iPhone 15: Şimdiye kadar bildiklerimiz

Zaman kimse için durmuyor ve bu nedenle iPhone 14'ün daha yeni tanıtılmasına rağmen şimdiden iPhone 15'e bakıyoruz .

Apple, '14S' adını veya benzer bir şeyi kullanarak bir joker karakter çekmediği sürece, iPhone 15 muhtemelen 2023'ün sonlarında piyasada olacak. Yine de, iPhone 15 adını kullanan sızıntılar ve söylentiler duyduğumuz için bu pek olası görünmüyor.

Evet, bu doğru – yaklaşan iPhone ile ilgili yayın öncesi bilgiler zaten orada, bu kadar önceden. Apple sızıntıları bazen ürünün piyasaya sürülmesinden yıllar önce gerçekleştiğinden, bu tam bir sürpriz değil.

Yaklaşan telefonun ve kardeş ailesinin nasıl görüneceğine dair (çok erken) bir fikir vermek için tüm haberleri, söylentileri ve tahminleri burada derledik. Bu makalenin 2022'nin sonları ile Eylül 2023 arasında birçok güncelleme görmesini bekleyin .

kovalamak için kes

Bu ne? Apple'ın 2023 nesli akıllı telefonları

Ne zaman çıkıyor? Muhtemel Eylül 2023

Kaça mal olacak? iPhone 14 üzerinden olası fiyat artışı

iPhone 15 çıkış tarihi

Henüz herhangi bir iPhone 15 çıkış tarihi veya lansman tarihi söylentileri duymadık, ancak bu beklenen bir şey - lansman etkinliğinin kendisinden bir aydan fazla bir süre önce nadiren ortaya çıkıyorlar.

iPhone 14 için bu olay 7 Eylül'e düştü ve dört telefondan üçü bir hafta sonra 16 Eylül'de (ve iPhone 14 Plus 7 Ekim'de) satışa çıktı. Apple, lansmanları için genellikle Eylül ayının ilk veya ikinci haftasını seçer ve genellikle Salı gününü seçer, ancak bazen bir Çarşamba etkinliğine de gider.

2023'te bu, 5 veya 12 Eylül'ün oldukça muhtemel olduğu anlamına geliyor (her ikisi de Salı), ancak 6 ve 13 de olasılıklar.

iPhone 15 fiyatı

Fiyata gelince, yine çok fazla sızıntı veya söylenti duymadık ancak iPhone 14 serisi, iPhone 13 eşdeğerlerine göre hafif bir fiyat artışı sundu. Bu, 2023'te iPhone 15 için tekrarlanabilir.

Bağlam için, iPhone 14 ailesinin dört üyesi olsa da, en ucuz ve en pahalı seçeneklerin fiyatları şunlardır:

iPhone 14 128 GB: 799 $ / 849 £ / 1.399 AU $

iPhone 14 Pro Max 1 TB: 1.599 $ / 1.749 £ / 2.769 AU $ 

Bu, mevcut aralığın fiyatlandırmasının tam kapsamıdır, ancak açıkçası bu noktalar arasında birçok cihaz ve depolama seçeneği vardır.

İPhone 15 serisine gelince, şu ana kadarki tek fiyat söylentisi iPhone 15 Ultra'ya işaret ediyor - iPhone 15 Pro Max'in yerine geçebilecek yeni bir telefon - 1.199 dolardan başlıyor (muhtemelen Apple'ın tipik fiyatına göre yaklaşık 1.309 £ / 2.099 AU $). fiyatlandırma) en iyi ihtimalle.

iPhone 14 Pro Max 1.099 $ / 1.199 £ / 1.899 AU $'dan başlar, bu nedenle doğruysa bir sonraki model en az 100 $ daha pahalı olacaktır.

iPhone 15 haberleri, söylentileri ve sızıntıları

Oldukça geniş bir zaman diliminde ortaya çıkmış olsa da epeyce iPhone 15 söylentisi duyduk, bu nedenle hangilerinin hala doğru ve hangilerinin eski haber olduğu tam olarak belli değil.

Bunlardan bazıları bariz görünüyor – bir rapor , Apple'ın iPhone 15 için 3nm A17 Bionic çip üzerinde çalıştığını söylüyor. iPhone 14 Pro ve Pro Max'in A16 Bionic'i kullandığı ve 17'nin 16'dan yüksek olduğu göz önüne alındığında, neyse bunu tahmin etti.

