Apple iPhone 14 Pro, iPhone 14 Pro Max, A16 Bionic, 48 MP Ana Kamera ile Piyasaya Sürüldü

Apple sonunda Always on Display'i iPhone'lara getiriyor.


Apple , iPhone 14 Pro ve 14 Pro Max amiral gemisi akıllı telefonlarının yanı sıra diğer iki iPhone 14 serisi cihazı 一iPhone 14 ve iPhone 14 Plus'ı duyurdu . Bu sefer, Apple, daha önce tahmin edildiği gibi Mini versiyonundan vazgeçti. iPhone 14 Plus, dizide yeni (yeniden tanıtılan) bir modeldir. Geçtiğimiz birkaç yılın aksine, Apple bu sefer tüm yeni iPhone'lar için SoC'leri yükseltmedi. Vanilya iPhone 14 (ve 14 Plus), son nesil A15 Bionic çipe yapışıyor ve bu nedenle artık herkesin gözü ve dikkati Pro modellerine çevrildi.

Apple iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max en yeni Pro modelleridir ve bunlar sırasıyla iPhone 13 Pro ve 13 Pro Max'in halefleridir. Pro modelleri, yeni bir Bionic yonga seti, yeni kamera özellikleri, pil ömrü ve son nesil cihazlara kıyasla genel olarak çok yönlü bir iyileştirme ile birlikte gelir. Gelin hep birlikte Apple iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max'e detaylı bir şekilde göz atalım.

Apple iPhone 14 Pro: Teknik Özellikler ve Özellikler

iPhone 14 Pro , LTPO 120 Hz yenileme hızına ve 2000 nit'e kadar en yüksek parlaklığa sahip ProMotion özellikli 6,1 inçlik Süper Retina XDR OLED ekrana sahip. Ekran, HDR içeriğini ve geniş bir renk gamını destekler. Always on Display, nihayet iPhone 14 Pro modelleriyle de iPhone'a geliyor. Yeni Pro modeline güç veren, iki performans ve dört verimlilik çekirdeğine sahip altı çekirdekten oluşan tamamen yeni 4nm tabanlı A16 Bionic çip. Bu SoC, oyun ve grafik performansının üstesinden gelmek için 5 çekirdekli bir GPU ile eşleştirilmiştir.

Kamera bölümünde, Apple iPhone 14 Pro , 48MP birincil dört piksel sensör, 12MP telefoto lens (3x dijital zoom) ve 12MP (f/2.2) ultra geniş açılı kamera ile üçlü arka kamera kurulumuna sahiptir. Cihaz, portreler, gece modu, gece modu portreleri, sabitleme için çift OIS, akıllı HDR, makro modu, Apple ProRAW ve daha fazlası gibi bir dizi kamera özelliği ile birlikte gelir. Video kaydına gelince, 4K'ya kadar kayıt desteği var. Selfie'ler, şirketin Dinamik ada olarak adlandırdığı yeni ve büyük hap şeklindeki çentiğin içindeki 12 MP'lik bir snapper tarafından işleniyor. Bu, uygulamalardan ve hizmetlerden bildirimler ve uyarılar sunarak esasen çentiği gizleyen etkileşimli bir alandır.

Her zaman olduğu gibi şirket, cihazın pil kapasitesini açıklamadı ancak tek bir şarjla 23 saate kadar dayanabileceği değerlendiriliyor. . Telefon kablolu hızlı şarjı destekler ve ayrıca kablosuz şarj ve MagSafe kablosuz şarj desteği de vardır. Yazılım açısından, yeni iPhone 14 Pro, iOS 16 üzerinde çalışır. Cihaz, 128 GB, 256 GB, 512 GB ve 1 TB depolama seçenekleriyle gelir. RAM konusunda henüz bir açıklama yok.

