YouTube kısa videoları artık mevcut uzun videolardan kolayca oluşturulabilir

Kısa biçimli medya son zamanlarda hakim durumda ve TikTok gibi uygulamalar sayesinde küçük ve sindirilebilir klipler yeniden canlanıyor. Bu nedenle YouTube, Shorts adlı kısa videolar sunarak kullanıcıları platformlarında daha kısa medyayı denemeye teşvik etti. Artık YouTube, içerik oluşturucuların kitaplıklarındaki mevcut içeriği almalarına, düzenlemelerine ve yeni yarattıklarını YouTube'a yüklemelerine izin vererek kısa videolar oluşturmalarını kolaylaştıracak.

 


İçerik oluşturucular, YouTube Studio uygulamasına gidip kitaplıklarındaki herhangi bir uzun videoyu seçebilir, 60 saniyeye kadar bir uzunluk seçebilir ve kısa videolar oluşturabilir. Kullanıcılar, zaman çizelgesi düzenleyicisi, filtreler, müzik ve daha fazlası gibi YouTube Studio web'de bulunan tüm araçlara erişebilecek. Ek olarak, içerik oluşturucular 60 saniye gereksinimini karşılamıyorlarsa galerilerinden gerektiğinde ek kareler ekleyebilir. İçerik oluşturucular ayrıca Shorts kamerasını kullanarak içerik ekleyebilecek. Hepsinden iyisi, mevcut YouTube videoları kullanılarak oluşturulan kısa videoların orijinal videolara bağlantıları olacaktır. Bu özellik şu anda iOS ve Android cihazlarda kullanıma sunuluyor.


TikTok ve YouTube gibi platformlarda kısa videolar gelişirken, Instagram gibi diğer platformlar bundan yararlanmak için mücadele ediyor. Instagram kısa süre önce beslemesinde tam ekran resimler ve videolar gösteren yeni bir değişiklik yayınladı. Ne yazık ki, kullanıcılar toplu halde şikayet etmeye başlayınca, Instagram CEO'sunun değişikliklere yanıt vermesini talep edince bu değişiklik sorunsuz gitmedi. Sonuç olarak, şirket sonunda geri adım attı ve kanalı önceki enkarnasyonuna geri döndürdü. Ne olursa olsun, Instagram gelişmeye ve videoya daha fazla eğilen ve hareketsiz görüntü köklerinden uzaklaşan bir geleceği hedefleme taahhüdünde bulundu. Tüm bunların nasıl sonuçlanacağını söylemek zor, ancak kesin olan bir şey var: Bugünün trendi yarın hızla ve aniden sona erebilir.

To Top