2023'te Teknoloji: İşte gerçekten önemli olacak olan şey

Yılın dönüşü yaklaşırken, yıllık teknoloji trendlerini belirleme ve bir sonraki güneş yörüngesi için tahminlerde bulunma ritüeli harekete geçiyor. Bu tür alıştırmalar her zaman ilginçtir ama aynı zamanda doğası gereği risklidir - özellikle son zamanlarda deneyimlediğimiz ve yaşamaya devam ettiğimiz gibi belirsiz zamanlarda. 


Örneğin, 2019'un sonunda çok az kişi, iş dünyasının önümüzdeki yıl küresel bir salgın nedeniyle alt üst olacağını ve bunun da uzaktan çalışmayı kolaylaştıran cihazlara ve hizmetlere benzeri görülmemiş bir odaklanmaya yol açacağını tahmin edebilirdi. hibrit bir modele kalıcı geçiş. 

Ardından, ekonomiler tam da pandemiye alışıp toparlanmaya çalışırken, Rusya'nın Şubat 2022'de Ukrayna'yı işgali enerji fiyatlarında keskin bir artışa, artan enflasyona, tedarik zinciri sorunlarına ve yaygın resesyon korkularına neden oldu. Bu şok dizisinin, 2023 ve sonrasında da devam edecek gibi görünen BT sektörü için derin etkileri var. 

Bu nedenle, yıllık teknoloji kehanet turunun belki de en büyük yararı, genel seyahat yönünün değerlendirmesini yapma şansı olarak - genellikle beklenmedik olaylarla temas nedeniyle raydan çıkan - ince taneli ayrıntılar değildir. 

Son trend ve tahminlere bir göz atalım. 

Analistler ne diyor 

Gartner 

Gartner'ın 2023 için en önemli 10 stratejik teknoloji trendi, üç tema altında toplanıyor:  

BT sistemlerini daha fazla güvenilirlik için optimize etme, veriye dayalı karar vermeyi iyileştirme ve üretim yapay zeka sistemlerinin değer bütünlüğünü koruma.

Dikey teklifleri ölçeklendirme , ürün teslim hızını artırma ve her yerde bağlantı olanağı sağlama.

İş modeli değişikliğine öncülük etmek, çalışanlar ve müşterilerle etkileşimi yeniden keşfetmek ve yeni sanal pazarlara girmek için stratejileri hızlandırmak. 

Gartner'dan David Groombridge, tüm bu trendleri kapsayan sürdürülebilirliktir: "Gelecek nesiller akılda tutularak her teknoloji yatırımının çevre üzerindeki etkisine göre hesaplanması gerekecektir. Bir hedef olarak 'Varsayılan olarak sürdürülebilir', sürdürülebilir teknolojiyi gerektirir," diyor Gartner'dan David Groombridge . Bu görüşe destek, Gartner'ın 2022 /23'te yeni ürünlere yatırım yapmayı planlayan CEO'ların %80'i arasında performans ve kalitenin ardından üçüncü en büyük etkenin çevresel sürdürülebilirlik olduğunu ortaya koyan  Gartner'ın 2022 CEO ve Üst Düzey Yönetici Anketi'nden geliyor.


İşte Gartner'ın en iyi 10 trendi:


Bir dijital bağışıklık sistemi (DIS), iş açısından kritik sistemlerin kalitesini ve dayanıklılığını artırmak için yapay zeka ile artırılmış testler ve yazılım tedarik zinciri güvenliği dahil olmak üzere çeşitli teknikler kullanır. Uygulamalı gözlemlenebilirlik , ham verileri alır, bağlam ve analitik ekler ve veriye dayalı iş ve BT kararları üretir. AI güven, risk ve güvenlik yönetimi (AI TRiSM), AI modeli yönetişimi, güvenilirliği, adaleti, güvenilirliği, sağlamlığı, etkinliği ve gizliliği kapsar. 


Sektör bulut platformları , yazılım, platform ve hizmet olarak altyapıyı özel, sektöre özgü işlevlerle birleştirir. Platform mühendisliği , geliştirici deneyimini optimize etmek ve dijital teslimatı hızlandırmak için gereken araçları, yetenekleri ve süreçleri sağlar. Kablosuz değer gerçekleştirme , son kullanıcı bilgi işlem, uç cihazlar ve dijital etiketleme (RFID) yoluyla iş değerinin sağlanmasını kapsar. 


