Düzeltildi: Windows'ta 'RPC Sunucusu Kullanılamıyor Hatası' [2022]

Windows'u sık kullanıyorsanız, muhtemelen en sık görülen ve görünüşte açıklanamayan hata mesajlarından birine aşinasınızdır: “RPC Sunucusu Kullanılamıyor.”Bu hata, deneyimsiz Windows kullanıcıları için büyük kafa karışıklığına neden olsa da, ciddi veya tehlikeli bir hata değildir, yani herhangi bir veri veya program kaybetmenize neden olmaz. Neyse ki, ne yaptığınızı biliyorsanız, düzeltmek yeterince kolaydır.

RPC Sunucusu Nedir?

İlk olarak, biraz kafa karışıklığı ve gizemi ortadan kaldırmak için ilk etapta RPC'nin ne olduğundan bahsedelim. RPC, "uzaktan yordam çağrısı" anlamına gelir ve bilgisayarların birbirleriyle iletişim kurmak için onlarca yıldır kullandığı yöntemdir.

İşleri biraz kafa karıştırıcı yapan şey, modern PC'lerin aynı anda birden fazla program çalıştırması ve çalıştırmasıyla, RPC'nin bazı uygulamaların aynı bilgisayarda çalışan diğer uygulamalarla iletişim kurmak için kullandığı yöntem haline gelmesidir.

RPC temelde sadece farklı süreçlerin görevleri gerçekleştirmek için birbirleriyle iletişim kurmasına izin veren bir sistemdir.

Bu, RPS sunucusunun bir bağlantı noktası açacağı, hedef hizmet veya sunucu ile iletişim kuracağı, yanıt bekleyeceği, yanıt geldiğinde paketler göndereceği ve ardından görev verilerini hedef sunucuya veya hizmete aktaracağı bir ağ gibi çalışır.

Hedef hizmet veya sunucu işini yaptığında ve başlangıç ​​programına geri gönderilecek verilere sahip olduğunda tüm süreç tersine çalışır.

Bu yazıda Windows sistemlerinde RPC hakkında konuşacak olsak da, RPC metodolojisinin günümüzde kullanılan hemen hemen tüm bilgisayar sistemlerinde kullanıldığını bilmelisiniz.

Bu, Windows'a özgü bir süreç değil, bir metodolojidir. Çoğu RPC sunucusu hatası tek bir bilgisayarda meydana gelir, ancak sorunun nedeni o bilgisayardaki bir şey veya bir bütün olarak ağdaki bir şey olabilir.

Bu makalede her iki tür sorunu da nasıl çözeceğinizi göstereceğim.

“RPC Sunucusu Kullanılamıyor” Hatasına Neden Olan Nedir?

Peki “RPC sunucusu kullanılamıyor” hatasına ne sebep olacak? Pekala, diyelim ki bilgisayarınızdaki bir hizmetin diğeriyle iletişim kurması gerekiyor, bu nedenle değişimi başlatmak için bilgisayardaki RPC sunucusuyla bağlantı kuruyor.

Bir RPC sunucusu "dinlemek" ve "konuşmak" için bilgisayarınızdaki bağlantı noktalarını kullanır ve ister ağ bağlantılı ister yerel olsun, hizmetler arasında iletişimi mümkün kılan sunucudur.

Sunucunun kullanılamaması, yanıt vermemesi, belleğe yazamaması veya bağlantı noktasını açamaması nedeniyle RPC sunucusuna yapılan çağrı başarısız olursa, bir "RPC sunucusu kullanılamıyor" hatası tetiklenir.

RPC ayrı bir iletişim cihazı olduğundan, hata mesajına neden olmaktan sorumlu olabilecek birkaç farklı modül vardır.

RPC sunucusu kullanılamıyor hata mesajı aşağıdakilerden biri tarafından tetiklenebilir:

RPC'nin gerektirdiği bir veya daha fazla hizmet devre dışı bırakıldı.

Uzaktan yardım, Güvenlik Duvarı tarafından devre dışı bırakılır.

IPV6 veya Dosya Yazıcı Paylaşımı devre dışı.

IP adresi RPC sunucusunu bozdu.

RPC hizmetleri Kayıt Defteri aracılığıyla devre dışı bırakılır.

RPC Sunucusu Kullanılamıyor Hatası Nasıl Düzeltilir

Bir Windows 10 makinesinde bu hata mesajının üç temel olası nedeni vardır.

Ya RPC hizmeti çalışmıyor, ağda bir sorun var ya da RPC hizmetini kontrol eden bazı kritik kayıt defteri girdileri bozuldu.

Windows 10'da hataların en yaygın nedeni, RPC hizmetinin çalışmıyor olmasıdır.

