Samsung, çift ekranlı telefon için patent başvurusu yaptı

Samsung tarafından WIPO olarak da bilinen Dünya Fikri Mülkiyet Ofisi'ne ( SamMobile aracılığıyla) yapılan bir patent başvurusu, Samsung'un çift ekranlı bir telefonla ne yönde ilerleyebileceği konusunda bize bir ipucu verebilir. Patent başvurusu, arka tarafında şeffaf ikinci bir ekrana sahip bir akıllı telefon için. Arka ekran kapatıldığında, ahizenin arka panelinin geri kalanından ayırt edilemez olacaktır.
Samsung, ön ve arka ekranı olan bir telefon için patent başvurusunda bulundu


ZTE , 2018'de Nubia X'i 1080 x 2280 çözünürlüğe sahip, öne bakan 6.26 inç LCD ekranlı piyasaya sürdü. Küçük alın ve çene dışında çerçeveler keskin bir şekilde küçültülerek %93,6 ekran-gövde oranı elde edildi. . ZTE bunu yapabildi çünkü selfie snapper'ı ortadan kaldırdı. Üretici, arkasına 5.1 inç daha düşük çözünürlüklü bir OLED ekran ekledi (720 x 1520).

Samsung tarafından sunulan patent başvurusu, arka panel için Samsung logosu gibi kullanılmadığında yalnızca belirli bilgileri gösterebilecek her zaman açık bir ekran öngörüyor gibi görünüyor. Ekran, telefonun arkasının sol üst köşesinde üçlü kamera kurulumu için muhafaza ile arka panelin yaklaşık %60'ını kaplayacaktır.

Patent, geçtiğimiz Ocak ayında dosyalandı ve herhangi bir patent başvurusunda olduğu gibi, başvuruda bahsedilen yeniliklerin asla gün ışığına çıkmama olasılığı her zaman var. Ancak Samsung, akıllı telefondan tablete geçiş hayalini alıp Galaxy Z Fold'a dönüştürdüğü için son birkaç yılda katlanabilir telefonların lider tedarikçisi haline geldi; ikincisinin dördüncü nesil modeli henüz piyasaya sürüldü.

Galaxy Z Fold, 6,2 inçlik harici ekran, cihaz açıldığında ortaya çıkan 7,6 inçlik tablet boyutundaki ekran tarafından gölgede bırakıldığından bir kitap gibi açılıyor. Samsung ayrıca yuvarlanabilir form faktörü için bir patent başvurusunda bulundu ve sürgülü ekranlı bir telefon için patent başvurusunda bulundu . Şirket ayrıca, cebinizden hızla çıkarılıp 6.7 inçlik bir akıllı telefona dönüşen katlanabilir kapaklı Galaxy Z Flip'in dördüncü nesil modelini piyasaya sürdü.


Patent başvurusunda Samsung, cihazı "birinci yüzey ve birinci yüzeye zıt bir yöne bakan ikinci bir yüzey içeren bir muhafazaya; birinci yüzey üzerinde düzenlenen ve birinci yönde bir ekran çıktısı veren bir birinci ekrana sahip" olarak tanımladı. ve ikinci yüzey üzerinde düzenlenen ve birinci yöne zıt bir yön olan ikinci bir yönde bir ekran çıktısı veren bir ikinci ekran, burada ikinci ekran en azından görsel olarak maruz kalacak şekilde en azından kısmen şeffaf olacak şekilde konfigüre edilebilir. ikinci yüzeyin bir iç alanının bir kısmı. Çeşitli başka düzenlemeler de mümkündür."

Bu patent başvurusu muhtemelen Samsung'da ikinci plana atılacak


Başvuru, başvurunun adının "Şeffaf Ekrandan Oluşan Elektronik Aparat" olduğunu not eder. Ve böyle bir telefon için bir pazar olsa da, Samsung, Fold ve Flip katlanabilirlerini daha yaygın hale getirmekle daha fazla ilgileniyor gibi görünüyor. Bunu yapmanın bir yolu , katlanabilir telefonlarının daha ucuz orta sınıf varyantlarını üretmek ve bunları başarılı Galaxy A markası altında satmaktır.

Şu anda Microsoft, Samsung'un çift ekranlı cihazı için öngördüğünden çok daha farklı bir form faktörüne sahip çift ekranlı bir telefon satıyor. Surface Duo 2, bir çift menteşe ile birbirine bağlanan 1344 x 1892 çözünürlüklü Gorilla Glass Victus tarafından korunan iki adet 5,8 inç AMOLED ekrandan oluşuyor. Tam olarak açıldığında, iki ekran 1892 x 2688 çözünürlüğe sahip 8,3 inçlik büyük bir ekran oluşturuyor (iki ekran arasındaki menteşelere rağmen). Microsoft'tan önce, hatta Nubia X'ten önce bile ZTE Axon M çift ekrana sahipti Her biri 1080 x 1920 çözünürlüğe sahip iki adet 5,2 inç LCD ekrana sahip.

Patent başvurusuna rağmen bu, Samsung'un şimdilik ikinci plana atacağı ve belki de uzak bir gelecekte tekrar gözden geçireceği bir proje gibi görünüyor. Şimdilik, şirket, katlanabilir veya çekilebilir telefonların seri üretilip üretilmeyeceğine karar vermeden önce bile eli dolu.
To Top