenir.


Ancak zaman zaman bu şifrelerin kaldırılması ve herkesin erişimine açık hale getirilmesi gerekebilir.

Ayrıca bir PDF dosyasına sık sık erişmeye çalışıyorsanız ve her seferinde şifre girmek zorunda kalıyorsanız, şifreyi PDF dosyasından kaldırma yöntemlerini uygulayarak bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz.

PDF Dosyasından Şifre Nasıl Kaldırılır

PDF dosyaları otomatik olarak veya istek üzerine şifrelenebilir. Ancak, kişisel bilgileri içeren PDF dosyaları genellikle şifrelenir. 

Bu, kişi ve kurumların mahremiyetini korumak ve belirli dosyaların kötü ellere geçmesini önlemek için uygulanabilir. 

Bu yüzden şifreyi PDF dosyasından kaldırırken tüm durumların yasal olduğunu bilmeniz gerekir. Aksi takdirde hakkınızda işlem yapılabilir.

Bugün, PDF dosyalarının şifresini çözmek için kullanabileceğiniz  birçok yöntem var  . Size en uygun olanı seçip hemen uygulamaya başlayabilirsiniz. 

Bu noktada mevcut PDF şifresini de bilmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Aksi takdirde şifre kırma gibi bir işlem yapamazsınız.

Adobe Acrobat ile PDF Dosyasından Şifre Kaldırma

Bugün, neredeyse tüm cihazlar,  PDF görüntüleme ve düzenleme için Adobe Acrobat yazılımını kullanıyor. Siz de bu yazılıma sahipseniz ve PDF dosyalarınızı burada görüntülüyorsanız, mevcut dosyanın şifresini üç adımda çözebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları inceleyip takip edebilirsiniz.

PDF dosyasını Adobe Acrobat ile açın.

Mevcut şifrenizi girin ve dosyayı açın.

Menüde "Araçlar"ın üzerine gelin.

Açılan sekmede “Koruma” seçeneğini bulun ve tıklayın.

Korumadaki “Şifrele” düğmesine tıklayın.

“Güvenliği Kaldır”a tıklayın ve mevcut PDF dosyası şifresini girin.

İşlemler sonucunda mevcut PDF dosyanızın şifresi kaldırılacak ve diğer tüm platformlarda şifre istenmeyecektir. 

Aynı adımları takip ederek tekrar şifreleyebilir, istediğiniz PDF dosyası üzerinde aynı işlemleri yaparak şifreyi kaldırıp ekleyebilirsiniz.

APowerPDF ile PDF Dosyasından Parolayı Kaldırma

Linux veya benzeri bir işletim sistemi kullanıyorsanız ve cihazınızda APowerPDF görüntüleme ve düzenleme yazılımı varsa, birkaç dakikalık adımlarla PDF şifresini tamamen kaldırabilirsiniz. Daha sonra benzer yöntemlerle tekrar şifrelemek mümkündür.

PDF dosyasını APowerPDF ile açın.

PDF dosyasının şifresini girin ve dosyayı açın.

Üst menüdeki “Koruma” düğmesine tıklayın.

Sağda açılacak olan sayfada “Güvenliği Kaldır” seçeneğine tıklayın.

Şifrenizi tekrar girin ve işlemi onaylayın.

Bu adımların sonucunda mevcut PDF dosyasının şifresi çözülecek ve tekrar şifre girmenize gerek kalmayacak. 

Mevcut dosyayı başka kişilerle paylaşırsanız, onlardan şifre istenmez. Bu nedenle şifreyi dikkatli bir şekilde kaldırmakta fayda var.

PDF Parola Kaldırma Sitelerini Kullanma

Ayrıca PDF dosyasından şifre kaldırmak  için başvurabileceğiniz bağımsız web siteleri ve platformlar da vardır  . Bu platformlardan herhangi birine girerek PDF dosyanızı yükleyebilir ve şifrenizi kaldırabilirsiniz. 

Örneğin, SmallPDF web sitesinden PDF şifre kaldırma sayfasına geçebilir ve aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

SmallPDF “PDF Parola Kaldırma” sayfasına geçin.

Sayfanın ortasındaki “Dosya Seç” düğmesine tıklayarak PDF dosyasını seçin.

Kurulum işlemi tamamlandıktan sonra sorumluluk durumunu kabul ettiğinizi işaretleyiniz.

PDF dosyasının mevcut şifresini girerek devam edin.

Dosyanın hazır olmasını bekleyin.

Belirtilen işlemleri yaparsanız, şifresi çözülen PDF dosyası indirilmeye hazır olacaktır. Bir düğmeye tıklayarak şifrelenmemiş PDF dosyanızı indirebilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz. Ancak birden fazla dönüşüm yapacaksanız platforma ödeme yapmanız istenebilir.

Diğer PDF Şifre Kaldırma Yöntemleri

Bilgisayarınızda farklı bir  PDF görüntüleme yazılımı kullanıyorsanız  , bu yazılımın yardımıyla muhtemelen PDF şifresini kaldırabileceksiniz. Ayrıca kullanabileceğiniz düzinelerce PDF şifre kaldırma sitesi vardır. 

İnternetten inceleyerek daha detaylı bilgiye sahip olabilir ve uygulayabilirsiniz. Bu noktada mevcut dosyalarınızın başkalarının eline geçmediğini göz önünde bulundurmayı unutmayın. Aksi takdirde, kişisel verilerin çalınmasından ve paylaşılmasından sorumlu tutulabilirsiniz.

To Top