Düzeltildi: Wi-Fi'de Geçerli Bir IP Yapılandırma Hatası Yok [2022]

Windows 10'da “Wi-Fi geçerli bir IP yapılandırmasına sahip değil” hatasıyla mı karşılaşıyorsunuz? Bu sorun sinir bozucu çünkü çevrimiçi olmamızı engelliyor.


Geçersiz IP Yapılandırması Nedir?

Düzeltmeye gitmeden önce, bu hatanın neden ortaya çıktığı hakkında biraz bilgi sahibi olmakta fayda var. Kısacası, Wi-Fi'ye bağlandığınızda, yönlendiriciniz, çevrimiçi olabilmeniz için bilgisayarınıza bir IP adresi atar.

IP yapılandırmasında bir sorun varsa, bilgisayarınız ve yönlendiriciniz iletişim kuramaz. Örneğin, bilgisayarınız yönlendiriciden beklenenden farklı bir IP kullanmayı deneyebilir.

Bu, internete erişmenizi engeller ve “geçerli bir IP yapılandırmasına sahip olmama” hatasıyla sonuçlanır. Bu sorunu nasıl çözeceğimizi görelim.

Düzeltme: “Wi-Fi Geçerli Bir IP Yapılandırmasına Sahip Değil”

Burada bilgisayarınızda görünen “wi-fi geçerli bir IP yapılandırmasına sahip değil” hatasının nasıl çözüleceğine dair en kolay çözümü paylaşacağız. Haydi başlayalım…

1. Çözüm. Bilgisayarı yeniden başlatın

Çoğu sorunda olduğu gibi, ilk sorun giderme adımınız her zaman bilgisayarınızı yeniden başlatmak olmalıdır . Yalnızca geçici olarak “Wi-Fi geçerli bir IP yapılandırmasına sahip değil” mesajını görebilirsiniz.

Daha yoğun onarımlar için zaman harcamadan önce, temizlikten başlamak için hızlı bir yeniden başlatma yapmanız gerekir. Yeniden başlatırsanız ve hala bu hatayı görüyorsanız, lütfen devam edin.

2. Çözüm. Yönlendiricinizi Yeniden Başlatın

Ağ sorunlarını düzeltmenin bir başka basit yolu da kablosuz yönlendiricinizi yeniden başlatmaktır. Bu hata, bilgisayarınıza bir IP adresi atayan bir yönlendirici içerdiğinden sorun yaşayabilir.

Bilgisayarınızı yeniden başlatmak gibi, yönlendiriciyi yeniden başlatmak tüm kısa süreli kesintileri silecek ve yeniden başlatmasını sağlayacaktır.

Tüm ekipmanın güç çevriminden sonra hala çevrimiçi olamıyorsanız, bir sonraki adıma geçmeniz gerekir.

Çözüm #3. IP Adresinizi Serbest Bırakın ve Güncelleyin

Komut İstemi aracını kullanarak bilgisayarınızın mevcut IP adresini sağlayabilir ve yeni bir tane talep edebilirsiniz. Bu, geçersiz IP yapılandırma sorunlarını temizlemenin iyi bir yoludur.

Bunu Windows 10'da yapmak için Başlat düğmesine sağ tıklayın veya    Power User menüsünü açmak için Win + X tuşlarına basın.

Komut satırını açmak için listeden Komut İstemi (Yönetici)   veya   Windows PowerShell (Yönetici) öğesini seçin   .

Komut satırına aşağıdaki komutu yazın ve   Enter tuşuna basın   :

ipconfig / yayın

Bu, bilgisayarınıza mevcut IP adresini yönlendiricide bulunan adresler koleksiyonuna geri bırakmasını söyler. Ardından, yeni bir adres istemek için aşağıdaki komutu girin (    göndermek için Enter'a basın):

ipconfig / yenileme

4. Çözüm. Ağ Protokolünü Sıfırla

Komut satırını, bilgisayarınızın ağa nasıl eriştiğini ayrıntılandıran bir belirtim olan Winsock'u sıfırlamak için de kullanabilirsiniz.

Yukarıda açıklandığı gibi Komut İstemi veya PowerShell yönetici penceresini açın, ardından aşağıdaki komutları birer birer çalıştırın:

netsh winsock sıfırlama

netsh int ip sıfırlama

Daha sonra tekrar çevrimiçi olmayı deneyin.

Çözüm #5. IP Adresi Ayarlarını Manuel Olarak Kontrol Edin

Varsayılan olarak, bilgisayarınız ve yönlendiriciniz, sisteminize manuel müdahale olmadan bir IP adresi atamak için DHCP (Dinamik Ana Bilgisayar Yapılandırma Protokolü) adlı bir protokol kullanır.

Geçmişte statik bir IP adresi ayarladıysanız ve bir şeyler değiştiyse, bu “Wi-Fi Geçerli Bir IP Yapılandırmasına Sahip Değil” hatasına neden olabilir.

Bunu kontrol etmek için  Ayarlar'ı açın  (  Win + I  kısayolu ) ve   Ağ ve İnternet > Durum'a gidin . Burada,  Bağdaştırıcı seçeneklerini değiştir'i seçin.

