Google kişileri yedekleme: Android mobil, iPhone ve PC'de kişiler nasıl yedeklenir ve senkronize edilir

Google'da kişileri nasıl yedekleyeceğinizi mi merak ediyorsunuz? İşte hızlı bir adım adım kılavuz...Google'ın günlük cihaz ve internet faaliyetlerimizde ne kadar önemli bir rol oynadığını ne kadar vurgulasak az. Google, basit bir arama yapmaktan uzun excel ve word dosyaları oluşturmaya ve e-posta alışverişine kadar her şeyi yapar. Teknoloji devi, fotoğrafları, videoları, uygulamaları ve diğer önemli verileri depolamak için bulut depolama alanı da sunuyor. Bunlar arasında, daha sonra Googe hesabınızda oturum açtığınız herhangi bir yerden erişilebilen cihazdaki kişilerinizi yedekleme yeteneği vardır. Ancak böyle bir hayat kurtaran özelliği nasıl kullanacağınızı merak ediyorsanız, size yardımcı olduk. Bu kılavuzda, cihazlar arasında kolay geçiş için kişileri Android, iOS ve bir PC'de Google'a nasıl yedekleyeceğinizi öğreneceksiniz.

Google kişileri yedekleme nedir?

Google kişileri yedekleme, cihaza eklenen kişilerinizi Google hesabınıza veya daha özel olarak Google Drive'a kaydetmenin ve saklamanın bir yoludur. Hesabınıza yüklenip depolandıktan sonra, bu kişilere telefon, bilgisayar, tablet ve temelde internet tarama işlevini destekleyen herhangi bir cihazdan hesabınızda oturum açarak herhangi bir yerden erişilebilir. Kişiler, belirli bir cihazdan hem manuel hem de otomatik olarak yedeklenebilir.

Kişileri Google hesabınıza yedeklemek ve senkronize etmek neden önemlidir?

Kişileri bir cihazda yerel olarak saklamanın sayısız yolu vardır. Ancak bu kişileri Google Drive gibi bir bulut hizmetine yüklemek ve yedeklemek, tanıdıklarınızın cep telefonu numaralarının ve diğer iletişim bilgilerinin öngörülemeyen durumlarda bile elinizin altında olmasını sağlar. Bu tür durumlar arasında telefonunuzun kaybolması, çalınması ve hatta hasar görmesi sayılabilir. Bu olduğunda, en azından, kişilerin bağlantılarından ayrı olarak medya dosyalarını, uygulama verilerini, mesajları vb. içeren Google hesabınızdaki verilerinizi geri yükleme ayrıcalığına sahip olursunuz. Yeni bir cihaza geçtiğinizde, tüm Google verileriniz şu şekilde senkronize edilir: aynı Google hesabıyla oturum açarken ve böylece yedeklenmiş kişileri alırken yeni cihaz.

Kişiler nasıl yedeklenir ve Google hesabına senkronize edilir?

Cihazınıza kişi eklediğinizde, bunlar otomatik olarak yedeklenir ve Google'da oturum açtığınız tüm cihazlarınızda senkronize edilir. Ancak, düşük bağlantı veya sunucuyla ilgili sorunlar nedeniyle verilerin otomatik olarak yedeklenmediği durumlar olabilir. Bu tür senaryolarda, kişileri Google hesabınıza manuel olarak yedekleyebilirsiniz. Android, iOS ve bir bilgisayarda bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Android'de

Kişilerin otomatik olarak yedeklenmesi ve senkronizasyonu, Android'de varsayılan olarak açıktır. Ancak bunu manuel olarak da yapabilirsiniz. İşte prosedür.

Ayarlar uygulaması aracılığıyla

Android cep telefonunuzda 'Ayarlar' uygulamasını açın

Aşağı kaydırın ve 'Google' ayarları menüsünü bulun

Şimdi 'Yedekle' seçeneğini seçin

'Yedekleme ayrıntıları' altında 'Google Hesabı verileri' adlı bir seçenek bulacaksınız. onu seç

Buradan geçişi KAPATIN ve ardından tekrar AÇIN

Kişiler uygulamalarına kaydedilen kişileriniz, oturum açtığınız tüm cihazlarınızda yedeklenmeye ve senkronize edilmeye başlar.

Google Kişiler uygulaması aracılığıyla

Samsung cihazlarındaki OneUI gibi birkaç Android özel görünümü dışında, tüm Android telefonlar Google'ın Contact uygulamasıyla önceden yüklenmiş olarak gelir. Bu uygulama, kişileri yedeklemek için de kullanılabilir. İşte nasıl.

Android cihazınızda "Google Kişiler" uygulamasını açın

Alt sekmeden 'Düzelt ve yönet'i seçin

Şimdi 'Ayarlar' düğmesine dokunun

Burada en üstteki seçenek 'Google Kişiler senkronizasyon ayarları' olacaktır. Seçin.

Şimdi yeni bir sayfa açmak için 'durum' seçeneğini seçin

Buradan, yenile düğmesine dokunmak, kişilerin yedeklenmesini ve senkronizasyonunu başlatır.

