Bilgisayarınızdaki Gmail Yavaşlığını Düzeltmenin En İyi 12 Yolu

Gmail hesabınızın yavaş kullanımı mı yaşıyorsunuz? Tam bir yükleme çok mu uzun sürüyor? Endişelenmeyin, çözüm için doğru yere geldiniz. Bu okumada, Gmail'in bilgisayarınızda yavaş çalışmasını düzeltmenin 12 yolunu listeledik. E-postaları göndermeden önce nasıl gözden geçireceğinizi de öğrenebilirsiniz.

PC'de Gmail Yavaşlığını Düzeltmenin En İyi Yolları

Tarayıcı önbelleğini ve çerezleri temizle

Yavaşlayan Gmail'i düzeltmenin ilk ve en önemli adımı, tarayıcınızın tüm önbelleğini ve tanımlama bilgilerini temizlemektir. Aynısını elde etmek için aşağıdaki adımları izleyin.

1. Tercih ettiğiniz web tarayıcısını (örn. Google Chrome, Mozilla Firefox vb.) açın ve ekranın sağ üst köşesindeki üç nokta simgesine tıklayın.

2. Mevcut seçenekler listesinden “Ayarlar”a tıklayın.

3. Sol kenar çubuğunda "Gizlilik ve Güvenlik"i genişletin ve "Tarama verilerini temizle"ye tıklayın.

4. Ardından, tüm geçici önbellek dosyalarını ve çerezleri tarayıcınızdan kaldırmak için “Verileri temizle” düğmesine tıklayın.

Gmail'i Gizli/Gizli Tarama modunda test edin

Bazen çok fazla tarayıcı uzantısı ve komut dosyası, tarayıcının normal çalışmasını yavaşlatır. 

Bu sorunu çözmek için, hızlı çalışma için Gmail hesabınızı Gizli/Gizli Tarama modunda açabilirsiniz. Bir web tarayıcısında gizli modu açmak için aşağıdaki adımları izleyin.

1. Bir web tarayıcısı açın ve ekranın sağ üst köşesindeki üç nokta simgesine tıklayın.

2. Ardından, tarayıcınızda özel göz atmaya başlamak için Yeni gizli pencere'ye tıklayın. Varsayılan olarak, bu modda tüm üçüncü taraf uzantıları ve komut dosyaları devre dışıdır. Artık sorunun çözülüp çözülmediğini görmek için bu pencerede Gmail hesabınıza erişmeyi deneyebilirsiniz.

3. Alternatif olarak, Google Chrome tarayıcısında anında gizli modu başlatmak için Ctrl+Shift+N tuş bileşimine basabilirsiniz.

İnternet bağlantınızı kontrol edin

Gmail'in yavaş olmasının en yaygın nedenlerinden biri dengesiz/yavaş bir internet bağlantısına sahip olmaktır. 

Bu sorunu çözmek için bilgisayarınızı kararlı ve hızlı bir internete bağlamanız gerekir. İnternet bağlantı hızınızı test etmek için bu basit adımları izleyin.

2. Web sitesi internet bağlantı hızınızı kontrol edip ölçerken birkaç saniye bekleyin.

3. Her türlü temel gezinme ve işlem için 10-15 Mbps'lik bir İnternet bağlantı hızı sabit kabul edilir.

Gelişmiş ayarlar devre dışı bırakılmış olarak Gmail'i geçici olarak başlatın

Gmail, kullanıcılarına gelen kutularını özelleştirmelerine yardımcı olmak için gelişmiş ayarlar da sunar. Bu özellikler etkinleştirildiğinde, Gmail'in sayfayı tamamen yüklemesi biraz daha uzun sürer. Bunun olmasını önlemek için, geçici olarak gelişmiş ayarlar devre dışı bırakılarak çalıştırabilirsiniz.

1. Web tarayıcınızda yeni bir sekme açın ve   Gmail'i gelişmiş ayarlar devre dışı bırakılmış olarak başlatmak için bu bağlantıya tıklayın.

2. Yavaşlık sorununun çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

Gmail'de istenmeyen etiketleri gizleyin

Farklı e-postaları kategorilere ayırmak için Gmail hesabınızda birden çok etiket ayarladıysanız, gelen kutunuzun tamamen yüklenmesi normalden biraz daha uzun sürebilir. Sonuç olarak, onu kullanırken uyuşukluk yaşama olasılığınız daha yüksektir. Bu sorunu çözmek için Gmail'de istenmeyen etiketleri daraltmanız/gizlemeniz gerekir. Kolay bir düzeltme için bu adımları izleyin.

1. Web tarayıcınızda yeni bir sekme açın ve Gmail hesabınızda oturum açın.

2. Ardından dişli çark simgesine dokunun ve Gmail hesabınızı kurmak için "Tüm Ayarları Görüntüle" düğmesini tıklayın.

3. Etiketler'e tıklayın ve gelen kutunuzda bulunan farklı etiketlere göz atın.

4. İstediğiniz etiketi Gmail hesabınızdan gizlemek için Gizle düğmesini tıklayın.

