Steam bir kullanıcı rekoru daha kırdı

Eşzamanlı kullanıcı sayısı iki yılda 10 milyondan fazla arttı...Steam, eşzamanlı kullanıcı sayısını bir kez daha kırdı ve bu sefer platformda tek seferde 30 milyon kullanıcıya ulaştı.

Ocak ayında Steam , pandemi döneminde büyük bir nüfus artışının ardından 28,2 milyon kullanıcıya ulaştı . Şubat 2020'den itibaren iki yılda rekor 18,8 milyondan 20 milyona yükseldi, ardından Covid-19'da 22 milyon tutulmaya başladı. O zamandan beri, rakamlar yükselme eğilimine devam etti, ancak bu, ilk kez 30 milyon sınırının aşılması oldu.

Bu rakamların son birkaç yılda bu kadar hızlı tırmanmasının nedeni, büyük olasılıkla bir dizi faktörden kaynaklanıyor. Birden fazla karantina sırasında evde kalan insan sayısının artması, Steam'deki oyuncu sayısında bir artışa yol açmış olabilir, ancak PlayStation'a özel oyunlar da dahil olmak üzere artan sayıda oyunun yardımcı olması muhtemeldir. Oyuncuların platformu herhangi bir yerden kullanmalarına izin veren Steam Deck'in giderek yaygınlaşması, nispeten sınırlı da olsa katkıda bulunmuş olabilir.

İlginç bir şekilde, dünkü rekor kırıldığında Steam'e giriş yapanların sadece nispeten küçük bir kısmı aktif olarak oynuyordu. Yaklaşık 8,5 milyon oyun içindeydi ve maç ortası daha da azdı - Steam'in en büyük oyunlarından ikisi olan CS:GO ve Dota 2, oyuncuları şu anda oyunun istemcisinde bulunan oyuncularla aynı anda rekabet eden oyuncular olarak sayıyor. Bu oran, rekor kırıldığı gibi, bu 28 milyonun yedi ila sekiz milyonunun oynadığı Ocak rakamına göre hala yüksek.

To Top