%80'in Üzerinde Şarj Olmayan Bir iPhone'u Düzeltmenin 5 Yolu (2022)

Dünyanın dört bir yanındaki iPhone kullanıcıları, cihazlarının %80'in üzerinde şarj olmadığından şikayet ediyor. Bu, iPhone'un bir şarj cihazına bağlı olmasına rağmen dakikalarca hatta saatlerce yüzde 80'de şarj olmayı bırakması gibi yaygın bir sorundur. 


Bu yazıda, iPhone'unuzun neden şarjının %80'in üzerine çıkmadığını ve bunu nasıl düzelteceğinizi anlayalım.

Neden iPhone fişe takılıyken bile %80'den fazla şarj olmuyor?

Apple, iOS 13'ten başlayarak, Optimize Edilmiş Şarj adlı yeni bir pil optimizasyonu özelliğini kullanıma sundu. Varsayılan olarak etkindir, pilin sağlıklı kalması için iPhone şarjını yavaşlatır. Ve genellikle pilin eskime hızını yavaşlatmak için %80'de tutar.

Optimize edilmiş şarjın yanı sıra, iPhone'unuzun belirli bir yüzdeden sonra artık şarj olmamasının başka nedenleri olabilir. Bu, yüksek sıcaklık, arızalı bir şarj cihazı veya kablo ya da cihazın pili veya yazılımıyla ilgili sorunlar olabilir.

iPhone %80'i geçmiyor mu? İşte yapmanız gerekenler

iPhone'unuz hızlı bir şarj cihazına bağlıyken bile %80'in üzerinde şarj olmuyorsa atmanız gereken adımlar şunlardır.

Yöntem 1 - Optimize Edilmiş Şarjı Devre Dışı Bırakın

iPhone'unuz, günlük şarj düzeninizi anlamak ve daha uzun süre şarja takılıp takılmayacağını tahmin etmek için cihaz üzerinde makine öğrenimini kullanır. Daha sonra şarjı yavaşlatabilir ve yüzde 80'in üzerinde şarjı tamamlamak için doğru zamanı bekleyebilir.

Bu, pil ömrünü uzatmaya ve bozulmayı önlemeye yardımcı olur. Ancak algoritma her zaman doğru değildir ve hızlı bir şekilde şarj olmasını isteseniz bile pili dakikalarca veya saatlerce %80'de tutabilir. Neyse ki, aşağıda gösterildiği gibi kapatabilirsiniz:

1. iPhone'unuzda “Ayarlar”ı açın.

2. Aşağı kaydırın ve Pil > Pil Durumu'na dokunun.

3. Optimize edilmiş pil şarj etme anahtarını kapatın.

4. Yarına Kadar Kapat'a veya Kapat'a dokunun.

Yarına kadar kapat'ı tıklatmak   , ertesi gün saat 6'ya kadar optimize edilmiş şarjı kapatır. Diğer seçenek, onu kalıcı olarak kapatacaktır; pil ömrü konusunda endişeleriniz varsa bunu önermeyiz.

iPhone'u %100 şarj etmek kötü mü?

Lityum-iyon pil aşırı koşullarda en büyük strese maruz kalır. Bu nedenle, 80'den 100'e şarj etmeye zorlamak daha hızlı yaşlanmaya neden olacaktır. Bu, pil ömrünü azaltacak ve iPhone'unuzun şarj kapasitesini azaltacaktır.

Bu nedenle, iPhone'unuzun her zaman takılı olmasını tercih ediyorsanız,  Optimize Edilmiş Şarjı  etkin bırakmak veya %80'in üzerine çıktığında cihazın fişini çekmeyi denemek en iyisi olabilir.

Yöntem 2 - Harika iPhone

Optimize Edilmiş Şarj devre dışı bırakıldığında bile iPhone şarjınız %80'de takılıp kalıyor mu? iPhone'lar şarj olurken, özellikle de hızlı şarj kullanılırken hızla ısınır. Sıcaklık sınırı aşıldığında, pil koruma işlevi devreye girer ve şarjı durdurur.

iPhone'unuzu fişe takılı tutun, sıcaklık normale döner dönmez şarj işlemi devam edecektir. Çok ısınırsa, şarj cihazını çıkarın ve soğumasını bekleyin. iPhone'unuzu şarj olurken serin tutmak için aşağıdaki ipuçlarını da uygulayabilirsiniz:

iPhone'u klimalı veya havalandırmalı bir alanda şarj edin.

Örneğin arabanızın ön panelinde doğrudan güneş ışığına maruz kalmadığından emin olun.

iPhone'a takılı kılıfı veya diğer aksesuarları çıkarın.

Şarj olurken iPhone'u kullanmayın.

Yöntem 3: Lightning kablonuzu ve şarj cihazınızı kontrol edin.

