WhatsApp Bildirim Sorunu İçin 11 Çözüm Önerisi

Hemen hemen her uygulamada olduğu gibi WhatsApp'ta da bir mesajın geldiğinden haberdar olmanızı sağlayan bir 'bildirim' özelliği bulunmaktadır.


WhatApp'ın Ayarlar > Bildirimler sekmesine giderek bu özelliği dilediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz. Ancak bazen Android telefonlarda ve iPhone'larda WhatsApp bildirimlerini alamama sorunu yaşayabilirsiniz.

Bu, özellikle birinden mesaj beklerken çok sinir bozucu olabilir. Çünkü sürekli uygulamayı açıp mesajın gelip gelmediğini kontrol etmemiz gerekebilir.

Tüm bu sorunları ortadan kaldırmayı amaçladığımız bazı yöntemlerden bahsedeceğiz. Bu yöntemleri kullanarak WhatsApp'ta bildirim alamama sorununu çözmenize yardımcı olmaya çalışacağız.

WhatsApp Bildirim Yok Sorunu ve Çözüm Yöntemleri

İnternete Bağlı Olduğunuzdan Emin Olun

Birçok kullanıcı, farklı sorunların bildirimin WhatsApp'ta görünmemesine neden olabileceğini düşünüyor. Ancak en basit yöntemleri göz ardı etmek bazen boşa çaba sarf etmekle sonuçlanır. Cihazınızın bağlı olduğu internet hizmeti, çeşitli nedenlerle beklenmedik zamanlarda hizmet veremeyebilir. Bu nedenle yapmanız gereken ilk şey internet bağlantınızın olup olmadığını kontrol etmektir.

Bazen bir Wi-Fi bağlantınız olduğunu görebilirsiniz, ancak bu yalnızca görünür olabilir. Yani Wi-Fi'ye bağlı olsanız bile hizmet almakta sorun yaşıyor olabilirsiniz. 

Bu nedenle, Hücresel Ağınızla da erişmeye çalışmalısınız. Mobil internete bağlıyken bile WhatsApp bildirimleri gelmiyorsa servisin sunucularında bir sorun olabilir. Veya aşağıdaki yöntemleri uygulamaya devam edebilirsiniz.

Arşivlenmiş Sohbetleri Kontrol Edin

WhatsApp'ta bir sohbeti arşivlediyseniz, buraya gelen mesaj için bir bildirim almazsınız. Sadece arşivlenmiş sohbet bölümünü açtığınızda (1) gibi bir mesaj göreceksiniz.

Arşivlenen mesajları kontrol etmek için şu adımları izleyin:

WhatsApp uygulamasını açın.

Şimdi Arşivlenmiş menüsüne gidin.

Buradan, kişiyi veya grubu arşivlenmiş menülerinden kaldırın (iPhone'larda sola kaydırın).

Mesajları arşivlenmiş sohbetten kaldırdığınızda artık varsayılan olarak gelen kutusunda olacak. Bu andan itibaren, gelen her mesaj için bildirimler gelecektir.

Arka Planda Uygulama Yenilemeyi Etkinleştir [iPhone]

WhatsApp'ta arka planda uygulama yenilemeyi devre dışı bırakırsanız, bildirim alma konusunda sorun yaşayabilirsiniz. Yeni bildirimler almak için WhatsApp'ı buradan etkinleştirmelisiniz. WhatsApp için arka planda uygulama yenilemeyi etkinleştirmek için şu adımları izlemelisiniz:

 iPhone'unuzda  Ayarlar'ı açın ve WhatsApp'ı bulmak için aşağı kaydırın  .

Şimdi , görünen seçeneklerden Arka Plan Uygulaması Yenileme geçişini etkinleştirin  .

Bir Arkadaşınızdan Yardım İsteyin

İnternette sorun olmadığını düşünüyorsanız, bir arkadaşınızdan WhatsApp'ta size mesaj atmasını isteyin. Uygulamada biri sizi aradığında veya kısa mesaj gönderdiğinde WhatsApp bildirimi aldığınızı zaten biliyorsunuz. 

Bu nedenle başkasından yardım istemek sorunun ne olduğunu anlamak için iyi bir referans olacaktır.

WhatsApp Bildirim Ayarlarını Kontrol Edin

Mobil uygulamanızdan WhatsApp bildirimleri alacak şekilde ayarlanıp ayarlanmadığını kontrol edebilirsiniz. WhatsApp mobil uygulamasını açın ve sağ altta Ayarlar  bulunan dişli simgesine dokunun.

Burada en üstte Mesaj Bildirimleri olan bir bölüm göreceksiniz  . Altında  Uyarıları Göster  ve  Ses  sekmeleri bulunur. Uyarıları Göster'in yanındaki kaydırıcının yeşil olduğundan ve Ses'te de bir bildirim sesi atadığınızdan emin olun.


