Windows 10'da Sabit Disk Nasıl Klonlanır?

"Daha büyük bir diski daha küçük bir diske kopyalayabilecek en iyi klonlama yazılımını arıyorum. 1 TB sürücülü bazı sistemlerimiz var, ancak yalnızca yaklaşık 100 gig veri var.


Sürücüyü 500 gb'a küçültmek istedim ama yeterince iyi olduğunu düşündüğüm bir şey bulamadım. Herhangi bir yararlı girdi için teşekkürler…”

Neden Bir Sabit Diski Klonlamanız Gerekiyor?

Kullanıcıların Windows 10'da sabit sürücülerini kopyalamak istemelerinin bazı yaygın nedenleri şunlardır:

Sabit sürücünüzü daha büyük bir kapasiteye yükseltin

Bilgisayarınızda boş alan azaldığında ve yeni yazılımları indirmek ve yeni dosyaları depolamak için fazladan yeriniz yoksa, daha büyük kapasiteli bir sabit sürücüye yükseltmek sizin için en uygun seçenek olacaktır.

Bu nedenle, eski sabit sürücüyü yenisine klonlamak, eski dosyalarınızı kaybetmeden bilgisayarınızın depolama alanını artırmanıza olanak tanıyan akıllıca bir hareket olacaktır.

Daha iyi performans için Windows 10 sabit sürücüsünü klonlayın

Bilgisayar performansı, özellikle oyuncular, video editörleri, mühendisler ve diğer yaratıcı profesyoneller olmak üzere her kullanıcı için önemlidir.

Daha yüksek hızlar ve oranlar istiyorsanız, HDD'nizi bir SSD ile değiştirmek isteyebilirsiniz. Veya daha iyi performans için M.2 SSD'yi daha büyük M.2 SSD'ye kopyalamak isteyebilirsiniz .

Windows 10 için En İyi Ücretsiz Disk Klonlama Yazılımı

AOMEI Backupper Standard , Windows 11/10/8.1/8/7/Vista/XP için en iyi ücretsiz klonlama yazılımıdır , bir sabit sürücüyü başka bir sürücüye hızlı, güvenli ve kolay bir şekilde klonlamak için en son klonlama teknolojisini içerir. Harika özelliklerini görelim! 

Farklı sabit sürücü türlerinin klonlanmasını destekler: HDD, SATA SSD, NVMe SSD, USB flash sürücüler, SD kartlar vb.

Size iki klonlama yöntemi sunar: Akıllı Klonlama ve Sektöre Göre Klonlama. İlki, kaynak diskte yalnızca kullanılan sektörü klonlar; bu, büyük bir HDD'yi küçük bir SSD'ye klonlamak istediğinizde çok kullanışlıdır. İkincisi, her sektörü kaynak diskten hedef diske kopyalayacaktır.

SSD hizalamasına sahiptir: Bu, 4K bölüm hizalaması ve ile SSD performansını artırır. Bu, klonlarsanız SSD'nin ömrünü de uzatabilir.

Windows 10'da HDD'yi SSD'ye klonlamak için aşağıdaki resimli adımlara bakın.

 Not: Klonlamadan önce hedef sabit sürücüdeki önemli verileri en iyi ücretsiz yedekleme yazılımıyla harici bir sabit sürücüye yedeklemeniz önerilir. Klonlama işlemi sırasında, hedef sabit sürücüdeki tüm verilerin üzerine yazılacaktır.

SSD'yi bilgisayarınıza kurun, gerekirse SSD'yi bağlamak için bir SATA - USB kablosu hazırlamanız gerekebilir.

AOMEI Backupper Standard'ı bilgisayarınıza indirin. Bu ücretsiz yazılımı başlatın ve ana arayüzde Klonla -> Disk Klonla'yı tıklayın.

AOMEI YedekleyiciKlonlamak istediğiniz sabit sürücüyü seçin ve İleri'ye tıklayın .

Bir sonraki pencerede, hedef sürücü olarak SSD'yi seçin ve devam etmek için İleri'ye tıklayın .

SSD'nin okuma ve yazma hızını hızlandırmak için SSD Hizalamasını kontrol edin . Ardından , Windows 10'da sabit sürücüyü klonlamaya başlamak için Klonlamayı Başlat'a tıklayın.

Bölümleri Düzenle: Daha küçük bir sabit sürücüyü daha büyük bir sabit sürücüye kopyaladığınızda, bu özellik, artan kapasiteden yararlanmak için hedef sabit sürücüdeki bölümleri yeniden boyutlandırmanıza olanak tanır.

6. Klonlama işlemi %100'e ulaştığında Bitir'e tıklayın .

Windows 10'da klonlamayı tamamladığınızda, üzerinde bir sistem varsa klonlanan diskten önyükleme yapmanız gerekecektir.

To Top