İran, Elon Musk Ülkeye Erişimi Genişlettikten Sonra Starlink Web Sitesini Engelledi

Engelleme, İran hükümetinin yaygın protestolar arasında ülke genelinde internet erişimini kapatmaya devam etmesiyle gerçekleşiyor.GÜNCELLEME: İnternet izleme grubu NetBlocks, İran'ın Starlink.com'u ülke içinden engellediğini tespit etmediğini söyledi. Ancak İran hükümetinin internet hizmetlerine yönelik geniş çaplı kısıtlaması yine de Starlink.com'a erişimi kesintiye uğratmış olabilir.


NetBlocks direktörü Alp Toker, "Ölçümlerimiz, Starlink'in web sitesinin İran'da genel filtreleme önlemlerine tabi olmadığını ve bugün itibariyle büyük ölçüde kullanılabilir durumda olduğunu gösteriyor" dedi. "Bu, çevrimdışı olan veya mobil kesintilerden ve bölgesel internet kesintilerinden başka şekilde etkilenen kullanıcıların bu veya diğer web sitelerine giremeyebileceğini söyledi."


Orijinal hikaye:


SpaceX CEO'su Elon Musk'ın İran'daki kullanıcılar için uydu internet hizmetini etkinleştirdiğini söylemesinin ardından İran hükümetinin Starlink.com'a erişimi engellediği bildiriliyor. 


Londra merkezli İran International bildirdi(Yeni bir pencerede açılır)Cumartesi günü engelleme ve bir ekran görüntüsü dahil(Yeni bir pencerede açılır)Yerel medya kuruluşlarından ve kullanıcılardan gelen haberlere atıfta bulunarak, Starlink.com web sitesine ülke içinden erişilemiyor. 


Resmi olarak, Starlink.com sitesi İran'a satış sunmuyor. Ancak geçen Cuma günü Musk, Beyaz Saray'ın teknoloji şirketlerinin internet hizmetlerini İran'a genişletmesine izin vermek için yaptırımları gevşetmesinin ardından ülkede Starlink'i etkinleştirdiğini tweetledi . ABD, İran'ın devam eden baskılarına yanıt olarak bunu yaptı(Yeni bir pencerede açılır)ülkedeki yaygın protestoları engellemek amacıyla sosyal medyada ve hücresel servislerde. 


SpaceX'in Starlink sistemi, yerel kullanıcıların sansürsüz internete erişmesine yardımcı olabilir. Teknoloji, gezegendeki hemen hemen her yere yüksek hızlı geniş bant ışınlayabilen yörüngedeki uydulardan yararlanarak çalışır. 


Yine de yerel İranlı kullanıcıların SpaceX'in uydu internet hizmetine erişmesi kolay olmayacak. Bunun nedeni, Starlink'in müşterinin yörüngedeki şirketin uydularından sinyal alabilen 599 dolarlık bir çanak sahibi olmasını gerektirmesidir. Aynı Starlink donanımı da büyük bir kutu içinde geliyor ve bu da ekipmanı ülkeye sokmayı zorlaştırıyor.


Ayrıca İran hükümeti, Starlink'in ülkedeki kullanıcılara hizmet vermesini durduracağının sinyalini verdi. İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Pazar günü,(Yeni bir pencerede açılır): “Amerika, azami baskıyı sürdürürken iletişimle ilgili bazı yaptırımları gevşeterek, ikiyüzlülükle İran'a karşı kendi hedeflerini ilerletmeye çalışıyor. İran egemenliğini ihlal etme girişimleri cevapsız kalmayacak” dedi.


To Top