Windows hatasının denemesi gereken ilk şey, tam bir yeniden başlatmadır. RPC hizmeti geçici bir sorun nedeniyle çalışmayı durdurursa, bilgisayarın geri kalanıyla birlikte yeniden başlatma yeniden başlatılır, bu nedenle denenecek ilk şey budur.

Yeniden başlatma hatayı çözmezse, aşağıdaki düzeltmeleri deneyin. Bu düzeltmenin özellikle Windows 10 bilgisayarlar için yazıldığını, ancak aynı genel işlemin Windows'un önceki sürümlerinde kullanılabileceğini unutmayın .

1. RPC Hizmetinin Düzgün Çalıştığından Emin Olun

"RPC sunucusu kullanılamıyor" sorunu, bağlı her bilgisayardaki RPC hizmetinin hatalı çalışmasından kaynaklanabilir.

RPC ile ilgili tüm servislerin normal şekilde çalıştığından emin olmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Çalıştır iletişim kutusunu   açmak için klavyenizdeki  Windows tuşu + R'ye basın   . Ardından "  hizmetler" yazın. MSC  ”ve   Enter'a basın .

Hizmetler penceresinde ,  DCOM Sunucusu İşlem Başlatıcı, Uzaktan Yordam Çağrısı (RPC) ve   RPC Uç Nokta Eşleştiricisi öğelerini bulmak için aşağı kaydırın   . Durumlarının   Çalışıyor olduğundan ve başlangıçlarının   Otomatik olarak ayarlandığından emin olun .

2. Uzak Masaüstü / Güvenlik Duvarında Yardımı Etkinleştir

Güvenlik duvarı, RPC tarafından istenen trafiği engelleyebilir ve bu nedenle soruna RPC sunucusunun kullanılamamasına neden olur.

Güvenlik duvarı yapılandırmanızı kontrol etmeli ve RPC'ler için ağ bağlantılarını engelleyip engellemediğini görmelisiniz. Bunu yapmak için şu adımları izleyin:

Çalıştır iletişim kutusunu   açmak için klavyenizdeki  Windows tuşu + R'ye basın   . Ardından “  kontrol  ” yazın ve   Enter'a basın .

Denetim Masası'nda Windows güvenlik duvarını arayın . Ardından   , Windows Güvenlik Duvarı  kelimelerinin altındaki   Windows Güvenlik Duvarı üzerinden bir uygulamaya izin ver'i tıklayın .

Uzaktan Yardım'ı bulmak için aşağı kaydırın   . İletişimin etkinleştirildiğinden emin olun    (Tüm öğe kutuları  işaretlenmelidir  ).

3. Başlangıç ​​Seçeneklerini Seçiciden Normale Değiştirin

Seçmeli başlatma, bilgisayarınızın minimum sayıda yüklenmiş öğeyle başlamasını sağlayan bir önyükleme yöntemidir .

Bu genellikle, bilgisayarınızdaki diğer üçüncü taraf uygulamaları içerebilecek sorunları giderirken yapılır.

Ancak, seçici başlatmayı kullanarak her önyükleme yaptığınızda, bilgisayarınız tüm RPC bileşenlerini de bilgisayarınıza yüklemeyecektir.

Bu durumda, normal başlatmayı seçebilir ve bunun sorunu çözüp çözmediğini görebilirsiniz.

İşte nasıl:

Windows tuşu + R'ye basın  , iletişim kutusuna  "  MSConfig " yazın ve Enter'a basın .

Sistem  Yapılandırma  penceresi açıldığında,  Genel sekmesini seçin ve Normal başlatma seçeneğini seçin.

  Değişiklikleri kaydedip çıkmak için Uygula   >   Tamam'a tıklayın   .

Bilgisayarı yeniden başlatmanız istenecektir . Görüntülenen pencereyi kullanarak hemen yeniden başlatın ve hata mesajının çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

4. Bağlı Ağlar İçin IPV6 ve Dosya ve Yazıcı Paylaşımını Etkinleştirin

Bazı durumlarda,   bir veya daha fazla ayarın neden olduğu bir ağ bağlantısı kesintisi olduğunda, Hata 1722: RPC sunucusu kullanılamıyor  sorunuyla karşılaşabilirsiniz.

Bu durumda, bağlı ağ için IPV6 ve Dosya ve Yazıcı Paylaşımını etkinleştirmek sorunu çözebilir.

Bunu yapmak için aşağıdaki adımları izleyin:

Windows tuşu + R'ye basın    ve ardından Çalıştır iletişim kutusuna "  ncpa.cpl " yazın ve Ağ Bağlantıları penceresini  açmak için Enter tuşuna basın  .

