Windows için Xcode nasıl edinilir?

Bir uygulama geliştiricisiyseniz ve bir Mac alacak paranız yoksa, yine de Windows için Xcode ile uygulama mağazası uygulamaları geliştirebilirsiniz.


Apple Xcode geliştirme ortamı, macOS, iOS ve tvOS için uygulamalar oluşturmak için kullanabileceğiniz güçlü bir araçtır. Ancak, yalnızca macOS'ta mevcut olduğundan, birçok Windows geliştiricisinin buna erişimi olmayabilir.

Bu makale, Windows PC kullanarak Mac OS veya iOS uygulamaları oluşturmanın bazı yollarını gösterecektir.

O halde başlayalım!

Xcode nedir?

Xcode, Apple'ın macOS, iOS, iPadOS, watchOS ve tvOS için uygulamalar oluşturmak için kullanılan macOS için tümleşik geliştirme ortamıdır (IDE). Kod tamamlama, sürüm kontrolü, sözdizimi vurgulama, hata ayıklama ve derleme dahil olmak üzere uygulamanızı geliştirmek için ihtiyaç duyduğunuz tüm araçlara sahiptir.


Tüm bu araçlar tek bir arayüzde toplanmıştır, bu nedenle bazı görevler için bir komutu hatırlamak ve çalıştırmak yerine bir düğmeye basmanız yeterlidir. Xcode, C++, Objective-C, Objective-C++, Java, AppleScript, Python, Ruby, ResEdit ve Swift dahil olmak üzere çeşitli programlama dillerini destekler.

Objective-C ve Swift, Apple'ın programlama dilleri olduğundan, Xcode, iPhone ve Mac OSX için masaüstü uygulamaları oluşturmak için varsayılan programdır.

Yöntem 1: Sanallaştırma macOS

Windows'ta Xcode kullanmanın bir yolu, onu sanal bir makineye kurmaktır. Sanal makine, bilgisayarınızda başka bir işletim sistemini çalıştırmanıza izin veren bir yazılımdır.

Sanallaştırma platformunu kullanarak Xcode'u Windows makinenize yükleyebilirsiniz. En popüler iki sanallaştırma yazılımı aracı, kullanabileceğiniz VirtualBox ve VMware Workstation'dır.

Sanallaştırma ile iOS uygulamaları geliştirme bölümünde Windows bilgisayarınıza macOS yükleyebilirsiniz. Sanal makine programını bilgisayarınıza kurduktan sonra macOS kurabilirsiniz.

Virtualbox kullanarak bilgisayarınızdaki herhangi bir işletim sistemini sanal makine olarak çalıştırabilirsiniz . Bu durumda macOS, Windows veya Linux üzerinde çalışacaktır.

To Top