YouTube, Shorts içerik oluşturucularıyla geliri paylaşacak

Google, platformumuzun yaratıcılık için ödüllerinin bir sonraki turunu başlatıyor. Yeni nesil yaratıcı girişimciler, Made on YouTube tarafından destekleniyor. İçerik oluşturucuların Shorts ile para kazanmaları için ek fırsatlar, içerik oluşturucuların ortak olmaları için daha fazla seçenek ve müzik endüstrisinin içerik oluşturucularla olan ilişkisine yönelik yeni bir vizyon da ortaya çıkıyor.


YouTube İş Ortağı Programı (YPP)

YouTube'un 2M iş ortakları artık 10 yolla para kazanabilir. Bugün şirket, iş ortağı programını genişletiyor, böylece daha fazla içerik oluşturucu ve sanatçı YouTube'da para kazanabilir.

Finansmandan YPP

2023'ün başlarında, Shorts odaklı içerik oluşturucular, 90 gün boyunca 1.000 abonesi ve 10 milyon Shorts görüntülemesiyle YPP'ye başvurabilir. Bu yeni ortaklar, programımızın uzun süreli reklamlar ve hayran fonları gibi özelliklerinden yararlanacaklar.

Google, hız koşucularından DIY güzellik eğitimlerine kadar yeni başlayan YouTube üreticilerini teşvik etmek istiyor. Super Thank, Super Chat, Super Stickers ve Kanal Üyelikleri gibi Hayran Bağışları özelliklerine ulaşmak, daha az katı gereksinimlere sahip yeni YPP seviyeleriyle daha kolay olacak.

2023'te uzun biçim, kısa biçim ve canlı video yapımcıları bu sonraki aşamaya katılabilir. Gelmek için daha fazla. YPP içerik oluşturucuları yine de 1.000 abone ve 4.000 görüntüleme saati ile başvurabilir. Ancak bu düzenlemeler, çeşitli içerik oluşturucu topluluğumuzu temsil ediyor. Firma, içerik oluşturucuların reklamverenler için marka güvenliğini korurken kanallarına en uygun yaklaşımı seçebileceklerini söylüyor.

Shorts içerik oluşturucuları için kazanmanın yeni yolları

YouTube'un günlük 30 milyardan fazla görüntüleme ve 1,5 milyar aylık oturum açan kullanıcısı var ve tüm konular, sektörler ve bölgelerde yaratıcılığı körüklüyor. Şirket, yeni reklam öğelerini ödüllendirmek için geçici bir Kısa Film Fonu başlattı. Eşsiz iş modelimizi genişleten gelir paylaşımı Shorts'a geliyor.

Mevcut ve gelecekteki YPP sanatçıları, 2023'te Shorts kazançlarını paylaşabilecek.

Videolar arasında Shorts Feed reklamları görünüyor. Aylık reklam geliri, Shorts içerik oluşturucularını telafi etmek ve müzik lisans ücretlerini karşılamak için kullanılacaktır.

İçerik oluşturucular, kısa video görüntüleme paylarına göre gelirin %45'ini alacak. Müzik kullansalar da gelir paylaşımı aynı.

Şortlar için Süper Teşekkürler

Şort için süper teşekkürler beta sürümünde ve gelecek yıl prömiyer yapacak. İçerik oluşturucular, ücretli, vurgulanan "Süper Teşekkürler" açıklamalarıyla hayranlarla iletişim kurabilir. YouTube BrandConnect, markaları YouTube Shorts içerik oluşturucularıyla birleştirir.

YouTube'un müziğini geliştirmek

Yeni bir YouTube Studio hedefi olan İçerik Oluşturucu Müzik, yapımcıların uzun biçimli videolar için müziğe basit bir şekilde erişmesine olanak tanır. İçerik oluşturucular artık tam para kazanma potansiyeline sahip makul, yüksek kaliteli müzik lisansları satın alabilir. Müziksiz videolardakiyle aynı gelir payını koruyacaklar.

Lisans almak istemeyen içerik oluşturucular parçaları kullanabilir ve kazançları sanatçı ve hak sahipleriyle paylaşabilir.

Şu anda ABD'de test edilmekte olan ve 2023'te genişleyen Creator Music, içerik oluşturucular için şarkı seçme sürecini kolaylaştıracak.

İçerik Oluşturucu Müzik, daha fazla içerik oluşturucu-sanatçı ortak çalışması, izleyicilerin çalma listelerinde yeni şarkılar ve sanatçıların yaratıcılığın cebine para koyması için ek olanaklar anlamına gelecek.

Tanıtım hakkında konuşan YouTube İçerik Üretici Ürünlerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Amjad Hanif, şunları söyledi :

“Platformumuzda içerik oluşturucular tarafından oluşturulan tamamen yeni endüstrilere tanık olmak inanılmazdı. 2007'den beri modelimiz, yaratıcıyı ekonomik motorumuzun ve ortak başarımızın kalbine koymak olmuştur. Önümüzdeki 15 yıl içinde Made on YouTube'da neler olacağını görmek için sabırsızlanıyoruz."

To Top