Süper uygulamalar, üçüncü tarafların kendi mini uygulamalarını geliştirip yayınlayabildiği bir uygulama, platform ve ekosistem karışımıdır. Uyarlanabilir AI sistemleri , öğrenmelerini ayarlamak ve gerçek dünyadaki değişen koşullara uyum sağlamak için gerçek zamanlı geri bildirim kullanır. Metaverse , kripto para birimleri ve NFT'lere dayalı bir ekonomiye sahip bir 'kolektif sanal 3D paylaşımlı alandır'. 


IDC 


IDC'nin 2023 için dünya çapındaki BT sektörü tahminleri , önümüzdeki beş yıl için - yukarıda ana hatlarıyla belirttiğimiz gibi, önemli bir ekonomik çalkantı görmesi muhtemel olan - ana faktörleri kapsamaktadır. Ya da analist Rick Villars'ın ifade ettiği gibi: "Önümüzdeki birkaç yıl boyunca, önde gelen teknoloji sağlayıcıları, işletmelerin mevcut kesinti fırtınalarını atlatmak için yenilikçi teknolojiler kullanmalarına yardımcı olma konusunda lider bir rol oynamalıdır." Villars, yatırım projelerinde gecikmeler (örneğin donanım ve yazılım yükseltmeleri) gibi eski usul taktiklerin BT liderleri tarafından kullanılamayacağı "Hizmet Olarak" ekonomisini, yaklaşmakta olan durgunluğun ilk vuracağına işaret ediyor. Villars, bunun yerine, 2023'te odak noktasının operasyonel harcamaları düşürmeye (bulut harcamasını optimize etme, XaaS sözleşmelerini yeniden müzakere etme, SaaS araçlarının kopyalarını ortadan kaldırma ve en yüksek iş değeri sağlayan projelere odaklanma) kayacağını söylüyor. 2024 ve sonrası (BT birimi başına daha düşük maliyet ve yönetim için daha düşük işçilik maliyetleri aracılığıyla). 


Bununla birlikte, genel mesaj daha iyimser: "Teknoloji ve BT nerede kesinti yaptığımızla ilgili değil - teknoloji, işletmenin geri kalanının durgunlukta ilerlemesine yardımcı olmak için yatırım yaptığımız yer" diyor Villars. "Bu, iki yıl önce görmeye başladığımız dijital ticarete doğru devam eden geçiş."  


IDC için "dijital iş", süreçlerden ürün ve hizmetlere ve deneyimlere kadar her şeyi kapsar ve BT ile iş birimlerinin bir "rüya ekibi" kombinasyonu tarafından sunulacaktır. 


İşte IDC'nin önemli tahminlerinden bazıları: 


2025'te altyapı, güvenlik, veri ve ağ tekliflerinin %60'ı, kapsamlı otomasyon sağlayan ve devam eden işletme maliyetlerinde önemli düşüşler vaat eden bulut tabanlı kontrol platformları gerektirecek. 


2024 boyunca, BT sektörü liderlerinin kritik beceri oluşturma ve eğitim çabalarındaki eksiklikler, işletmelerin %65'inin bulut, veri ve otomasyon yatırımlarından tam değer elde etmesini engelleyecektir. 


2025'e kadar sürdürülebilirlik, dayanıklılık ve varlık yerleşimindeki egemen iddialar, CIO'ları BT ve veri varlıklarının %35'inden fazlası için personeli, bütçeleri ve işletim süreçlerini değiştirmeye zorlayacak.


2023'te işletmelerin hizmet olarak altyapıyı/yazılımı benimsemesinin %70'i, maliyet endişelerinden çok daha hızlı inovasyon ve operasyonel kazanç vaatlerini değerlendirememe nedeniyle engellenecek.


2024'ün sonuna kadar, güvenlik, ticari operasyonlar ve DaaS alanlarındaki platin Düzeyinde aaS tekliflerinin %60'ı, beceri eksikliklerinin etkisini azaltmaya yardımcı olmak için uzman KOBİ ekiplerine toplu erişimi içerecektir.


2026'da G2000 işletmelerinin %45'i, ön saflardaki çalışanların ve iş liderlerinin incelenmiş otonom teknoloji sistemleri tarafından başlatılan eylemlere güvenme konusundaki isteksizlikleri nedeniyle maddi risklerle karşı karşıya kalmaya devam edecek.

To Top