iPhone Mikrofonunun Çalışmama Sorununu Düzeltmenin 7 Yolu

Arkadaşlarınız iPhone'unuzdaki düşük arama kalitesinden şikayetçi mi? Siri sesli komutlarınızı duyamıyor mu? Evet ise, düzeltmek için bazı çalışma çözümlerimiz var. 


Bu okumada, iPhone'da düzgün çalışmayan bir mikrofonu düzeltmek için en iyi çalışma yöntemlerini listeledik. Android telefonunuzda mikrofon sorununu nasıl gidereceğinizi de öğrenebilirsiniz.

iPhone'da Mikrofonun Düzgün Çalışmaması Nasıl Onarılır?

Yöntem 1: iPhone kapağını veya kasasını çıkarın

iPhone'unuzu koruyucu kılıf veya kılıf ile kullanıyorsanız, sensör tarafından engellendiği için cihazınızdaki mikrofonla ilgili sorun yaşamanız daha olasıdır. 

Bu sorunu gidermek için cihazı kılıfından çıkarmanız ve sorunun çözüldüğünden emin olmak için arama veya sesli not yaparak mikrofonu test etmeniz gerekir.

Yöntem 2: iPhone Mikrofonunu Sesli Not Uygulamasıyla Kontrol Edin

Mikrofonunuzla ilgili sorun yaşayıp yaşamadığınızı belirlemenin etkili bir yolu, mikrofonu iPhone'daki Sesli Notlar uygulamasıyla test etmektir. Aynısını elde etmek için aşağıdaki adımları izleyin.

1. iPhone'unuzda Sesli Notlar uygulamasını bulun ve açmak için üzerine dokunun.

2. Ardından kırmızı kayıt düğmesine basın ve sesinizi kaydetmek için cihazınızın mikrofonuna yakın konuşun.

3. Kayıttan sonra, kaydedilen sesli notu dinlemek için Oynat düğmesine tıklayın.

4. Kaydedilmiş bir notta boğuk veya bozuk bir ses duyarsanız, bu, cihazınızdaki mikrofonla ilgili bir sorun olduğunu gösterir.

5. Düzeltmek için aşağıdaki düzeltmeleri takip edebilir veya   sorunu çözmek için Apple Destek ile iletişime geçebilirsiniz.

Yöntem 3: iPhone mikrofonunun çalışmamasını düzeltmek için tüm Bluetooth cihazlarını devre dışı bırakın

Mikrofonun iPhone'unuzda düzgün çalışmamasının bir başka yaygın nedeni de, kulaklık, mikrofonlu kulaklık vb. gibi çeşitli Bluetooth cihazlarıyla etkin bağlantısıdır. Bu sorunu çözmek için, bağlı tüm cihazları cihazınızdan manuel olarak ayırmanız gerekir.

1. iPhone'unuzda Ayarlar > Bluetooth'a gidin.

2. Ardından, kurmak için Bağlı durumdaki Bluetooth cihazlarına dokunun.

3. iPhone'unuzla bağlantısını kesmek için “Bu Aygıtı Unut”a tıklayın.

4. Ayrıca, cihazınızın eşleştirilmiş başka bir cihaza yeniden bağlanmasını önlemek için Bluetooth düğmesini kapatın.

5. Mikrofon sorununun çözüldüğünden emin olun.

Yöntem 4: iPhone Mikrofonunu Temizle

Mobil cihazlarda zamanla toz ve kirin mikrofon deliğini tıkadığı sıklıkla görülür. Yakın zamanda iPhone'unuzda bir mikrofon sorunuyla karşılaştıysanız, bunun nedeni bu olabilir.

Bu sorunu gidermek için cihazınızdaki mikrofon deliğini diş fırçası gibi küçük bir fırça ile temizlemeniz ve tıkanmış sensörü tekrar açmanız gerekir.

Yöntem 5: Uygulamaların mikrofonunuza erişebildiğinden emin olun

Belirli bir uygulamada cihazınızda bir mikrofon sorunu yaşıyorsanız, bunun nedeni yanlış mikrofon erişim izinleri olabilir. Uygulama için mikrofon erişiminin etkinleştirildiğinden emin olmak için bu hızlı adımları izleyin.

1. iPhone'unuzda “Ayarlar”ı açın ve mikrofonla ilgili sorun yaşadığınız uygulamayı bulmak için aşağı kaydırın.

2. Ardından uygulamaya tıklayın ve mikrofona erişim anahtarının açık olduğundan emin olun.

Yöntem 6 – Gürültü Önlemeyi Devre Dışı Bırak veya Etkinleştir

iPhone'unuzdaki gürültü önleme özelliği, ahizeyi kulağınıza tuttuğunuzda telefon görüşmeleri sırasında ortam gürültüsünü azaltır. Ancak, iPhone'larındaki mikrofonla ilgili sorunlarla karşılaşan kullanıcılar, genellikle bu özelliği manuel olarak devre dışı bırakıp yeniden etkinleştirerek sorunu çözdüklerini bildirmiştir.

İPhone'unuzdaki gürültü önleme özelliğini devre dışı bırakmak ve etkinleştirmek için bu hızlı adımları izleyin.

1. “Ayarlar”ı açın ve ayarlamak için “Telefon Gürültü Önleme”yi bulun.

2. Ardından telefonunuzun gürültü engelleme özelliğini kapatın ve özelliğin cihazınızda tekrar açılması için birkaç saniye bekleyin.

3. Test edin ve yukarıdaki ikinci yöntemi kullanarak sorunun çözüldüğünden emin olun.

Yöntem 7: Mikrofonun Çalışmamasını Düzeltmek için Tüm iPhone Ayarlarını Sıfırlayın

Yukarıda listelenen tüm düzeltmeleri denedikten sonra iPhone'unuzda hala mikrofon çalışmıyor sorunuyla karşılaşıyorsanız, cihazınızı yeniden başlatmayı deneyin. iPhone'unuzda mikrofon sorunu devam ederse, büyük olasılıkla bir donanım sorunudur ve Apple Destek ile iletişime geçmeniz gerekir.

To Top