IP Derecelendirmeleri Nedir: IP65 , IP66 , IP67 bu kodlar nelerdir?

IP Derecelendirmeleri Nedir: IP65 , IP66 , IP67 bu kodlar nelerdir?


IP DEĞERLENDİRME NEDİR?

IP Derecelendirmesi/Kodu olarak da adlandırılan Uluslararası Koruma İşareti, bir ürünün sıvı ve çamur girişine karşı dayanıklılık derecesidir. Bu standart, Uluslararası Elektroteknik Komisyonu tarafından geliştirilmiştir ve tüm dünyada tanınmaktadır.

Bu IP puanlama sistemi, tüm ürünler için koruma derecesini tanımlamak için 2 basamaklı bir sistem kullanır. İlk rakam katılara karşı korumayı temsil eder ve dolayısıyla ikinci rakam sıvılara karşı korumayı temsil eder. IP Kodu, koruma derecelendirmelerini standartlaştırmak ve bir ürünün koruma dayanıklılığının yanlış yorumlanmasını sınırlamak için tanıtıldı. Elektrik muhafazalarında katı cisimlere, toza, kazara temasa ve suya karşı koruma derecelerini sınıflandırır.

Günümüzde bu terimler esas olarak Akıllı Telefonlarda ve Akıllı Saatlerde suya ve toza dayanıklı olduklarını belgelemek için kullanılmaktadır.

IP DEĞERLENDİRME SAYILARI NE ANLAMA GELİYOR?

İlk Rakam

Toz koruması (ilk hane) 1 ile altı arasında bir değere sahip olabilir. Kodda bu sayı arttıkça ürünün sıvı, toz gibi yabancı maddelere dayanma kabiliyeti artar. IP6X derecesine sahip bir nesnenin toz geçirmez olduğu her yerde. "X", malın test edilmediği seçilmiş bir alanı belirtmek için kullanılır.

İkinci Rakam

Sıvı koruması (ikinci basamak) eşdeğer bir formatı takip eder ancak 1 ile sekiz arasında bir değere sahip olabilir. Sayı arttıkça sıvı girişine karşı koruma artar. IPX4 derecesine sahip üniteler, 5-8 dakika boyunca geleneksel su spreyine dayanabilir. Test sırasında uyulması gereken belirli açılar, basınçlar ve hacim gereksinimleri vardır.

Ekstra Harfler

Bazen IPXX kodunun başında bir harf olabilir. Bu ek bir harftir ve ürün standardı ve kalitesinden ek bilgileri belirtmek için kullanılabilir. Daha fazla bilgi için lütfen aşağıdaki google'dan alınan grafiğe bakın:

IP65, IP67 ve IP68 arasındaki fark nedir?

Yaygın olarak satılan IP65, IP67 ve IP68 şeritleri arasındaki farklar hafif ama çok önemlidir. Yukarıdaki tabloyu rehber alarak her bir şeridin katı maddelerden ve çamurdan en iyi seviyede korunduğunu göreceğiz. Varyasyonlar sıvılara karşı koruma ile birlikte gelir.

IP65 = Suya dayanıklı. "Her açıdan su jetlerine karşı korumalıdır" *IP65 LED ışıkları BATTIRMAYIN, bunlar su geçirmez değildir.

IP67 = Suya dayanıklı artı. "Geçici su altında kalma olaylarına karşı korumalıdır (10 dakika)"*IP67 LED ışıklarını uzun süre BATMAYIN, bunlar su geçirmez değildir.

IP68 = Su geçirmez “Üç metreye kadar kalıcı su altında kalma olaylarına karşı korumalı”

To Top