iOS 16 Güncelleme İzleyici: Resmi Yayın Tarihi, En İyi Özellikler, Uyumlu Apple iPhone'ların Listesi

iOS 16 tam sürümüne sadece bir ay kaldı, işte bilmeniz gereken her şey.


Apple nihayet en son işletim sistemi iOS 16'nın piyasaya sürüldüğünü onayladı. Apple 'Far Out' etkinliği sırasında marka, en son iOS 16 kararlı güncellemesinin çıkış tarihini açıkladı. Şirket , iOS 16'yı Haziran ayında WWDC 2022'de tanıttı ve yeni iOS sürümünü herkesin kullanımına sundu. iOS 16'nın en son sürümü, yazılıma büyük değişiklikler getiriyor. Yeni bir kilit ekranı, daha iyi animasyonlar, daha fazla gizlilik ve daha fazlası gibi bazı harika özelliklerimiz var. Yani iOS 16 güncellemesini merak ediyorsanız doğru yere geldiniz. Bu yazımızda iOS 16 için özellikler ve uygun cihazlar listesini derledik. Bu konuda bilmeniz gereken her şey burada.

iOS 16 Güncelleme Yayın Tarihi

Apple nihayet iOS 16 güncellemesinin çıkış tarihini onayladı. Şirkete göre, iOS 16'nın kararlı sürümü, 12 Eylül, yani Pazartesi gününden itibaren tüm uygun iPhone'larda kullanıma sunulacak.

iOS 16 En İyi Özellikler

Apple, iOS 16'nın tüm özelliklerini WWDC 2022'de zaten duyurdu. İşte bilmeniz gereken her şey.

Özelleştirilebilir Kilit Ekranı

Bu, iOS 16'daki en büyük görsel geçiştir. Apple, iOS'un en son sürümüyle artık özelleştirilebilen bir kilit ekranı tanıttı. Daha önce, yalnızca saatli bir duvar kağıdıydı, ancak şimdi tarih ve saat görünümünü değiştirebilir, çok katmanlı efektler ekleyebilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz. Artık birden fazla kilit ekranı oluşturmanıza ve renkler, emojiler, fotoğraflar, widget'lar ve daha fazlasını eklemenize olanak tanır. Yeni kilit ekranında da düzenlenmiş bildirimler ve canlı etkinlikler olacak.

Hızlı Notlar ve Yeni Hatırlatıcılar 

iOS 16, Hatırlatıcılarla birlikte yeni not özellikleri getirecek. Paylaş seçeneği artık Notes uygulamasına herhangi bir bağlantı, resim veya metin ekleyen 'Hızlı Nota Ekle' adlı bir seçenek gösteriyor. Bu daha önce yalnızca iPad'e özgü bir özellikti, ancak şimdi en son iOS güncellemesi onu iPhone'lara da getiriyor. Bunun yanı sıra notlarınızı da kilitleyebilirsiniz. Hatırlatıcılar artık sabitlenmiş listeler, akıllı listeler, şablonlar, liste iyileştirmeleri vb. dahil olmak üzere yeni özelliklere sahiptir.

Batarya yüzdesi

Bu Android telefonlarda fark edilmeyen bir özellik olsa da. Apple, iOS 16 beta sürüm 5'e pil yüzdesi ekledi; bu, bunu son sürümde görebileceğimiz anlamına geliyor. Artık kullanıcıların pil yüzdesini görmek için kontrol merkezini aramaları gerekmeyecek. Bunun yerine, bildirim durumunda doğrudan pil simgesinde görebilecekler. Bu özellik, Face ID iPhone'ların piyasaya sürülmesiyle 2017'de kaldırıldı.

Görüntüden Arka Planı Kaldır

iOS 16, Konuyu Arka Plandan Kaldır olarak bilinen yararlı bir özelliğe sahiptir. Adından da anlaşılacağı gibi, bir resimden arka planı kaldırır. Kullanıcının tek yapması gereken, bir görüntüyü birkaç saniye basılı tutmaktır ve konu titremeye başlayacaktır. Şimdi, başka bir uygulamaya götürün ve oraya yapıştırın, fotoğraf oraya farklı bir resim olarak eklenecektir. Bu özellik Fotoğraflar, ekran görüntüleri, hızlı görünüm ve Safari'de sunulacak.

