Twitch nedir? En iyi canlı yayın platformu hakkında bilmeniz gereken her şey

Twitch akışı ve video oyunları el ele gider ve milyonlarca izleyiciye ve yayıncıya yaratıcı içeriği başkalarıyla etkileşim kurma ve paylaşma yolu sunar. Twitch'in video oyunu yayınları için en çok kullanılan platform olmasıyla akış son zamanlarda popülaritesini artırdı. Ama Twitch tam olarak nedir? Ve nasıl çalışır? Bu kılavuzda, platform hakkında bilmeniz gereken her şeyi inceleyeceğiz.Twitch nedir?

2011 yılında kurulan Twitch, yemek pişirme, müzik, soru-cevap oturumları ve - trafiğin önde gelen sürücüsü - video oyunlarına kadar izlemek isteyeceğiniz hemen hemen her şeyi sunan, canlı video akışı için bir platformdur. Başlangıçta Justin.tv'nin bir yan kuruluşu olarak başladı ve ana önceliği oyundu. Twitch o kadar popüler oldu ki, 2014 yılında adını Twitch Interactive olarak değiştiren Justin.tv'nin tamamen yeniden markalaşmasına yol açtı. Ardından, aynı yıl Twitch Interactive Amazon tarafından satın alındı.

Twitch'e nasıl erişilir?

Twitch, birçok platformda akış için kullanılabilir . Yayınları izlemek için resmi Twitch web sitesini ziyaret edebilir veya iOS, Android, Windows, Mac, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X/S ve Chromecast ve Apple TV gibi cihazlarda bulunan uygulamayı kullanabilirsiniz. Cihazınızın internet erişimi varsa ve uygulamaları destekliyorsa muhtemelen Twitch için kullanabilirsiniz.

İster yayıncı ister izleyici olun, hesap oluşturmak ücretsizdir. Akışlara yorum bırakmak ve diğer içerik oluşturuculara abone olmak veya onları takip etmek için bir hesabınızın olması gerekir.

Twitch yayınlarının amacı

En yeni video oyunlarının tümüne ayak uydurmak pahalı ve zaman alıcı olabilir. Bu nedenle birçok oyuncu, bir oyunun kendileri için uygun olup olmadığını görmek için bir Twitch akışına girer. Bazen bir incelemeyi okumak veya izlemek yeterli olmaz - oyunu çalışırken görmek en iyisidir. Twitch burada devreye giriyor. Tipik olarak, yayıncılar aynı anda iki video çekimine sahip olacaklar: Biri oyunun kendisinden ve biri yayıncıdan. Bu, her akışa kendi kişiliğini verir. Sadece oyunu değil, yayıncıyı da izliyorsunuz. Akışların oyun oynamaya özel olmadığını unutmayın. Birçok popüler müzisyen, tüm turlarının iptal edilmesi nedeniyle COVID-19 salgını sırasında para kazanmak için Twitch'e yöneldi.

Bazı yayıncılar yaklaşmakta olan bir oyuna erken erişim elde eder ve reklam karşılığında yayıncısıyla ortak olur. En sevdiğiniz yayıncının yaklaşmakta olan bir oyunu oynadığını görürseniz, belki de eli kulağında olabilir, yayını izlemek satın alma konusunda daha bilinçli bir karar vermenize yardımcı olabilir.

İlgilendiğiniz içeriği görmek için giriş yaptıktan sonra yayıncıyla bağlantı kurabilirsiniz. Belki komikler ya da sizinkine benzer zevkleri var. Yayıncıların (ve izleyicilerin) işi devam ettirmesi için ihtiyaç duyduğu şey bu bağlantıdır. Akışlara genellikle izleyicilerinin yayıncı ve izleyen diğer kişilerle iletişim kurabileceği bir canlı sohbet eşlik eder.

İştirakler ve Ortaklar
Twitch İştirakleri

Birçok içerik oluşturucu, bağışlar , abonelikler ve reklamlar yoluyla Twitch'te geçimini sağlayabilir . Doğrudan Twitch üzerinden para kazanmak için Twitch Affiliate olmanız gerekir, bu da belirli bir görüntüleme düzeyine ulaşarak ve diğer istatistiklerle kazanılır. Twitch yayıncısı olarak gelir elde etmenin farklı yolları vardır, ancak bunu platformun kendisi aracılığıyla yapmak istiyorsanız, bir Ortak olmanız gerekir.

Twitch Satış Ortağı olmak için aşağıdakileri kazanmanız gerekir:

Son 30 günde en az 500 toplam dakika yayın

Son 30 gün içinde en az 7 benzersiz yayın günü

Son 30 gün içinde ortalama 3 veya daha fazla eşzamanlı izleyici

En az 50 Takipçi

Bu nitelikler karşılandıktan sonra, Twitch sizi platform üzerinden para kazanmaya başlamanıza izin veren Ortak olmaya davet ediyor. İştirakler birkaç farklı yolla gelir elde edebilir: Reklamlar, Bitler ve abonelikler. Yeni başlayanlar için, 2019 itibariyle, Affiliate statüsüne ulaşanlar, Twitch ile reklam gelirini paylaşıyor. Reklamlar, içerik oluşturucunun göründükleri sıklığı seçme olanağına sahip olduğu akış boyunca oynatılır.