Ağ Bağlantıları penceresinde, şu anda bağlı olduğunuz ağa sağ tıklayın ve  Özellikler'e basın.

Ağ bağlantınızın Özelliklerine girdikten sonra, Ağ sekmesine gidin ve öğe listesinde aşağı kaydırın.

Microsoft Ağları ve   İnternet Protokolü Sürüm 6 (TCP / IPv6) için Dosya ve Yazıcı Paylaşımı'nı bulun   ve   ilgili iki kutunun işaretlendiğinden emin olun.

Değişiklikleri kaydetmek için Tamam'ı tıklayın   .

Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve sorunun çözülüp çözülmediğine bakın.

5. DNS'yi Temizle ve Yenile gerçekleştirin

Bu çözüm, DNS'yi temizlemeye devam etmeden ve bağlantıyı yenilemeden önce RPC bağlantısıyla ilgili hizmetlerin (yukarıdaki 1. çözümde açıklandığı gibi) çalıştığından emin olmanızı gerektirir.

Gerekli hizmetin çalıştığından eminseniz, DNS'yi temizlemek ve bağlantıyı yenilemek için aşağıdaki talimatları izleyin.

Başlat menüsü arama çubuğunuza komut istemi yazın , ardından en iyi eşleşmeye sağ tıklayın ve   Yönetici olarak çalıştır'ı seçin .

Komut istemine “  ipconfig / flushdns ” komutunu yazın ve  mevcut IP yapılandırmasını silmek için Enter'a  basın  .

Komut başarıyla tamamlandıktan sonra, ayrıca “  ipconfig / renew ” komutunu yazın  ve IP yapılandırmasını güncellemek için Enter'a  basın  .

IP güncellendikten sonra Komut İstemi'ni kapatın ve uzak komutları çalıştırın ve sorunun çözülüp çözülmediğine bakın.

6. RPC Hizmetlerini Kayıt Defteri Düzenleyicisi'ni Kullanmaya Zorlayın

RPC'nin bilgisayarınızda düzgün çalıştığından emin olmak için Kayıt Defteri ayarlarınızı kontrol etmeniz gerekecektir. RPC hizmetlerini başlatmaya zorlamak üzere Kayıt Defteri Düzenleyicisi'ni kullanmak için aşağıdakileri yapın:

1. İşletim sisteminizde Yönetici olarak oturum açın   (Kayıt Defteri Düzenleme,  Yönetici Ayrıcalıkları gerektirir  ).

2.   Çalıştır iletişim kutusunu   açmak için klavyenizdeki  Windows tuşu + R'ye basın. Ardından “  Regedit  ” yazın ve   Enter'a basın .

3. Kayıt Defteri Düzenleyiciniz açıldığında,   HKEY_LOCAL_MACHINE \ SYSTEM \ CurrentControlSet \ Services \ RpcSs konumuna gidin . Aşağıdaki resimde gösterildiği gibi eksik herhangi bir öğe olup olmadığına bakın. Varsa, Windows'unuzu yeniden yüklemeniz önerilir.

4.    Yöntem 1'i denediğinizde   Uzaktan Yordam Çağrısı'nın (RPC) doğru ayarlanmadığını görürseniz, RpcSs'de Başlat kayıt defteri anahtarını   düzenleyebilirsiniz . Değeri düzenlemek için Başlat'a çift tıklayın   . Değer verisini 2 olarak   ayarlayın  .

5.    HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\DcomLaunch konumuna gidin. DCOM Sunucusu İşlem Başlatıcı'nın düzgün ayarlanmadığını  tespit ederseniz   , değerini düzenlemek için Kayıt defteri anahtarını başlat düğmesine çift tıklayın. Değer verisini 2 olarak   ayarlayın  .

6.   HKEY_LOCAL_MACHINE \ SYSTEM \ CurrentControlSet \ Services \ RpcEptMapper konumuna gidin . Daha önce  RPC Bitiş Noktası Eşleştiricisi ayarlarının yanlış   olduğunu tespit ettiyseniz , değerleri düzenlemek için Kayıt defteri anahtarını Başlat'a çift tıklayın. Yine,  değer verilerini 2 olarak   ayarlayın .

Çözüm

Yani bunlar, Rpc Sunucusu Kullanılamıyor sorununu çözmenin bazı yolları. Umarım yukarıdaki yöntemlerden biri yaşadığınız sorunu çözebilir.

Ancak, yukarıdaki tüm yöntemleri denemiş olabilirsiniz ve hala “RPC Sunucusu Kullanılamıyor” hatasını alıyorsunuz.

Bu durumda yönetici, sisteminizi en son geri yükleme noktasına geri yüklemenizi veya Windows'u bilgisayarınıza yeniden yüklemenizi önerir .

To Top