Yeni iMessage Özellikleri

iOS 16, iMessage uygulamasına çok sayıda yeni özellik getiriyor. iMessage'ın yeni sürümü, kullanıcıların gönderilen bir mesajı geri çağırmasına veya düzenlemesine olanak tanır. Sadece bu değil, aynı zamanda silinen mesajlarınızı da kurtarabilirsiniz. Apple'ın video izleme partisi uygulaması SharePlay, iMessage'a da gelecek. Bu, kullanıcıların Mesajlar uygulamasında filmler veya şarkılar gibi senkronize edilmiş içeriği oynatmasına olanak tanır.

Siri

Yeni iOS sürümüyle birlikte Siri, birkaç ek özelliğe de sahip oluyor. Kullanıcılar artık herhangi bir ekstra adım olmadan Siri'ye komut vererek herhangi bir uygulamayı doğrudan indirebilir. Ayrıca, Siri artık metin mesajlarına emoji ekledi. Siri, kullanıcının ihtiyaç duyduğunda arayabilmesi için daha fazla çevrimdışı tabanlı özellik alacak.

Safari

Apple'ın kendi tarayıcısı Safari, iOS'un en son sürümünde yeni özelliklere kavuşacak. Safari, Paylaşılan Sekme grupları, özel Sekme grubu başlangıç ​​sayfaları, sabitlenmiş sekmeler ve web push bildirimi desteği alacak. Artık Macbook'unuzdan uzantı senkronizasyon desteğine sahip olacak. Safari'de gelecek olan diğer özellikler arasında yeni dil desteği, web sayfalarındaki resimlerde dil çevirisi, Wi-Fi şifrelerini düzenleme ve güçlü şifre önerileri yer alıyor.

Sağlık ve formda olma

Sağlığa dayalı özelliklerin çoğu yalnızca saatleriyle sınırlıyken, Apple şimdi sağlık uygulamasına çeşitli yararlı özellikler ekledi. Primerlerden biri, ilacınızın ayrıntılarını ve zamanlamaları ekleyebileceğiniz Meditasyon takibidir ve size bunları almanızı hatırlatacaktır. Üstelik ilaçlarınızı sadece kutu resimlerine tıklayarak ekleyebilirsiniz. Bu, ilaçlarınızı zamanında almanız için Apple Watch'ınızla da senkronize edilecektir. Bu ayrıntılar, uygulama aracılığıyla başkalarıyla da paylaşılabilir. Fitness için Apple iPhone, adım sayınızı, mesafenizi, kalorilerinizi ve daha fazlasını cihaz aracılığıyla takip etmeye devam edecektir.

Apple iPhone'lar için iOS 16: Uyumlu iPhone'ların Listesi

Apple, 8. nesil ve üzeri iPhone'ların yalnızca iOS 16 güncellemelerini alacağını onayladı. Şaşırtıcı bir şekilde, Apple, şirketin altı yıllık yazılım destek politikasına göre alması gereken iPhone 7 serisi cihazları iOS güncelleme listesinden çıkardı. Bununla birlikte, bir sonraki iOS güncellemesini alacak onaylanmış iPhone'ların listesi.

iPhone 13

iPhone 13 Mini

iPhone 13 Pro

iPhone 13 Pro Maks

iPhone 12

iPhone 12 Mini

iPhone 12 Pro

iPhone 12 Pro Maks

iPhone 11

iPhone 11 Pro

iPhone 11 Pro Maks

iPhone X'ler

iPhone X'ler Maks

iPhone XR

iPhone X

iPhone 8

iPhone 8 Artı

iPhone SE (2. nesil)

iPhone SE (3. nesil)

Desteklenen cihazlara iOS 16 betaları nasıl yüklenir?