Görüntülenen kutuda, Wi-Fi bağlantınıza çift tıklayın . Bağlantınız hakkında bilgi içeren başka bir pencere göreceksiniz.

En alttaki Özellikler'e tıklayın , ardından  seçenekler listesinden İnternet Protokolü Sürüm 4'e çift tıklayın  . Bu, IP ayarlarını değiştirebileceğiniz özellikler penceresini açacaktır.

Çoğu kişi Otomatik olarak bir IP adresi al düğmesini seçmelidir. Aşağıda listelenen adresle etkinleştirilen aşağıdaki IP adresini kullandıysanız, bunu otomatik olarak değiştirmeyi deneyin ve Tamam'a basın. Ardından, bu değişiklikle çevrimiçi olup olamayacağınıza bakın.

Çözüm #6. Kablosuz Sürücülerinizi Güncelleyin

“Wi-Fi Geçerli Bir IP Yapılandırmasına Sahip Değil” hatası bir kablosuz bağlantı içerdiğinden, bilgisayarınızın Wi-Fi için kullandığı sürücülerin düzgün çalıştığından emin olmalısınız.

Bu durumda    tekrar   Win + X tuşlarına basın ve Aygıt Yöneticisi'ni seçin. Ağ bağdaştırıcılarına gidin  ve kablosuz sürücü listenizi bulun.

Sağ tıklayın ve  Sürücüyü güncelle> Güncellenmiş sürücü yazılımı için otomatik olarak ara öğesini seçin . Yeni bir sürücü bulamayabilir.

Bu durumda, aygıtın adına sağ tıklayıp Özellikler'i seçerek bunu kimin yaptığını görebilirsiniz (muhtemelen Intel veya Realtek ).

Donanım sağlayıcı web sitesinde güncellenmiş bir sürücü sürümü bulma seçeneğiniz olabilir.

Bu başarısız olursa, kablosuz aygıtı sağ tıklayıp bilgisayarınızdan silmek için Aygıtı kaldır'ı seçebilirsiniz.

O zaman, yeniden başlattığınızda, Windows'un yeni kablosuz sürücüyü yeniden yüklemesi gerekir.

Ancak bunu otomatik olarak yapmazsanız, başka bir bilgisayar veya kablo bağlantısı kullanarak kendiniz yüklemeniz gerekir.

Çözüm #7. Kötü Amaçlı Yazılım ve Antivirüs Bozukluklarını Kontrol Edin

Bu noktaya ulaştıysanız, bilgisayarınızda kötü amaçlı yazılım taraması yapmak iyi bir fikirdir.

Virüsler ve diğer kötü amaçlı programlar bazen internet ayarlarınızı bozarak çevrimiçi olmanızı engelleyebilir.

Bu belirli “Geçerli bir IP Yapılandırmasına Sahip Değil” sorununu üretmese de, yine de denemeye değer.

Windows Defender veya sisteminize yüklediğiniz başka bir virüsten koruma yazılımı ile bir tarama yapın.

Çevrimiçi olabilen başka bir bilgisayara erişiminiz varsa,  Malwarebytes'in ücretsiz sürümünü indirin ve kötü amaçlı yazılımdan koruma taraması yapmak için etkilenen bilgisayara kopyalayın.

Başka bir sorun giderme adımı olarak, virüsten koruma yazılımınızı devre dışı bırakmayı deneyin ve yeniden çevrimiçi deneyin. Bazı üçüncü taraf virüsten koruma programları, normal ağ çalışmasına müdahale edebilir ve ağ bağlantınızı engelleyebilir.

Çözüm #8. DHCP Kullanıcı Sayısını Ekle

Çoğu yönlendiricinin, DHCP kullanılarak bağlanabilecek cihaz sayısı için varsayılan bir sınırı vardır.

Evde çok sayıda çevrimiçi cihazınız varsa, bu sınıra ulaşmış olabilirsiniz, bu da PC'niz bir IP adresi almaya çalışırken “Wi-Fi Geçerli Bir IP Yapılandırmasına Sahip Değil” hatasına neden olabilir.

Bu sorunu çözmek için yönlendiricinizde oturum açmalı, DHCP ayarlarını bulmalı ve sınırı artırmalısınız.

Bunu yapmanın yolu yönlendiricinize bağlıdır, bu nedenle yönetici kesin talimatlar veremez. Çünkü her yönlendiricinin farklı bir düzeni vardır.

Çözüm #9. Ağ Ayarları Sıfırlama

Bu noktada, sizler zaten büyük bir gelişme denediniz. Artık Windows 10 ağ ayarlarınızı sıfırlamanız gerekiyor, çünkü köklü bir sorun olabilir.

Ayarlar> Ağ ve İnternet> Durum'u ziyaret edin  ve sayfanın altındaki Ağ Sıfırlama'yı  tıklayın   . Bunu yapmanın tüm ağ bağdaştırıcılarınızı sileceği ve her şeyi varsayılana sıfırlayacağı uyarısına dikkat edin.

Bunu kabul ediyorsanız,  Şimdi sıfırla 'yı tıklayın . Bu işlem PC'nizi yeniden başlatacaktır.

To Top