Bununla birlikte, iPhone 14, iPhone 13 Pro ve 13 Pro Max'te de görülen eski A15 Bionic çipini kullandı ve başka bir rapor , bu yeni eğilimin - eski yonga setlerini kullanan Pro olmayan telefonların - devam edebileceğini gösteriyor. Bu defalarca duyduğumuz bir iddia .

Yonga setlerine bağlı kalarak, Qualcomm'un 5G modemi tekrar tedarik etmesi muhtemel görünüyor. Snapdragon X70 , iPhone 14'teki Snapdragon X65'ten daha iyi performans sunarak seçilecek gibi görünüyor .

Diğer özelliklere gelince , Pro modellerinin iPhone 15 ile 8GB RAM'e atlayacağına ve telefoto zoom yeteneklerini geliştirmesi gereken periskop kameralarla geleceğine dair tahminler duyduk .

2023'te iPhone 15 ile beklenen bir değişiklik olabilir. AB, Apple'a 2024'ten itibaren iPhone'lara USB-C şarj bağlantı noktaları eklemesi gerektiğini söyledi, ancak birçok hayran Apple'ın şarj standardını 2023'te daha erken benimseyeceğine inanıyor. bunun yerine - ve bu yönde en az bir sızıntı noktası .

Bunu söyleyerek, bazı hayranlar Apple'ın yakın zamanda kendi Lightning portunu terk etmemesini umuyor, hatta şirketin önce tamamen portsuz bir iPhone çıkarabileceğini öne sürüyorlar.

Apple, en azından Avrupa'da USB-C'ye geçeceğini onayladığı için bu pek olası görünmüyor , ancak şirket değişikliği küresel olarak yapıp yapmayacağını söylemedi. Hangi modelin USB-C alan ilk iPhone olacağı da söylenmedi, bu nedenle iPhone 15 olmayabilir.

Büyük bir iPhone 14 Pro özelliği, Apple'ın kullandığı 'delik' öne bakan kamera için süslü bir pazarlama adı olan 'Dynamic Island' ve bir sızıntı , Pro olmayan iPhone 15 modellerinin de bunu alabileceğini gösteriyor.

Ayrıca yakın zamanda başka yerlerden, her iPhone 15 modelinin Dinamik Ada'yı alacağını - ancak standart telefon ve iPhone 15 Plus'ın 60 Hz'lik bir ekrana takılı kalacağını duyduk.

Yine de Dynamic Island'ın iddiasıyla çelişen, bazılarının iPhone 15 serisinin ekran altı kameraları kullanabileceğine dair inancıdır , ekran altı kameralar, hiçbir ekran alanı kaplanmadığından emin olmak için telefon ekranının altına oturur. Ancak TechRadar'da bundan pek emin değiliz.

iPhone'un son birkaç nesli için, Apple, çizgiyi 'standart' ve 'Pro' serilerine ayırdı; ikincisi, öncekine göre daha fazla özellik getiriyor; her aralıkta, tek büyük fark ekran boyutudur. Ancak iPhone 15 ile Pro modelleri, 'Pro Max' devam ediyor gibi göründüğü için daha da kırılgan olabilir.

Büyük bir sızıntı , Apple'ın bu son eki başka yerlerde benimsemesinin ardından iPhone 15 Pro Max'in aslında iPhone 15 Ultra olarak adlandırılacağını ve iPhone 15 Pro'ya ekstra özellikler getireceğini öne sürüyor .

Listelenen önemli bir örnek kamera bölümünde, iPhone 15 Pro'nun 14 Pro'nun telefoto zoom lensini koruması beklenirken, iPhone 15 Ultra'nın muhtemelen 5x civarında daha fazla zoom için bir periskop lens alacağı söyleniyor. Aslında bunu çeşitli kaynaklardan birkaç kez duyduk , kulağa çok olası geliyor.

Ayrıca sızıntı yapan LeaksApplePro'dan da haber aldık(yeni sekmede açılır), iPhone 15 Ultra'nın mevcut Pro modellerinde kullanılan paslanmaz çelikten hem daha hafif hem de daha güçlü olması gereken titanyum bir yapıya sahip olabileceğini söyledi.

Tüm bunlar, 2023'te en iyi iPhone'u istiyorsanız, Apple'ın 6.1 inçlik telefon hayranlarını kesinlikle hayal kırıklığına uğratacak büyük bir ekrana da gitmeniz gerekebileceği anlamına geliyor.

To Top