Google'ın TikTok'u Almak İçin Yeni Bir Planı Var: Tüm Detaylar

Google'ın kanatları altında YouTube Shorts var, ancak avatarların geleceğin büyük bir parçası olması bekleniyor ve şirket mevcut en iyi kaynakları kullanmak istiyor.

En son edinimiyle Google, TikTok gibi kısa video duyumlarını alma planlarını elden geçiriyor. Arama motoru devi, yapay zeka yardımıyla avatar oluşturma konusunda uzmanlaşmış Alter adlı bir yapay zeka girişimi satın aldı. TechCrunch'ın aktardığına göre Google, Alter'i satın almak için 100 milyon dolar ödedi. Satın almanın birkaç ay önce yapıldığını söyledi, ancak Google nihayet bu hafta başlarında onayladı.

Alter'in kurucu ortağı da LinkedIn'deki pozisyonunu güncelleyerek gelişmeyi doğruladı. Profiline "Google'da avatar oluşturma" yorumunu ekledi.

Avatarların geleceğin büyük bir parçası olması gerekiyordu, en azından Meta'daki Mark Zuckerberg ve Co.'nun dünyanın buna inanmasını istediği şey bu. Meta, çok yakında gerçeğe dönüşebilecek WhatsApp dahil tüm platformlarına avatarları getirmeye çalışıyor.

AI tarafından oluşturulan içerik, endüstrinin ortaya çıkan ve potansiyelini gösteren başka bir yönüdür. Bu konuda AI tabanlı görüntüler, müzik ve hatta sanat yaratan platformlarınız var. Teknoloji o kadar gelişti ki, sadece belirli kelimeleri hecelemeniz gerekiyor ve AI size en iyi çıktıyı vermek için tüm verileri işleyecek.

Yüz tanıma teknolojisi Apple'ın Face ID'si kadar gelişmiş olmadığı için AI tabanlı avatarların Google için de iyi çalıştığı yer burasıdır.

Avatarlar, Google'ın kısa video alanında TikTok'a karşı bahsi olan YouTube Shorts ile de entegre edilebilir. Google'ın bunu nasıl yapmayı planladığını hala bilmiyoruz, ancak Alter'i satın almak için harcanan 100 milyon doların yalnızca ileriye dönük bir karar olarak değerlendirilebileceğinden emin olabilirsiniz.

Şimdi Google tarafından özümsenen girişime gelince, Google'ın orada çalışan tüm çalışanları elinde tutup tutmadığı veya ekibi kendi modelinde çalışması için düzene koymaya karar verip vermeyeceği görülecektir.

To Top