WhatsApp Web veya masaüstü uygulamasında bildirimleri kontrol etmek için sol üstteki aşağı ok simgesine tıklayın. Buradan  Ayarlar > Bildirimler'e gidin  . Ses, Masaüstü Uyarıları  ve  Gelen Çağrı Zil Sesi gibi seçeneklerin yanındaki kutuyu işaretlediğinizden emin olun  .

'Rahatsız Etmeyin' Ayarlarını Kontrol Edin

Yalnızca WhatsApp'ı değil, tüm bildirimlerinizi kapatabilecek Rahatsız Etmeyin modunun açık olup olmadığını kontrol edin. Bunu iPhone'da kontrol etmek için ana ekranın altından yukarı kaydırın ve Odak'ın etkin olup olmadığına bakın. Etkinse, Rahatsız Etmeyin metni de görünür. Bu modu, üzerine bir kez dokunarak kapatabilirsiniz.

Android'de Rahatsız Etmeyin moduna Ayarlar üzerinden erişebilirsiniz, etkinse kapatabilirsiniz. Hızlı Ayarlar'a erişmek için telefonunuzun ekranının üst tarafından iki kez aşağı kaydırın (Aşağıya bir kez kaydırdığınızda yalnızca bildirimlerinizi görürsünüz). 

Buradan Rahatsız Etmeyin'e dokunun. Ayrıca ayarlarına gitmek için parmağınızla Rahatsız Etmeyin düğmesine uzun süre basabilirsiniz. Kapatmak için üzerine bir kez dokunmanız yeterlidir.

Telefonunuzu yeniden başlatın

Canım, favorim. Telefonu yeniden başlatmak, tüm sorunları çözmenin en başarılı yöntemlerinden biridir. Bu süreç; Cihazın hafızasını yenilemeye, tüm işlemleri boşaltmaya ve bazı aksaklıkları gidermeye yardımcı olur. Telefonunuzu nasıl kapatıp tekrar açacağınızı muhtemelen bildiğiniz için, bunu nasıl yapacağımızı atlıyoruz.

Uygulamanın Önbelleğini Temizle

WhatsApp'ta biriken onlarca veri, uygulamanın düzgün çalışmasını engelleyebilir. Buna WhatsApp'tan herhangi bir bildirim gelmediğini de ekleyebiliriz. 

Bu nedenle, uygulamanın önbelleğini temizlemek, uygulamayla ilgili birçok olası sorunu düzeltmenize ve bildirim olmamasına yardımcı olabilir. Bunu yapmak için aşağıdaki talimatları izleyin:

Telefonunuzdaki uygulamalar listesinden WhatsApp'ı bulun ve üzerine uzun basın.

' Uygulama bilgisi  ' veya ilgili herhangi bir şeye dokunun  .

'  Depolama ve önbellek  ' seçeneğini seçin.

' Önbelleği temizle' üzerine dokunun  .

WhatsApp Uygulamasını Güncelle

WhatsApp uygulamasını güncellemek de atlamamanız gereken detaylardan biri. Bazen bir işletim sisteminin yeni bir sürümü, belirli uygulama özelliklerinin düzgün çalışmamasına neden olabilir. 

Bir uygulama tarafından yayınlanan bir güncelleme, uyumluluğu geliştirerek yaşadığınız sorunu çözebilir. 

Kullandığınız işletim sistemi ne olursa olsun, uygulamaları güncel tutmak her zaman önemlidir. Google Play Store veya App Store'dan WhatsApp'ı bulun ve güncel olup olmadığını kontrol edin. Bir güncelleme varsa, doğrudan yükleyin.

WhatsApp'ı Kaldırın ve Yeniden Yükleyin

Ne yaptıysanız WhatsApp'ta bildirim alamama sorununu çözemediniz mi? Yani sıfırdan başlamak da bir çözüm olabilir. WhatsApp'ta bildirim olmamasına neden olan bazı ayarları değiştirmiş olabilirsiniz. Ancak bundan önce sohbetlerinizi yedeklemek isteyebilirsiniz. WhatsApp'ı açın ve  Ayarlar'a  , ardından '  Sohbetler'e  ve son olarak da '  Sohbetler yedeği'ne dokunun  . İşlem sırasında bekleyen konuşmaları kaybetmemek için WhatsApp sohbetlerinizi bu şekilde yedekleyebilirsiniz.

WhatsApp'ta Bir Kişiyi veya Grubu Sessize Aldığınızı Kontrol Edin

Son olarak, belirli kişilerden veya gruplardan gelen mesajlar bildirimler için gelmiyorsa, bunların Sessiz olarak ayarlanıp ayarlanmadığını kontrol edin. 

Çünkü bazen can sıkıcı konuşmalardan uzak durmak için sessize alma yöntemini kullanmış ve sonra unutmuş olabilirsiniz. 

Yani yapmanız gereken WhatsApp uygulamasına gidip Mute olarak ayarlamış olabileceğiniz sohbeti açmak. Ardından üst kısımdaki profil adına dokunun. Görüntülenen sekmelerden Sessiz'i bulun ve etkinleştirip etkinleştirmediğinizi kontrol edin.

To Top