Gmail'den Çıkış: Telefonda, dizüstü bilgisayarda ve diğer cihazlarda Gmail'den çıkış nasıl yapılır?

Özellikle bilinmeyen bir cihazda Gmail oturumunu kapatmak iyi bir uygulamadır


On yıl önce 2004'te kullanıma sunulduğundan beri Gmail, milyonlarca abonenin tercih ettiği e-posta istemcisi haline geldi. Bugün Yahoo, Rediffmail vb. e-posta istemcilerinden daha fazla kişi Gmail kullanıyor. Ancak, ilk kez kullananlar için Gmail biraz kafa karıştırıcı olabilir. Burada oturumu kapatmanın birincil işlemini ele alıyoruz. E-postanızı kontrol ettikten/günün e-postalarını gönderdikten sonra çıkış yapmak iyi bir uygulamadır. Oturumu kapatmak, başkalarının gelen kutunuza ve özel bilgilerinize erişmesini engeller. Bu, e-postanızı bir siber kafede veya siz kullandıktan sonra başkaları tarafından erişilecek bir bilgisayarda kontrol ediyorsanız özellikle kullanışlıdır. 

Dizüstü bilgisayardan/PC'den Gmail oturumu nasıl kapatılır?

Bugün, e-posta kullanıcılarının yüzde 85'i e-postalarını kontrol etmek için akıllı telefonlara güveniyor. Ancak, bazı kişiler e-postalarını kontrol etmek için bir dizüstü bilgisayar veya masaüstü bilgisayar kullanır. Oturumu kapatmaları için,

Gmail'i aç

Farenizi web sayfasının sağ üst köşesine, fotoğrafın olduğu yere getirin ve ÇIKIŞ'a tıklayın.

Bu şekilde, sadece iki tıklamayla Gmail'den çıkış yapabilirsiniz.

Bir cep telefonundan Gmail'den nasıl çıkış yapılır (Android) 

E-posta kullanıcılarının çoğu, e-postalarını kontrol etmek için akıllı telefonlar kullanır. Onlar için de oturumu kapatmak kolay bir işlemdir. Android Cihazınızda Gmail oturumunu kapatmak için.

Gmail uygulamasını ve ardından profil fotoğrafınızı tıklayın . Bunu yaptığında oturum açtığın hesapların bulunduğu bir kutu açılır

Soldaki genişletici sembolüne tıklayın

Açılır menüden Ayarlar'ı tıklayın

Bu Cihazdaki Hesapları Yönet'e  tıklayın

Ardından, bir ekran size oturum açtığınız e-posta hesaplarını gösterir.

Çıkış yapmak istediğiniz hesapları seçin ve Hesabı Kaldır'a tıklayın

Bir iPhone'dan Gmail oturumu nasıl kapatılır 

Gmail oturumunu kapatma yöntemi, iOS için Android ile neredeyse aynıdır.

Gmail uygulamasına erişin ve tıklamadan önce profil resminizin sağ üst köşesine gidin

Ardından, Bu Cihazdaki Hesapları Yönet'e tıklayın

Ardından , kaldırmak istediğiniz hesap için Bu Cihazdan Kaldır'a tıklayın.

Bir sonraki sayfada kararınızı onaylayın

Kayıp/eksik bir dizüstü bilgisayarda ve akıllı telefonda Gmail'den nasıl çıkış yapılır?

Kayıp/eksik bir dizüstü bilgisayar ve cep telefonundan Gmail'den çıkış yapmak istiyorsanız yapmanız gerekenler:

Gmail'i aç

Sağ alt köşedeki Ayrıntılar'a tıklayarak tüm web oturumlarından çıkış yapın

Herkese açık veya paylaşılan bir bilgisayar kullanıyorsanız, bunu yaptıktan sonra Gmail'den çıkış yapmanız akıllıca olacaktır.

Yeni/bilinmeyen bir cihazdan uzaktan çıkış yapmak için aynı adımları kullanabilirsiniz.

Aynı anda tüm cihazlardan Gmail oturumu nasıl kapatılır?

Bazen, tüm Gmail cihazlarından aynı anda çıkış yapmanız gerekebilir. Bu, özellikle şifrenizi değiştirmeniz veya cihazı unut seçeneğini seçmeniz gerektiğinde geçerlidir. Bunu yapmak için,

Google hesabınızı ziyaret edin

Sol gezinme panelinde Güvenlik'e dokunun

Cihazlar panelinde Tüm Cihazları Yönet seçeneğine tıklayın

oturumu Kapat

SSS

Gmail oturumunuz otomatik olarak kapatılıyor mu? 

Çerezler etkinken aynı bilgisayarda önemli bir süre Gmail hesabınızda oturum açtığınızı varsayalım; Bu çerezin süresi dolduğunda Gmail oturumunuzu otomatik olarak kapatacaktır. 

