Banka hesabınız tehdit edilmeden önce bu beş uygulamayı şimdi Android telefonunuzdan silin

Kötü amaçlı yazılımlarla damlayan ve Google Play Store'da listelenmeyi zorlaştıran (ama ne yazık ki imkansız olmayan) kötü amaçlı uygulamaların aksine, kötü amaçlı yazılım düşürücüler bahçe çeşitliliği uygulamalarınız gibi görünür ve hareket eder. Ancak bu uygulamalar kullanıcılara bir güncellemenin hazır olduğunu bildirdiğinde, gerçekte yüklenen şey, arka planda çalışan ve bankacılık bilgilerinizi ve diğer kişisel verilerinizi toplayan kötü amaçlı yazılımlardır.Bankacılık Truva Atları, siz Güncelle düğmesine dokunana kadar yasal uygulamalar gibi davranır.

Amsterdam bilgisayar destek şirketi Threat Fabric, yeni bir blog gönderisinde , Android kullanıcılarını giriş bilgilerinizi, hesap numaranızı ve saldırganların zor kazanılmış paranızı çalmasına yardımcı olabilecek diğer finansal bilgilerinizi çalmak için tasarlanmış yeni bir bankacılık Truva Atı hakkında uyarıyor. Görünüşe bakılırsa Truva şehrine yalnızca içindeki Yunan askerleriyle doldurulmak üzere bir hediye olan Yunan Truva Atı gibi, Truva kötü amaçlı yazılımları da meşru bir uygulama gibi görünerek kullanıcıları pusuya düşürür.

Bununla birlikte, rapor, bu yeni bankacılık Truva Atı'nın Sharkbot olarak adlandırıldığından ve kullanıcıların İtalya'daki vergilerini hesaplamalarına yardımcı olacak bir uygulama olduğu iddia edilen bir kötü amaçlı yazılım düşürücüden bahseder. 10.000'den fazla yükleme ile "Codice Fiscale" Play Store'da masum görünen bir listeye sahiptir. Uygulama, bir cihazda açılırsa, ahizenin SIM'inin kayıtlı olduğu ülkeyi kontrol eder. İtalya koduyla eşleşmediyse, kötü niyetli davranış gerçekleşmez.

İtalya'da kayıtlı bir SIM kullanılarak bir telefonda açılırsa, uygulama "Codice Fiscale" için sahte bir liste içeren sahte bir Play Store sayfası açar. Bu sahte liste aynı zamanda uygulama için tüm kullanıcıların muhtemelen dokunacağı bir güncelleme olduğunu da ortaya çıkardı. Ve bazı tarayıcılar kullanıcıyı güncelleme hakkında uyarabilirken, telefonun sahibi, uygulamanın Google Play Store'dan yüklendiği gerçeğiyle rahatlayabilir ve güncellemeye devam edebilir.

Telefona gerçekten yüklenen şey, yukarıda bahsedilen bankacılık Truva Atıydı. Ve İtalya'da yaşamadığınız için bankacılık uygulamanızdaki kişisel bilgilerinizin çalınmasından kurtulduğunuzu düşünüyorsanız, tekrar düşünmeniz gerekir. Başka bir damlalık uygulaması olan "File Manager Small, Lite" ABD, İngiltere, Avusturya ve Avustralya, İtalya, Almanya, İspanya ve Polonya gibi diğer ülkelerde kullanılan bankacılık uygulamalarını hedefliyor.

Vultur adlı başka bir bankacılık Truva Atı, Play Store'da da bulunan üç kötü amaçlı yazılım düşürücü tarafından yayıldı: "Ses, Görüntü ve Videoları Kurtar", "Zetter Kimlik Doğrulaması" ve "Finans İzleyicim". Listelenen ilk uygulamanın 100.000'den fazla yüklemesi var. Vultur, bir Android kullanıcısının telefonunda yaptığı tüm dokunmaları ve hareketleri takip eder. Sharkbot'a benzer şekilde, bu hile, kötü amaçlı yazılımı bir el cihazına yüklemek için sahte bir güncelleme kullanır.

Android telefonunuzda yüklüyse bu beş uygulamayı kaldırın

Bu kötü amaçlı yazılım düşürücülerle mücadele etmek için normalde kırmızı bayraklar için yorumlar bölümünü kontrol etmenizi öneririz. Ancak saldırganların yorumlar bölümünü sahte incelemelerle doldurduğu biliniyor. Ve bu uygulamalardan birinin ilk kurulumundan sonra, güncelleme düğmesine dokunmanızı sağlamak için sahte incelemeler içeren sahte bir Google Play Store listesi görebilirsiniz. Kurbanın kendisi istemeden kötü amaçlı yazılımın kendi telefonuna yüklenmesine neden oluyor.

ThreatFabric, kötü amaçlı yazılım damlalarını uygulama mağazalarından kaldırma girişiminde her zaman rapor ettiğini söylüyor. Ancak bir uygulamanın uygulama mağazasından kaldırılması, onun telefonunuzdan kaldırıldığı anlamına gelmez. Bu nedenle, cihazınızda bunlardan biri yüklüyse hemen kaldırın:

Ses, Görüntü ve Videoları Kurtar – 100.000 indirme

Vergi Kodu 2022 - 10.000 indirme

Zetter Kimlik Doğrulaması – 10.000 indirme

Dosya Yöneticisi Küçük, Lite - 1.000 indirme

Finans Takipçim – 1.000 indirme

ThreatFabric, "Android bankacılık Truva atlarının bu şekilde dağıtılması, mağdurlar uzun süre şüphelenmeden kalabilecekleri ve kendileri bilgisi olmadan yapılan şüpheli işlemler konusunda bankalarını uyaramayacakları için çok tehlikelidir. Bu nedenle, organizasyon tarafında önlem almak çok önemlidir. bu tür kötü amaçlı uygulamaları ve yüklerini ve ayrıca müşterinin cihazında meydana gelen şüpheli davranışları tespit etmek için."

To Top