Şu anda iOS 15 sürümünü çalıştıran bir iPhone'unuz varsa ve en son iOS 16 beta sürümünü denemek istiyorsanız, bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır. Tek ihtiyacınız olan uyumlu bir iPhone modeli ve yaklaşık 5 GB veri.

iPhone'da Safari tarayıcısını açın ve https://beta.apple.com/sp/betaprogram adresine gidin .

Apple kimliğinizi kullanarak kaydolun.

Şimdi aşağı kaydırın ve 'iOS cihazınızı kaydedin' seçeneğine dokunun.

En son iOS profilini iPhone'unuza indirmek isteyip istemediğinizi soran bir açılır pencere görünecektir. Kabul et.

 Şimdi Ayarlar uygulamasına gidin ve Apple iD'nizin altındaki 'Profil İndirildi' seçeneğine dokunun.

İPhone'unuza iOS 16 beta profilini yüklemek için Yükle'ye dokunun.

Kabul Et üzerine dokunun ve telefonunuz yeniden başlatılacaktır.

Yeniden başlatıldıktan sonra tekrar Ayarlar uygulamasına gidin. Genel'e ve ardından Yazılım Güncelleme'ye gidin.

Size iOS 16 beta seçeneğini gösterecektir. İndir ve Yükle üzerine dokunun ve güncellemenin indirilmesini bekleyin.

İndirdikten sonra, en son paketi kurmanızı isteyecektir. Yükle üzerine dokunun ve iOS 16 beta'nın en son sürümü iPhone'unuzda güncellenecektir.

iOS 16 Haberleri

Apple, Sekizinci iOS 16 Beta Güncellemesini Son Sürümden Önce Sunuyor (01 Eylül 2022)

Apple, resmi sürümünden önce sekizinci iOS 16 beta güncellemesini yayınladı. Şirket, Apple'ın 7 Eylül etkinliği sırasında yeni iOS 16 kararlı güncellemesini tanıtacak. iOS 16 beta güncelleme programına kayıt olan müşterilerimiz Genel > Yazılım güncelleme menüsüne giderek en son güncellemeyi indirebilirler.

iOS 16 Beta 6 Kayıtlı Geliştiricilere Sunuldu (16 Ağustos 2022)

Apple, iOS 16 Beta 6 güncellemesini dağıtmaya başladı. En son güncelleme, masaya bazı ilginç özellikler getiriyor. Başlangıç ​​olarak, Düşük Güç Modunda pil yüzdesini kapatma özelliğini getiriyor. Güncelleme ayrıca üçüncü taraf uygulamalarda Canlı Etkinlikler API'si desteğini de devre dışı bırakır.

iOS 16 Beta 5 Güncellemesi, iPhone Kullanıcılarının En Çok İstediği Özelliklerden Birini Geri Getiriyor (9 Ağustos 2022)

Apple, iOS 16 beta 5'i piyasaya sürdü. Yeni iOS beta güncellemesi, önceki sürümlerde bulunan hataları düzeltirken bazı yeni özellikler ve güncellemeler getiriyor. Kendisine gelen yeni güncellemelerden biri de yeni pil simgesi. Apple, kullanıcıların kontrol merkezini aşağı kaydırmak zorunda kalmadan  pil yüzdesini kontrol etme seçeneğini geri getirdi .

Bu Yeni iOS 16 Özelliği Can Sıkıcı CAPTCHA'ları Atlamanıza İzin Verecek: İşte Ayrıntılar (21 Haziran 2022)

Yaklaşan iOS 16, iPhone'un işletim sistemine bir dizi ince iyileştirme getirecek ve işletim sisteminde keşfedilecek en son özellik, özellikle uyumlu web sitelerinde CAPTCHA'ları atlama yeteneğini içeriyor. Bu özellik, kullanıcıların CAPTCHA doğrulama ızgarasından manuel olarak resim seçmesine gerek kalmadan bir web sitesinde oturum açmasına veya kaydolmasına olanak tanıyacak ve iPhone'lar gerekli kimlik doğrulamasını kendileri yapacaktı.

To Top