Hack nedir? Hack türleri nelerdir, daha fazlası

Hacking, bilgisayar korsanlarının herhangi bir cihazın zayıflığını bulabileceği ve o cihaza erişebileceği bir etkinliktir. Bilgisayar korsanları, bilgisayar programları ve kodlama konusunda uzmandır.
Bir bilgisayar korsanı, bilgi teknolojisinde uzman olan yetenekli bir kişidir. Bir bilgisayar korsanı, bilgisayar programları ve bilgisayar dilleri hakkında iyi bir bilgiye sahiptir.

Aslında Hackerlar, kodlama ve bilgisayar programları yardımıyla herhangi bir cihazı veya ağı hacklerler. Çoğunlukla bilgisayar korsanları, bilgisayar/dizüstü bilgisayar, tablet, cep telefonu veya ağ gibi dijital cihazları o cihazda yasa dışı faaliyetler gerçekleştirmek için hackler.

İlk bilgisayar korsanlığı etkinliği 1970 yılında ortaya çıktı, ancak bilgisayar korsanlığı giderek popüler hale geldi. Bazı bilgisayar korsanları iyi işler için bilgisayar korsanlığı yapar ve bazı bilgisayar korsanları yasa dışı faaliyetlerde bulunmak için bilgisayar korsanlığı yapar.

Hacker türleri

Üç ana bilgisayar korsanı türü vardır:

Etik Hackerlar(Beyaz Şapkalı Hackerlar).

Etik Olmayan Hackerlar(Siyah Şapkalı Hackerlar).

Gri Şapkalı Hackerlar.

1. Etik Hackerlar(Beyaz Şapkalı Hackerlar)

Beyaz Şapkalı Hackerlar olarak da bilinen etik hacker. Beyaz şapka korsanları veya etik bilgisayar korsanları, güvenlik sistemlerini kontrol etmek için herhangi bir sistemi hackleyen bilgisayar korsanlarıdır. Etik hackerlar, sistem sahibinden hackleme izni alarak sistemleri hacklerler.

Beyaz şapka korsanları, ilk önce programlama hatalarını ve hatalarını kaldırmak için izin alarak herhangi bir sistemi veya şirketin web sitesini veya uygulamasını hackler, böylece hiç kimse sistemlerini hackleyip kötüye kullanamaz.

Aslında, birçok şirket veya geliştirici, sistemlerinde, uygulamalarında veya web sitelerinde programlama hatalarını düzeltmek için etik bir bilgisayar korsanı tutar.

Beyaz şapka korsanları, bu sistemin veya cihazın ne kadar güçlü olduğunu öğrenmek için herhangi bir cihazı veya herhangi bir sistemi hackler. Ya sistem kırılabilir ya da kırılmayabilir.

Yahoo, Twitter, Facebook, Instagram gibi bir çok büyük firma, ufak bir hatayı bile vurgulayıp söylerseniz size binlerce dolar hediye ediyor.

2. Etik Olmayan Hackerlar(Siyah Şapkalı Hackerlar)

Etik olmayan bilgisayar korsanları, Kara Şapkalı Hackerlar olarak da bilinir. Siyah şapka korsanları, bilgisayar korsanlığı becerilerini ve bilgisayar korsanlığı bilgilerini kendi avantajlarına kullanarak zarar verebilecek bilgisayar korsanlarıdır.

Etik olmayan bilgisayar korsanları, birinin kişisel verilerini veya sistemini hackleyerek kendi çıkarları için kullanır veya kişisel verileri hackleyerek birine şantaj yapar. Siyah şapkalı hackerlar herhangi bir izin almadan birinin sistemini veya cihazını hackleyerek verileri çalarak kişisel çıkarları için kullanırlar.

Siyah şapka korsanlığı yasal olarak bir suçtur, ancak bilgisayar korsanları hiçbir şekilde tam konumlarını göstermezler, bu yüzden kimse Siyah şapka korsanlarını bilmiyor. Basit bir ifadeyle, suç faaliyetlerini kullanan bilgisayar korsanlarına siyah şapka korsanları denir.

3. Gri Şapkalı Hackerlar

Beyaz şapkalı hackerlar ile siyah şapkalı hackerların karışımı Gri şapkalı hackerlar olarak bilinir. Gri şapkalı bilgisayar korsanları bilgisayar korsanlarıdır, ancak beyaz şapkalı bilgisayar korsanları veya siyah şapkalı bilgisayar korsanları değildirler. Gri şapka korsanları, deneyimlerini geliştirmek veya kendi eğlenceleri/zevkleri için bir kuruluşun sistemine veya cihazına girerler.

Hackleme izni almadıkları ve hackleyerek verilere zarar vermedikleri için bu hackerlara gri şapkalı hackerlar denir.

Etik ve Etik Olmayan Hackerlar Arasındaki Fark

Etik hackerlar beyaz şapkalı hackerlardır. Etik bilgisayar korsanları, sistemlerine girmek ve programlama hatalarını ve hatalarını ortadan kaldırmak için bir şirket veya kuruluş tarafından işe alınır. Etik bilgisayar korsanları, şirketin veya kuruluşların kendisinin izniyle herhangi bir sistemi hackler. Etik olmayan hackerlar siyah şapkalı hackerlardır. Etik olmayan bilgisayar korsanları, herhangi bir kurum veya şirketin sistemini/web sitesini/yazılımını herhangi bir izin almadan hackler ve kendi çıkarları için kullanırlar. Bu hackerlar hack için izin almadıkları için siyah şapkalı hackerlar olarak adlandırılırlar.

Hackerlardan Nasıl Korunulur?

Aslında hackerlar bizden izin alarak bizi hackliyorlar ama bizden o kadar izin alıyorlar ki hacklendiğimizi bile bilmiyoruz.

Bilgisayar korsanlarından kaçınmak için fazla yetkisi olmayan veya google tarafından doğrulanmamış hiçbir uygulamaya veya web sitesine izin vermemelisiniz. 

Çoğunlukla bilgisayar korsanları ücretsiz Wi-Fi vererek sizi hackler, bu nedenle asla ücretsiz halka açık Wi-Fi kullanmayın. Kişisel cep telefonunuza veya cihazınıza herkese açık Wi-Fi erişimi vermeyin.

Cep telefonunuzdaki ekstra özellikler yardımıyla da saldırıya uğrayabilirsiniz. Bilgisayar korsanları, çoğunlukla mobil kullanıcının konumunun açık olması gibi şeylerden yararlanabilir. Bu nedenle, herhangi bir yere ihtiyaç duymadığınızda mobil konumu kapatın.

Kişisel cihazınız veya hesabınız için her zaman güçlü bir şifre belirleyin. Şifrenizi sekiz karakterden fazla yapmaya çalışın ve rakam ve semboller içermelidir. Güçlü parola, #gh4K@9dW, H9!*jFVL$64, 45y@hK9KKs3 şeklinde olabilir. Cihazınızda ve kişisel hesabınızda her zaman iki faktörlü özgün özellikler kullanın. Gereksiz bağlantıları veya spam bağlantılarını asla açmayın.

To Top