Kontrol etmeniz gereken bir sonraki şey yıldırım kablosu ve şarj cihazıdır. Üçüncü taraf ürünler olması durumunda orijinal aksesuarları veya Apple sertifikalı aksesuarları kullandığınızdan emin olun. “Bu aksesuar desteklenmiyor” uyarısı alıyorsanız, şarj cihazınız veya kablonuz arızalı veya Apple sertifikalı olmayabilir.

Sorunun kaynağını bulmak için farklı bir şarj cihazı, kablo ve priz kullanmayı deneyin. Ek bir şarj cihazınız yoksa, cihazınızı şarj etmek için bilgisayarınızın USB çıkışını kullanın, ancak bu normalden daha yavaş olacaktır. Bu muhtemelen şarj olurken iPhone'unuzun %80'de takılıp kalmasını düzeltmelidir.

Yöntem 4 – Yıldırım Bağlantı Noktasını Temizleyin

İPhone'unuzun şarj olmamasının veya kablo veya şarj cihazı için “desteklenmiyor” demesinin bir başka nedeni de kirli bir bağlantı noktası olabilir. Yıldırım bağlantı noktasını birikinti ve kirden temizlemek için yumuşak bir kulaklık veya fırça kullanın ve ardından normal şekilde şarj olup olmadığını kontrol etmek için kabloyu bağlayın.

Bu genellikle tozlu bir ortamda yaşıyorsanız veya iPhone'unuz bir süredir temizlenmediyse olur.

Yöntem 5 - Pil Durumunu Kontrol Edin

Diğer tüm lityum iyon piller gibi, iPhone pilleri de sürekli şarj ve deşarj döngüleri nedeniyle zamanla yıpranır. Apple'a göre iPhone pili, normal koşullar altında 500 tam şarj döngüsünden sonra tam kapasitesinin %80'ini koruyacak şekilde derecelendirilmiştir.

iPhone'unuz çok eskiyse, yüzde 80'in veya belirli bir sınırın üzerinde şarj olmamasının nedeni arızalı bir pil olabilir. Ayrıca telefonun arkasında çıkıntı veya çıkıntı, pilin daha hızlı veya ani boşalması veya çarpma gibi başka işaretler de görebilirsiniz.

iPhone'unuzdaki pil durumunu kontrol etmek için:

1. iPhone'unuzda “Ayarlar”ı açın

2. Aşağı kaydırın ve Pil'e dokunun.

3. Mevcut maksimum kapasitesini görmek için burada "Pil Durumu"na dokunun.

Pil seviyesi %60-70'ten fazla bozulursa, şarj tutma yeteneği azalır ve en yüksek performansta bir düşüş fark etmeye başlayabilirsiniz. Bu durumda, yetkili bir servis merkezi tarafından değiştirilmesini düşünün.

Belirli Bir Oranın Üzerinde Şarj Olmayan Bir iPhone'u Düzeltmenin Diğer Yolları

Optimize Edilmiş Şarjı Devre Dışı Bırakmak ve iPhone'u Isıdan Korumak, çoğu kişinin iPhone'larını %80'in üzerinde şarj etmesine yardımcı olacaktır. Ancak bu sizin için işe yaramazsa diğer sorun giderme adımlarını deneyin:

Şarj cihazınızın fişini çekin ve iPhone'unuzu yeniden başlatın.

Yazılımı iPhone'unuz için mevcut olan en son sürüme güncelleyin. Bunu yapmak için  Ayarlar  >  Genel  >  Yazılım  Güncelleme öğesini açın  . Herhangi bir güncelleme varsa indirin ve kurun.

Ayarlar  >  Genel  >  iPhone'u Aktar  veya  Yeniden Başlat  öğesini açın   . Yeniden Yükle  >  Tüm  Ayarları Yeniden  Yükle'ye dokunun   . Bu, tüm ayarları varsayılana sıfırlayacaktır.

Baştan başlamak için iPhone'unuzu fabrika ayarlarına sıfırlayın.

Daha fazla sorun giderme için Apple Destek ile iletişime geçin veya bir Apple Yetkili Servis Sağlayıcısını ziyaret edin.

iPhone'unuzun Pil Ömrünü Uzatmak İçin İpuçları

İşte iPhone pilinizin mümkün olduğu kadar uzun süre dayanması için izleyebileceğiniz ipuçları:

iPhone'unuzu %100'e kadar şarj etmek veya 0'a kadar bitirmek gibi aşırı koşullarda pilinizi tutmaktan kaçının. %40-80 aralığı, pil için en uygun noktadır.

iPhone'u aşırı sıcaklıklarda kullanmayın. iPhone için ideal ortam sıcaklığı 16°C ile 22°C arasındadır ve 35°C'nin üzerindeki sıcaklıklar pil kapasitesine zarar verebilir. Aynısı 0°C'nin altındaki sıcaklıklar için de geçerlidir.

Orijinal bir Apple şarj cihazı ve iPhone şarj kablosu kullanın. Üçüncü taraf bir ürün kullanıyorsanız, lütfen bunun Apple tarafından MFI onaylı olduğundan emin olun.

To Top