Ve işin bitti!

iOS'ta

iOS cihazlarda, kişilerinizi Google'a yedeklemek için aslında önce Google hesabınızı eklemeniz ve oturum açmanız gerekir. İşte adım adım prosedür.

iPhone'unuzda 'Ayarlar' uygulamasını açın

Aşağı kaydırın ve 'Kişiler'i seçin

Şimdi menüde 'Hesaplar'ı seçin

Buradan iPhone'unuza yeni bir Google hesabı ekleyin. Zaten eklenmişse 'Hesaplar'ı seçin

Ekrandaki talimatları izleyerek oturum açmanız yeterlidir

Şimdi Gmail ayarlarına gidin ve 'Kişiler' yedeklemesini AÇIK duruma getirin

İPhone'unuzdaki 'Kişiler' uygulamasını açın ve eklenen tüm kişiler yedeklenmeye ve Google hesabınızla senkronize edilmeye başlayacaktır.

Ayrıca, kişilerin yedeklenmediğini fark ederseniz, istediğiniz zaman Gmail ayarlarından 'Kişiler' yedekleme ayarını açıp kapatabilirsiniz. Bu, otomatik yedeklemeler düzeltilene kadar kişilerin yedeklenmesini sağlar.

PC/dizüstü bilgisayarda

Bir bilgisayarda, kişi ayrıntılarını manuel olarak ekleyerek veya bir CSV dosyası aracılığıyla kişileri Google hesabınıza ekleyebilir ve yedekleyebilirsiniz.

İlk olarak, kişileri saklamak istediğiniz Gmail hesabınıza giriş yapın.

Ardından, mevcut kişileri görüntülemek ve yeni kişiler eklemek için contact.google.com'a gidin.

Sol üst köşedeki 'Kişi oluştur' düğmesine basmanız ve kişinin ayrıntılarını eklemeye başlamanız yeterlidir.

Benzer şekilde, satırlar ve sütunlar içinde sıralı bir şekilde ayrıntıları içeren bir elektronik tablo olan tam bir CSV dosyası yükleyebilirsiniz.

Aynı Gmail hesabıyla oturum açmışsa, birkaç dakika içinde bu kişiler telefonunuzda da görünecektir. Ayrıca, Gmail hesabınıza giriş yaparak bu kişilere her yerden erişebilirsiniz.

Ayrıca, bir postadaki profil resimlerinin üzerine gelip 'artı' simgesine dokunarak bir PC'ye Gmail kişileri ekleyebilirsiniz. Bu, belirli bir kişinin e-posta adresiyle otomatik olarak yeni bir kişisini oluşturacaktır.

SSS

1. Google kişilerini cihazlarınıza nasıl geri yükleyebilirsiniz?

Google hesabınızla yeni bir cep telefonuna giriş yaptığınızda, kişiler dahil tüm veriler otomatik olarak cihazınıza geri yüklenir. Bu, kullanıcı telefondaki diğer görevleri tamamlarken arka planda sorunsuz bir şekilde gerçekleşir. Ancak yine de kişilerinizi yerel olarak geri yüklemek istiyorsanız, contact.google.com'a gitmeniz gerekir ve buradan tüm kişileriniz yerel olarak bir excel dosyasına geri yüklenebilir .


2. Kişileri Google'a Otomatik Olarak Nasıl Yedeklersiniz?

Bir cihazdaki tüm kişiler, Android söz konusu olduğunda, bir cihazdaki varsayılan Google hesabına otomatik olarak yedeklenir. Otomatik yedeklemeler, kullanıcının herhangi bir ek çabası olmadan varsayılan olarak açıktır. Ancak, kişilerinizin yedeklenip senkronize edilip edilmeyeceğinden iki kat emin olmak için istediğiniz zaman cihazınızdaki belirli yedekleme ayarına gidebilir ve her şeyin otomatik olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.


3. Google hesabımda kaç kişi saklayabilirim?

Her hesaba ayrı ayrı verilen 15 GB'lık ücretsiz depolama alanı dahilinde kalması koşuluyla, Google hesabınıza son sayıda kişi kaydedebilirsiniz. Tek bir kişi ancak 1 Kb depolama alanı kaplar ve bu nedenle bir Google hesabındaki veya daha özel olarak Google Drive'daki depolama alanını doldurmak için yalnızca kaç kişi gerektiğini tahmin edebiliriz.


4. Google kişileri Excel ve vCard'a nasıl aktarılır?

Google hesabınızda saklanan kişiler bir Excel dosyasında veya vCard'da (iOS için) kolayca alınabilir. Kişileri internete ihtiyaç duymadan yerel olarak herhangi bir cihaza manuel olarak aktarmak için bu dosyayı kullanabilirsiniz. Web için Google Kişiler uygulaması aracılığıyla bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

Masaüstünüzde veya PC'nizde contact.google.com'u ziyaret edin

Profil resmine tıklayarak dışa aktarmak istediğiniz kişileri seçin. Bunu birden fazla kişi için yapın

Seçildikten sonra, üst çubuktaki '3 nokta' menüsüne dokunun ve 'Dışa Aktar' seçeneğini seçin

Ardından, belirli türlerdeki kişileri dışa aktarmanızı isteyen bir açılır pencere görünecektir.

Tercihinize göre birini seçin ve 'Dışa Aktar'a basın

CSV (Excel) dosyanız veya VCF (iOS için) dosyanız hemen indirilmeye başlamalıdır

To Top