İş Ortağı olarak gelir elde etmenin başka bir yolu da Bits'tir. Bunlar, izleyicilerin flama için tezahürat yapmasına olanak tanıyan bir sanal para birimi biçimidir. Geçerli dönüştürme oranı Bit başına bir senttir. Bunu, sohbette görünen özel bir animasyonlu Cheer mesajıyla gelen bir ipucu olarak düşünün.

Ayrıca üç abonelik katmanından da para kazanabilirler: Twitch ile 50/50 bölünen aylık 4,99 ABD Doları, 9,99 ABD Doları ve 24,99 ABD Doları. Aboneler, özel ifadelere, rozetlere, özel sohbetlere ve reklamsız yayınlara erişim elde ederken finansal destek göstermek için yayıncıya aylık ödemeler yapar.

Twitch Ortakları

Twitch Partners, birkaç ilave avantajla, esasen İştiraklerin üzerinde bir adımdır. İştiraklerle aynı avantajlardan yararlanırlar, ancak aynı zamanda doğrulanmış bir kullanıcı rozetine, destek ekibine öncelikli erişime, buluşma ve selamlama gibi fırsatlara erişime, 15 dakikaya kadar yayın gecikmesine, 50'ye kadar ifade yuvasına ve çok daha fazlasına erişimleri vardır. . İş Ortağı olan kişiler, daha sonra aşağıdakileri yapmanızı gerektiren Partner Yoluna başlayabilirler:

Son 30 gün içinde 25 saat yayın yapın

Son 30 gün içinde 12 farklı günde yayın yapın

Son 30 gün içinde ortalama 75 izleyici (ana bilgisayar, baskınlar ve yerleştirmeler hariç eşzamanlı görüntüleme)

Bu hedeflere ulaştıktan ve 30 gün boyunca tuttuktan sonra İş Ortağı için başvurabilir ve Twitch'in onayına tabi olabilirsiniz.

Twitch, "İş ortakları, Twitch topluluğunun sunduğu en iyi yayıncılardır" diyor . "Geniş bir izleyici kitlesine sahip ve kendilerine ait güçlü bir alt topluluk oluşturmuş yayıncılar arıyoruz. İdeal İş Ortağı adaylarımız, izleyicileriyle etkileşim kurar, harika içerikler üretir ve kalabalığın arasından sıyrılmanın yollarını bulur."

Prime Gaming aboneliği

Hevesli kullanıcılar için en yeni ve en özel avantajlar için Prime Gaming'e aylık abonelik için ödeme yapabilirsiniz. Neyse ki zaten bir Amazon Prime hesabı olanlar için, iki hesabınızı bağlayarak otomatik olarak ücretsiz bir Prime Gaming aboneliği kazanırsınız. Prime Gaming aboneleri aşağıdaki avantajlara erişim kazanır:

Bir Twitch kanal aboneliği

Her ay sonsuza kadar saklayabileceğiniz "ücretsiz" oyunlar

Ek ücret ödemeden oyun içi içerik

Diğer Twitch üyelerine hediye etmek için Prime Gaming ganimeti

Özel ifadeler

Ek sohbet renkleri

Özel sohbet rozeti

Yayınları 60 gün boyunca kaydedin (yalnızca 14 gün yerine)

Ayrıca Amazon Prime dışında Prime Gaming'e ayda sadece 15 $ karşılığında abone olabilirsiniz. Bir Prime abonesi olmak, bir içerik oluşturucu hesabınız olsun veya yalnızca bir izleyici üyesi olarak görüntüleyin, daha da özel içeriğe erişmenizi sağlar. Abone olsanız bile, Twitch'te yayın yaparken reklamlar görürsünüz, ancak diğer avantajlar için üyeliğe değer. Örneğin, Prime Gaming'e abone olan herhangi bir kullanıcı, Control: Ultimate Edition , StarCraft: Remastered, Recompile ve diğerleri gibi ücretsiz oyunlara otomatik olarak sınırsız erişim elde eder.

Twitch'in temel dayanağı, video oyunu oyuncularını hareket halindeyken gözlemlemek olsa da, kullanıcılara sunabileceği başka birçok avantaj ve özelliğe de sahiptir. Video oyunu yayıncılarını izlemenin yanı sıra, Twitch kullanıcılarının yemek pişirme programlarını akışını izleyebilir, spor etkinlikleri hakkında yorum yapabilir ve etkileşimli bir izleyici kitlesine sahipken yeni şeyler keşfedebilirsiniz. İster bir içerik oluşturucu, ister bir izleyici üyesi olun, sizinle aynı fikirde olan izleyicilerle sohbet etmenin ne kadar eğlenceli olduğunu keşfedeceksiniz. Bu etkileşim seviyesi, Twitch'i doğru topluluğu bulabileceğiniz aktif bir sosyal platform haline getirir.

To Top