Akıllı telefonların ötesinde katlanabilir cihazlar: Yeni ThinkPad X1 Fold (2022) ile tanışın

2022'nin sonlarında Lenovo, katlanabilir ekranlı ilk tablet/dizüstü bilgisayar hibridini piyasaya sürdü. Söylemeye gerek yok, son teknoloji deneysel bir cihaz olarak statüsü göz önüne alındığında, orijinal ThinkPad X1 Fold, hayal gücünün herhangi bir zorlamasıyla mükemmel değildi.Şimdi, neredeyse 2 yıl sonra, ThinkPad X1 Fold'un ikinci nesli, selefinin başarısız olduğu yerde başarılı olmayı hedefliyor. Halefi Lenovo tarafından resmi olarak açıklandı ve cihaz bu yılın Kasım ayına kadar satışa çıkacak.

Peki tam olarak ne değişti? Aslında neredeyse her şey. Yeni ThinkPad X1 Fold, açıldığında cihazı 16 inç'e çıkaran önemli bir boyut artışı sunacak. Beni doğru duydunuz - 16” katlanabilir tablet.

Bu, katlanabilir bilgisayarı çok daha uygun bir dizüstü bilgisayar yedeği haline getirecek ve tablet modunda benzersiz miktarda ekran alanı sağlayacaktır. Sonuçta katlanabilir olduğu için X1 Fold, 16” ekranlı tipik bir cihazın kapladığı alanla aynı yere sahip olmayacak - aslında, katlandığında nispeten taşınabilir olacaktır.

Kabul etmek gerekir ki, Samsung Galaxy Z Fold 4 gibi dizüstü bilgisayar tarzı katlanabilirlerin çoğu gibi, X1 Fold katlandığında oldukça tıknaz olacak, ancak önceki nesle kıyasla biraz zayıflama oldu. Ek olarak, orijinal modelin en büyük evcil hayvanlarından biri devasa çerçeveleriydi. Neyse ki, onlar da kısaltıldı ve X1 Fold'un ikinci nesli saygın bir ekran-gövde oranına sahip.

ThinkPad X1 Fold, Windows'u, Intel'in 12. Nesil Core i5/i7 işlemcilerini, 32 GB'a kadar RAM ve 1 TB'a kadar SSD'yi sallayacak. Temel modelin fiyatı da öncekinden çok daha düşük olacak - cihaz şimdi 2.499 dolardan başlıyor. Ancak bu, katlanabilir ekrandan en iyi şekilde yararlanmak için gerekli olan klavye ve ekran kalemini içermez.

ThinkPad X1 Fold herkes için mi? Kesinlikle hayır. Bununla birlikte, ikinci neslin ne kadar daha rafine olduğu göz önüne alındığında, bu bize akıllı telefonların ötesinde katlanabilirlerin geleceği hakkında biraz umut verebilir. Sana bakıyoruz Samsung.

To Top