James Webb Uzay Teleskobu, Güneş Sistemimizin Ötesinde Bir Gezegeni Görüntüledi

Teleskop, yaklaşık 350 ışıkyılı uzaklıktaki Jüpiter benzeri bir gezegenin soluk bir görüntüsünü yakaladı.


James Webb Uzay Teleskobu (JSWT) kısa süre önce güneş sistemimizin dışındaki bir gezegenin ilk görüntüsünü yakaladı. 

Perşembe günü NASA açıkladı(Yeni bir pencerede açılır)teleskop, yaklaşık 350 ışıkyılı uzaklıkta başka bir yıldızın yörüngesinde dönen HIP 65426 b adlı bir "ötegezegen"in doğrudan görüntüsünü almıştı. 

Gezegen, Dünya veya Mars gibi kayalık bir dünya değil, Jüpiter'in kütlesinin yaklaşık altı ila 12 katı olan bir gaz devi. James Webb Uzay Teleskobu, gezegeni ana yıldızından gelen ışığı engellerken çeşitli kızılötesi ışık filtreleri aracılığıyla görüntüleyebildi. ,

Ötegezegenlerin görüntülerini yakalamak zordur çünkü yıldızlar, yörüngelerinde dönen gezegenlerden çok daha fazla parlarlar ve bu da onları görmeyi zorlaştırır. Bununla birlikte, uzay teleskobu, kısmen dış gezegenin ana güneşinden nispeten uzak olması sayesinde görüntüyü yakaladı.

NASA, "HIP 65426 b, ev sahibi yıldızından, Dünya'nın Güneş'ten olduğundan yaklaşık 100 kat daha uzakta olduğu için, Webb'in gezegeni görüntüdeki yıldızdan kolayca ayırabileceği yıldızdan yeterince uzaktadır." Dedi. 

Görüntüyü işleyen bir ekipteki gökbilimcilerden biri olan Aarynn Carter, şunları söyledi:(Yeni bir pencerede açılır)JWST, fotoğrafları 17 Temmuz ve 30 Temmuz'da çekti. "Bu analizi yedi farklı filtre kullanarak gerçekleştirdik, bu ötegezegenin kızılötesi görüntülerinden oluşan bir gökkuşağı oluşturduk!" bir tweette yazdı(Yeni bir pencerede açılır). “Her filtrede HIP 65426 b, JWST'nin optik sistemlerinin benzersiz etkileri nedeniyle farklı şekilli bir ışık 'blobu' olarak görünüyor.”

Ekibi de bir makale yayınladı(Yeni bir pencerede açılır)"Bu gözlemler, JWST'nin nominal tahmini performansını 10 kata kadar aştığını gösteriyor."

Bir teleskop, ötegezegenlerin görüntülerini ilk kez çekmiyor. 2004 yılında, Avrupa Güney Gözlemevi'nin Şili'deki Çok Büyük Teleskopu ele geçirildi .(Yeni bir pencerede açılır)230 ışıkyılı uzaklıktaki bir yıldızın yörüngesinde dönen Jüpiter'den yaklaşık beş kat daha büyük başka bir gezegenin soluk bir görüntüsü. 

Avrupa Güney Gözlemevi'nin Çok Büyük Teleskopu devam ediyor(Yeni bir pencerede açılır)ötegezegenlerin görüntülerini yakalamak için. Aslında, 2017'de HIP 65426 b'yi keşfetti. Ancak James Webb Uzay Teleskobu, güneş sistemimizin dışındaki dünyaları görüntülemede çok daha iyi olmayı vaat ediyor.   

NASA şunları kaydetti: “Webb'in daha uzun kızılötesi dalga boylarındaki görüşü, Dünya atmosferinin içsel kızılötesi parıltısı nedeniyle yer tabanlı teleskopların algılayamayacağı yeni ayrıntıları ortaya koyuyor.”

Carter, JWST'nin daha düşük kütleli ötegezegenleri de tespit edebilmesi gerektiğini ekledi. “JWST'den önce, çoğunlukla süper Jüpiter'lerin tespitleriyle sınırlıydık, ancak en iyi hedefler için şimdi ilk kez dış Uranüs / Neptünleri doğrudan görüntüleyebiliyoruz” dedi .(Yeni bir pencerede açılır).

Temmuz ayında NASA, JWST'nin yaklaşık 1.150 ışıkyılı uzaklıkta bulunan bir gaz devi olan WASP-96b adlı bir gezegeni gözlemlediğini de ortaya çıkardı. Ancak uzay teleskobu gezegenin doğrudan görüntüsünü almadı. Bunun yerine, bir " spektrum " yakaladı.(Yeni bir pencerede açılır)Bir gezegenin atmosferik bileşimini çıkarmak için kullanılabilen WASP-96b.

To Top