iPhone'da SMS Nasıl Engellenir?

Rastgele numaralardan mesaj yazmak en hafif tabiriyle can sıkıcıdır. Ancak bu SMS, kötü amaçlı yazılımlar için de tehlikeli bir araç olabilir. Rehberimiz ile iPhone'da SMS'i nasıl engelleyeceğinizi, spam ve diğer sahte mesajları nasıl durduracağınızı öğreneceksiniz.

SMS  Spam'i nedir ? 

SMS spam, genellikle internet üzerinden veya bir elektronik mesajlaşma servisi aracılığıyla toplu olarak gönderilen istenmeyen bir mesajdır. 

iPhone'da bu istenmeyen mesajlar genellikle bilinmeyen numaralardan veya otomatik çeviriciler tarafından gönderilen robot metinler olarak gelir. Bu SMS'ler genellikle bir ürün veya hizmeti tanıtmak için gönderilir.

Bu spam SMS'i gönderenler sadece bu yöntemi kullanmazlar. Gelen kutumuzu dolduran spam e-postalar ve istenmeyen telefon numaralarından gelen aramalar da bu yönteme dahil edilebilir.

Çoğu spam SMS genellikle zararsızdır ve bunları filtrelemek oldukça basittir. Ancak, çoğu spam SMS kötü amaçlı yazılım içermese de, bazı spam SMS'ler kişisel verilerinizi toplamak için kimlik avı aracıları olarak işlev görebilir.

SMS Spam Geldiğinde Ne Yapmalı?

Bağlantıyı Mesajda Açmayın

Güvenilir bir kaynaktan gelmediği sürece SMS'deki bir bağlantıyı asla açmayın.  İstenmeyen e-posta mesajları, verilerinizi çalan veya cihazınıza reklam yazılımları veya başka kötü amaçlı yazılımlar bulaştıran pharming web sitelerindeki bağlantıları tıklamanız için sizi ikna etmeye çalışan kimlik avı dolandırıcılıkları olabilir .

Kişisel Bilgilerinizi Koruyun

Yetkili firmalar adres, hesap şifresi, kimlik numarası gibi hassas bilgilerinizi SMS ile istemezler. 

Bu nedenle kişisel verilerinizi gizli tutmalısınız. Aksi takdirde, kimlik hırsızlığının kurbanı olma riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

Kişisel verilerinizi isteyen spam SMS mesajlarını hemen bildirin. Kişisel bilgilerinizi arayan herhangi bir kişiden veya herhangi bir numaradan gelen spam mesajlarını engellemek için aşağıdaki yöntemleri izleyin.

iPhone'unuzdaki Spam SMS Engelleme Özelliğini kullanın

Aşağıda iPhone SMS'i engellemenin birkaç yolundan bahsettik. Bu özellikler arasında iPhone'da yerleşik olarak bulunan SMS engelleme özelliği vardır. İstenmeyen SMS mesajlarını önlemek için bu özelliği etkinleştirdiğinizden emin olun.

iPhone'da SMS Nasıl Engellenir

Bilinmeyen Numaralardan Gelen SMS'leri Engelle

iPhone'unuzda bilinmeyen numaralardan SMS almaktan çok yorulmuş olmalısınız. Bu SMS'ler çoğunlukla yasa dışı bahis sitelerinden veya ticaret şirketlerinden gelir. 


Bunun nedeni, telefon numaranız da dahil olmak üzere çok sayıda kişisel veriyi elinde bulunduran kurumların bu bilgileri üçüncü şahıslara 'satmalarıdır'. 


Bu nedenle, birazdan bahsedeceğimiz yöntemi uygulayana kadar elbette bu tür SMS'ler her zaman gelecektir.


iPhone, bilinmeyen numaralardan gelen SMS'leri engelleyebileceğiniz bir ayara sahiptir. Aşağıdaki adımları izleyerek bunu başarabilirsiniz:


  iPhone'unuzda Ayarlar'ı açın .

Aşağı kaydırın ve   Mesajlar'a dokunun.

Şimdi , görünen seçeneklerden Mesaj Filtreleme başlığı  altında   Bilinmeyen Filtreler'in yanındaki kaydırıcıya dokunarak özelliği etkinleştirin   .

Bu yöntemle alınan SMS,   Filtreler > Bilinmeyen Gönderenler bölümünde bulunur   . Ayrıca gelen SMS için bildirim almazsınız.


Belirli Kişilerden Gelen SMS'leri Engelleme

Bilinmeyen numaralardan gelen SMS'ler bizi en çok rahatsız ederken, belirli kişilerden gelen SMS'leri de engellemek isteyebilirsiniz. İşte yapmanız gerekenler:


Mesajlar dizisine gidin ve   en üstteki ada veya numaraya dokunun.

Ardından   Bilgi'ye dokunun.

Ekranı aşağı kaydırın ve   Bu Arayanı Engelle'ye dokunun   .

iPhone'unuzda engellediğiniz numaraları görüntülemek için   Ayarlar > Mesajlar > Engellenen Kişiler'e gidebilirsiniz   .


e-Devlet ile SMS engelleme

Yukarıdaki yöntemlere ek olarak e-Devlet üzerinden de istenmeyen SMS'leri engelleyebilirsiniz. Bunun dışında, bu süreç en az yukarıdaki kadar etkilidir.


e-Devlet ile istenmeyen SMS'lerin önüne geçmek için şu adımları izleyin:


  Aşağıdaki bağlantıdan resmi e-Devlet sayfasını ziyaret edin .

  Ana ekranda e-Hizmetler'e tıklayın .

Bu sefer   Telekomünikasyon'u tıklayın   .

Ardından ekranı aşağı kaydırarak  Ticari Elektronik Mesaj Yönetim Sistemleri  bölümüne tıklayın.

Şimdi sağ üst köşede,   solda (+) işaretli Yeni Kişi Adresi Ekle'ye tıklayın.

Altta   yukarıdaki metni okudum, anladım ve katılıyorum. Yazdığı bölümün yanındaki kutuyu doldurun.

Ardından   Adres   Türü   Kişi Adresi olarak Telefon Numarasını seçin  .

Aşağıdaki alana herhangi bir kişi adı adresi atayın ve telefon numaranızı girin.

Ardından   Devam'a tıklayın ve telefonunuza gelen SMS şifresini girin ve   telefonunuzu kaydedin.

Buradan, ' onay yönet' seçeneği ile telefonunuza SMS göndermesine izin verdiğiniz firmaların bir listesini göreceksiniz   .

Son olarak istediğiniz firmadan SMS gönderimini iptal edebilirsiniz.

Biraz önlem alacak olsa da, istenmeyen SMS'lerin engellendiğinden emin olmak iyi bir fikirdir.


iPhone'da SMS Uygulamasını Engelle

Yukarıdaki yöntemlere ek olarak, uygulama ile iPhone'da SMS engelleme uygulamasından da yararlanabilirsiniz. iPhone ve Android telefonlar için oldukça başarılı bir SMS engelleme uygulaması bulunmaktadır.


iPhone için aşağıdaki uygulamaları öneriyoruz:


Junkman: Akıllı SMS Engelleme

SMS engelleyici

Android için şu uygulamalara göz atabilirsiniz:


SMS Engelleyici, Mesaj Engelleyici

Numara ve SMS mesaj engelleme

Uygulamayı ücretsiz olarak telefonunuza indirerek ve ekranda beliren talimatları takip ederek istenmeyen SMS mesajlarını engelleyebilir veya filtreleyebilirsiniz.

To Top