Diğer özellikler arasında Face ID, Apple Pay desteği, 5G, 4G LTE, GPS, Wi-Fi, Siri, e-SIM desteği, araba kazası algılama ve toza ve suya karşı koruma için IP68 derecesi yer alıyor. Telefon ayrıca uydu bağlantısı desteği ile birlikte gelir.

Apple iPhone 14 Pro Max: Teknik Özellikler ve Özellikler

iPhone 14 Pro Max, 6,7 inçlik büyük bir Super Retina XDR OLED ekrana sahip. Ayrıca 120 Hz'ye kadar uyarlanabilir yenileme hızlarıyla ProMotion'ı da destekler. iPhone 14 Pro Max, Pro modelinden biraz daha ağır. Pil ömrüne gelince, cihaz 29 saate kadar video oynatmaya dayanacak şekilde derecelendirilmiştir. Ekran ve boyutlardaki değişiklik dışında, geri kalan teknik özellikler iPhone 14 Pro ile aynı.

iPhone 14 Pro, 14 Pro Max: En İyi Özellikler

Her Zaman Ekranda

Uzun bir bekleyişin ardından Apple, merakla beklenen Always on Display'i iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max cihazlarına ekledi. Bu dahil etme ile birlikte, iOS 16'lı yeni Kilit ekranı, zamanı, widget'ları ve Canlı Etkinlikleri bir bakışta erişilebilir kılarak daha da kullanışlı olacaktır.

Yeni Ekran Motorlu Yeni A16 Bionic Çip

Apple, bunun bugün herhangi bir akıllı telefondaki en hızlı SoC olduğunu iddia ediyor. A16 Bionic, rakiplerine kıyasla %40'a kadar daha hızlı olan altı çekirdekli bir işlemcidir. İki Performace ve dört verimlilik çekirdeğinden oluşur. A16 Bionic, grafik yoğun oyunlar ve uygulamalar için %50 t daha fazla bellek bant genişliğine sahip 5 çekirdekli bir GPU ile birleştirilmiştir. Bu çip, 4 nm'lik bir süreç üzerine inşa edilmiştir ve hesaplamalı fotoğrafçılık özelliklerini sorunsuz bir şekilde işleyebilir.

ABD için SIM Tepsisi Yok

Apple, ABD modelleri için SIM tepsilerini iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max'ten çıkardığı için ABD'de %100 eSIM rotası izliyor.

Dinamik Ada

Dynamic Island, iPhone'u deneyimlemenin sezgisel bir yolunu sunan Apple'ın yeni tasarımıdır. Başka bir deyişle, bu aslında beklediğinizden daha fazlasını yapan bir çentik için süslü bir isim. Apple, Dynamic Island'ın etkileşimli bir kullanıcı deneyimi sunmasını hedefliyor ve Apple'ın kendi uygulama ve hizmetleri ile birlikte diğer birçok üçüncü taraf uygulaması da bundan yararlanabilir. Haritalar, Müzik veya zamanlayıcı gibi devam eden arka plan etkinlikleri görünür ve etkileşimli kalır ve iOS 16'da Canlı Etkinlikler ile spor skorları ve sürüş paylaşımı gibi bilgiler sağlayan üçüncü taraf uygulamaları Dynamic Island'dan yararlanabilir.

Yeni 48MP Kamera kurulumu

En dikkat çekici yükseltmelerden biri, arkadaki 48MP ana kamera şeklinde geliyor. Dört piksel sensörlü 48MP kamera, çekilen fotoğrafa uyum sağlar ve ikinci nesil sensör kaydırmalı optik görüntü sabitleme özelliğine sahiptir. Dört pikselli sensör ayrıca, dijital zoom olmadan tam çözünürlüklü fotoğraflar ve 4K videolar için sensörün orta 12 megapikselini kullanan 2x Telefoto seçeneğini de etkinleştirir. Ayrıca, ProRAW'da ayrıntıları optimize ederek profesyonel iş akışlarına fayda sağlar.

To Top