5. Gmail'i hızlandırmak için istediğiniz kadar istenmeyen etiketi gizleyebilirsiniz.

Gelen kutunuzda görüntülenen mesaj sayısını azaltın

Gmail'i önemli ölçüde hızlandırmak için başka bir düzeltme, belirli bir sayfada gelen kutunuzda görüntülenen e-posta sayısını azaltmaktır. Daha düşük bir sayı, Gmail'in çok fazla zaman almadan daha hızlı yüklenmesine yardımcı olur. Kolay bir düzeltme için bu adımları izleyin.

1. Web tarayıcınızda yeni bir sekme açın ve tercih ettiğiniz Gmail hesabınızla oturum açın.

2. Ardından, dişli çark simgesine dokunun ve ayarlamak için “Tüm ayarları görüntüle” düğmesine tıklayın.

3. Üst kısımdaki "Genel" sekmesini genişletin ve "Maksimum sayfa boyutu" alanını bulun. Sayıyı 10, 15, 20, 25, 50 veya 100 olarak ayarlayabilirsiniz. Ancak, 10 veya 15 gibi daha düşük sayılar, Gmail'in daha hızlı yüklenmesine yardımcı olur.

4. Ardından, aşağı kaydırın ve değişiklikleri uygulamak için Değişiklikleri Kaydet düğmesini tıklayın.

Google Mail sunucularına ping atın.

Bir ping testi, sisteminizle Gmail sunucuları arasındaki bağlantı sorunlarını belirlemenize kolayca yardımcı olabilir. Böylece ping testi bilgileri yardımıyla bilgisayarınızda Gmail'in yavaş olup olmadığını belirleyebilirsiniz. Aynı şeyi öğrenmek için aşağıdaki adımları izleyin.

1. Windows tuşu + R'ye aynı anda basarak PC'nizdeki Çalıştır penceresini açın.

2. cmd yazın ve enter tuşuna basın.

3. Komut istemi penceresinde aşağıdaki komutu girin:

ping -n 10 mail.google.com

4. Komut başarıyla tamamlandıktan sonra sonuçları gözlemleyin. Kayıp %0'dan büyükse, bilgisayarınız ile Gmail sunucuları arasındaki rotada bir sorun olduğunu gösterir.

5. Aynı şekilde, tahmini gidiş-dönüş süresi 50ms'den fazlaysa bu, İnternet bağlantısında bir sorun olduğunu gösterir.

Gereksiz tarayıcı uzantılarını devre dışı bırakın

Tarayıcınızda çok sayıda uzantı yüklüyse, tarayıcının yüklenmesi uzun sürdüğü için Gmail'in yavaşlaması olasıdır. Tarayıcı uzantılarını hızlı bir şekilde devre dışı bırakmak için bu basit adımları izleyin.

Gmail'de sohbet özelliğini devre dışı bırakın

Google Chat ile, Google Workspace ekosisteminde kolayca iş mesajları alışverişi yapabilirsiniz. Bu özelliği nadiren kullanıyorsanız, Gmail hizmetinin daha hızlı yüklenmesini sağlamak için kapatabilirsiniz. Gmail'de sohbeti kapatmak için bu basit adımları izleyin.

1. Dişli çark simgesini ve "Tüm ayarları görüntüle" düğmesini tıklayarak Gmail hesap ayarlarınızı açın.

2. Ardından, ayarlamak için Sohbet ve Toplantılar özelliğine tıklayın.

3. Sohbet düğmesini devre dışı bırakarak sohbet özelliğini kapatın. Değişiklikleri uygulamak için Değişiklikleri Kaydet düğmesine tıklayın.

Varsayılan temaya dön

Kişiselleştirilmiş temalar kullanmak genellikle Gmail'i yavaşlatabilir. Bunun olmasını önlemek için varsayılan Gmail temasına dönmelisiniz.

1. Gmail hesabınızı yeni bir sekmede açın ve ayarlarını açmak için dişli simgesini tıklayın.

2. Temalar bölümünün önündeki Tümünü Gör düğmesini tıklayın.

3. Ardından, varsayılan Gmail temasını bulmak için aşağı kaydırın ve üzerine tıklayın. Ardından, değişiklikleri uygulamak için Kaydet düğmesine tıklayın.

Bağlı Hizmetleri Google Hesabından Kaldırma

Çeşitli uygulamaları ve hizmetleri Google hesabınıza bağlamak, Gmail'i yavaşlatabilir. Bu sorunu önlemek için, bağlı tüm hizmetleri Google hesabınızdan kaldırmanız gerekir.

İpucu: Gmail'de Tarayıcı Kontrolünü Devre Dışı Bırakın

Web tarayıcınızda Gmail'i açtığınızda, en iyi kullanıcı deneyimini sağlamak için önce uyumluluğu kontrol eder. Ancak, tüm bu süreç biraz zaman alabilir ve Gmail'in yavaş yüklenmesine neden olabilir.  Şans eseri, oturum açma URL'nizin sonuna bir " nocheckbrowser flag " ekleyerek bu özelliği kapatabilirsiniz  .

Sonuç: Gmail Sorunlarını Giderme

Bu nedenle, bilgisayarınızdaki Gmail yavaşlamasını düzeltmenin en iyi yolları burada.

To Top