WhatsApp'ta Yüksek Kaliteli Fotoğraflar ve Videolar Nasıl Gönderilir?

Mesajlaşma uygulaması, kişilerinize 2 GB'a kadar dosya göndermek için alternatif olarak kullanılabilir.


WhatsApp, mesaj alışverişine ek olarak, kişilerinizle dosya paylaşmak için de bir araçtır, ancak fotoğraf ve videoların kalitesi genellikle gönderilirken azalır, böylece dosya, uygulama tarafından belirtilen boyut sınırına uyar.

Bu duruma geçici bir çözüm bulmak için, WhatsApp aracılığıyla yüksek kaliteli fotoğraflar ve videolar göndermenin alternatif bir yöntemine bakın.

WhatsApp tarafından kullanılan sıkıştırma türü, aktarımı kolaylaştırmak için dosyanın boyutunu küçülterek, standart yöntemle gönderilen fotoğraf ve videoların kalite kaybının nedenlerinden biri haline geliyor.

WhatsApp'ta Yüksek Kaliteli Fotoğraflar ve Videolar Nasıl Gönderilir?

Bu yöntem, kişilerinize 2 GB'a kadar yüksek kaliteli dosyalar göndermenize olanak tanır. Bu şekilde gönderilen video dosyalarının doğrudan WhatsApp üzerinden izlenemeyeceğini lütfen unutmayın. Cihaza indirilmeleri ve bir medya oynatıcı ile açılmaları gerekir. Şimdi adım adım kontrol edin.

bir sohbeti açın Bir konuşmayı açtıktan sonra,  bir dosya eklemek için “klip” simgesine tıklayın;

Ek türünü seçin Ek seçenekleri olan menüde  “Belge”yi seçin;

Fotoğrafınızı veya videonuzu seçin ve onaylayın “Belge” seçeneğini seçtikten sonra   , birkaç dosya içeren bir klasöre yönlendirileceksiniz. Sadece yüklemek istediğiniz fotoğrafı veya videoyu seçin ve onaylayın. Aradığınız dosya görünmüyorsa, onu aramak için büyüteç simgesine dokunabilir veya   klasörler arasında geçiş yapmak ve istediğiniz dosyayı aramak için “Diğer belgelere göz at” seçeneğini belirleyebilirsiniz.

iPhone için bu kadar basit bir çözüm yoktur: Belgeyi yalnızca iCloud Drive, Dropbox veya Drive aracılığıyla ekleyebilirsiniz, bu nedenle fotoğraflarınızı sıkıştırılmamış halde göndermek istiyorsanız bu hizmetlerden birine kaydetmeniz iyi olur.

Büyük dosyalar göndermeye bir alternatif

WhatsApp, cep telefonlarında fotoğraf veya video dosyalarının aktarımını 16 MB'a kadar sınırlar. Bu nedenle, doğrudan WhatsApp'ta oynatılan videoları göndermek için alternatif bir çözüm, dosyayı sıkıştırmaktır.

WhatsApp'taki dosyalar için boyut sınırı nedir?

WhatsApp, cep telefonlarında 16 MB'a ve bilgisayarlarda 64 MB'a kadar fotoğraf ve video göndermenize olanak tanır. 

512 MB belleğe sahip cihazlarda, boyut 10 MB'den düşürülmüştür. Öte yandan,  “Belge” olarak gönderilen dosyalar  2 GB'a kadar olabilir.

To Top