Gmail'de varsayılan bir hesaptan nasıl çıkış yaparsınız? 

Varsayılan bir Gmail hesabından çıkış yapmak istiyorsanız, daha önce giriş yapmış olduğunuz hesaplardan çıkış yapın. Ardından, varsayılan yapmak istediğiniz hesaba giriş yapın. Varsayılan hesap, her zaman oturum açtığınız ilk hesaptır. 

Bilgisayarı her açtığınızda Gmail'e giriş yapmak zorunda mısınız? 

Hayır, Gmail'de bir kez oturum açtığınızda, kendi oturumunuzu açıkça kapatana kadar oturumunuz açık kalır. Ancak, Gmail'i Gizli Modda kullanıyorsanız, bilgisayarı bir sonraki açışınızda ve e-postanıza erişmek istediğinizde oturum açmanız gerekir. 

Giriş yaptıktan sonra Gmail giriş bilgilerinizi kaydediyor mu? 

Evet, parola ve e-posta kimliği kaydedilir. Parolanızı kaydetmek için izin almanız gerekir. Söz konusu yetkiyi verebilir veya vermeyebilirsiniz. Gmail oturum açma bilgilerinizi kaydeder, böylece e-postanıza erişmek için bilgisayarınızı açtığınızda oturum açmanız gerekmez. 

Bir masaüstünden çıkış yapmak Android/iPhone'daki Gmail uygulamasından da çıkış yapıyor mu? 

Bir masaüstünde Gmail hesabınızdan çıkış yapmanız, Android/iPhone'daki Gmail uygulamasını etkilemez. Bir masaüstü/dizüstü bilgisayarda hesabınızdan çıkış yaptıktan sonra yine de telefon uygulamalarından ayrı olarak çıkış yapmanız gerekir. 

Şifremi nasıl değiştiririm? 

Google Hesabınızı açın ve gerekirse oturum açın. Güvenlik sekmesi altındaki "Google'da Oturum Açma"yı tıklayın. Parola seçeneğine tıklayın. Tekrar oturum açmanız gerekebilir. Seçtiğiniz yeni bir şifre girin, ardından Şifreyi Değiştir'e tıklayın. 

Şifremi nasıl sıfırlarım? 

Size bazı temel soruları yanıtlayarak hesabın size ait olduğunu onayladıktan sonra size bir e-posta gönderilecektir. Bu e-postayı kontrol edin ve hesap kurtarma adımlarını izleyin. Bu hesap için daha önce kullanmadığınız bir şifre seçin. 

Güçlü bir şifre nasıl seçilir? 

İyi bir parola, küçük ve büyük harflerin, özel karakterlerin ve sayıların karışımı ve eşleşmesidir. Yukarıdaki öğelerin akıllıca bir karışımı olan bir parola seçin, böylece kolayca hatırlarsınız, ancak hesabınızı güvende tutar, iyi bir parolanın yapması gereken de budur. 

Neden Gmail hesabınızdan çıkış yapmalısınız? 

Hesabınızdan çıkış yapmak, göz ardı etmemeniz gereken bir güvenlik adımıdır. E-postalarını halka açık bir bilgisayarda görüntüleyenler, ayrıldıktan sonra dijital ayak izlerini temizlemenin önemini bileceklerdir. Hesabınızdan çıkış yapmak, gizliliğinizi garanti eder ve siz ortak bilgisayardan ayrıldıktan sonra hesabınıza erişen biri tarafından istismar edilmemenizi sağlar. Telefonda bile arada bir oturumu kapatmak akıllıca olacaktır çünkü telefonlar kaybolabilir ve yanlış kişinin e-posta gelen kutunuza erişmesini istemezsiniz. Oturumu kapatmak, diğer kullanıcıların kimlik bilgilerini doğrulamadan sisteme erişmesini engellemeye yardımcı olabilir. Ayrıca, mevcut kullanıcının erişiminin korunmasına, son oturum açma oturumlarında yetkisiz eylemlerin önlenmesine yardımcı olur ve güvenliğin temel bir bileşenidir.

Gmail oturumunu kapatmak için klavye kısayol tuşu nedir? 

Bazen sırf kolaylık nedeniyle klavye kısayollarını kullanmayı severiz. Birçok program klavye kısayollarını destekler ve yalnızca klavyenizi kullanarak uygulamalardan çıkmak kolaydır. Pek çok kişi, hileli izleme dörtgenlerine sahip dizüstü bilgisayarlar kullanır; bu nedenle, bir klavye kısayolu Gmail oturumunu kapatırken çok yararlı olabilir. Gelen kutunuzdayken Ctrl + Alt + S yazın ve küçük bir pencere açılacaktır. Ardından, Gmail oturumunu kapatmak için kullanılan kısayol tuşu olan s tuşuna basın.

To Top