Minecraft 1.20 Güncellemesi Artık Yayında: Develer, Asma İşaretler, Kesilmiş Kitaplık, Daha Fazlası

Özellikler artık Java Snapshot, Bedrock Preview/Beta'da mevcuttur.


Minecraft 1.20 Güncellemesi dün Miencraf Live 2022 sırasında açıklandı ve bazı özellikleri Java Snapshot ve Bedrock Beta & Preview'da mevcut olacak. Develer, asılı tabelalar, yontulmuş bir kitaplık ve bir bambu ahşap set dahil olmak üzere oyuncuların yoluna çıkan tonlarca yeni özellik var.

Anlık Görüntü ve önizleme yapılarında bulunan özellikler hala geliştirmenin ilk aşamalarındadır; bu, ana oyuna yayınlanmadan önce üzerinde daha fazla çalışılacağı anlamına gelir. Bu mafya da cezbedilip yetiştirilebildiğinden, deve oyuna en heyecan verici eklemelerden biridir. Oyuncular deveyi eyerleyebilir ve ayrıca hayvan çok büyük olduğu için oyuncular bir arkadaşıyla birlikte binebilir.

Asma tabelalar da ahşap blokların altına veya yanına yerleştirilebilen yeni bir eklentidir. Güncelleme muhtemelen 2023'te ana oyuna eklenecek - tam sürüm penceresi henüz Mojang tarafından onaylanmadı.

Minecraft Güncellemesi 1.20 Develer, Asma İşaretler ve Daha Fazlasını Tanıtıyor

Yeni özellikler

Camels – Eyerlemek ve binmek için evcilleştirilebilen yeni bir çete. Hayvan iki oyuncunun binmesine izin verecek.

Yontulmuş Kitaplık – Kitaplık, tüy kalemleri ve büyülü kitapları saklamak için kullanılabilir.

Asma İşaretler – Her türlü ahşap kullanılarak oluşturulabilir. Blokların altına veya yanına yerleştirilebilir.

Bambu Ahşap Set – Diğer ahşap zamanlarında olduğu gibi, oyuncular da döşeme ve merdiven gibi şeyler yapabilirler. Bununla birlikte, bambu, oyuncuların döşeme için olduğu kadar sallar oluşturmak için de mükemmel olan mozaik blokları almasına da yardımcı olabilir.

Bu özellikleri erkenden denemek için oyuncular Java Anlık Görüntüsünü veya Beta/Önizlemeyi indirebilir. Anlık Görüntüler, oyuncuların şu anda geliştirilmekte olan ve daha sonraki bir tarihte oyunda mevcut olacak yeni özelliklerle oynamasına olanak tanır. Bu, geliştiricilerin doğrudan geri bildirim toplamasına ve özellikler yayınlanmaya hazır olduğunda söz konusu geri bildirimi oyuna entegre etmesine olanak tanır.


Java Anlık Görüntüsü'ne kaydolmak için Minecraft Başlatıcı'yı açmanız ve Kurulumlar sekmesinde Anlık Görüntüleri etkinleştirmeniz yeterlidir. Oyuncuların dünyalarının bir yedeğini oluşturmaları ve Anlık Görüntüyü ana dünyalarından farklı bir klasörde çalıştırmaları önerilir. Mojang, oyuncuları geri bildirim web sitesi veya resmi Minecraft Discord aracılığıyla Anlık Görüntülerine geri bildirim sağlamaya teşvik eder.


Minecraft, birkaç yıl önce oyun listelerinin zirvesine çıktı ve her yıl gelişmeye ve daha da büyümeye devam ediyor. Yeni güncellemeler, DLC ve çoklu oyun türlerinin eklenmesiyle Minecraft her zamanki gibi popülerliğini koruyor ve Mojang'ın önümüzdeki yıllarda oyunu nasıl daha da geliştireceğini görmek ilginç olacak.

To Top