Hacking Nedir? Bilgisayar korsanlığı türleri nelerdir, daha fazlası

Hacking Nedir?  Bilgisayar korsanlığı türleri nelerdir, daha fazlası

Hacking Nedir?

Bilgisayar korsanlığı, bilgisayar korsanlarının yardımıyla herhangi bir cihazın zayıf noktalarını bulabilecekleri ve o cihaza erişim sağlayabilecekleri bir faaliyettir. Bilgisayar korsanları bilgisayar programları ve kodlama konusunda uzmandır.

Bilgisayar korsanı, bilgi teknolojisinde uzman olan yetenekli bir kişidir. Bir bilgisayar korsanı, bilgisayar programları ve bilgisayar dilleri hakkında iyi bilgiye sahiptir.

Aslında, Hackerlar kodlama ve bilgisayar programları yardımıyla herhangi bir cihazı veya ağı hackler. Bilgisayar korsanları çoğunlukla bilgisayarlar/dizüstü bilgisayar, tabletler, cep telefonları gibi dijital cihazları veya bir ağ üzerinde yasa dışı faaliyetler gerçekleştirmek için bu cihazları hackler.

İlk bilgisayar korsanlığı faaliyeti 1970 yılında ortaya çıktı, ancak bilgisayar korsanlığı yavaş yavaş popüler hale geldi. Bazı bilgisayar korsanları bilgisayar korsanlığını iyi bir iş için yapar ve bazı bilgisayar korsanları yasa dışı faaliyetler gerçekleştirmek için bilgisayar korsanlığı yapar.

Bilgisayar korsanı türleri

Üç ana bilgisayar korsanı türü vardır:

Etik Bilgisayar Korsanları (Beyaz Şapkalı Bilgisayar Korsanları).

Etik Olmayan Bilgisayar Korsanları (Siyah Şapkalı Bilgisayar Korsanları).

Gri Şapkalı Hackerlar.

1. Etik Bilgisayar Korsanları (Beyaz Şapkalı Bilgisayar Korsanları)

Beyaz Şapkalı Hacker olarak da bilinen etik hacker. Beyaz şapkalı bilgisayar korsanları veya etik bilgisayar korsanları, güvenlik sistemlerini kontrol etmek için herhangi bir sistemi hackleyen bilgisayar korsanlarıdır. Etik hackerlar, sistem sahibinden hackleme izni alarak sistemleri hackler.

Beyaz şapkalı bilgisayar korsanları, herhangi bir bilgisayar korsanının sistemlerini hacklememesi ve kötüye kullanmaması için önce programlama hatalarını ve hatalarını kaldırmak için izin alarak herhangi bir sistemi veya şirketin web sitesini veya uygulamasını hackler.

Aslında, birçok şirket veya geliştirici, sistemlerindeki, uygulamalarındaki veya web sitelerindeki programlama hatalarını düzeltmesi için etik bir bilgisayar korsanı tutar.

Beyaz şapkalı bilgisayar korsanları, bu sistemin veya cihazın ne kadar güçlü olduğunu öğrenmek için herhangi bir cihazı veya sistemi hackler. Sistem kırılabilir veya kırılmayabilir.

Yahoo, Twitter, Facebook, Instagram gibi birçok büyük şirket, en ufak bir hatayı bile vurgulayıp onlara söylerseniz size binlerce dolar hediye ediyor.

2. Etik Olmayan Bilgisayar Korsanları (Siyah Şapkalı Bilgisayar Korsanları)

Etik olmayan bilgisayar korsanları, Kara Şapkalı Bilgisayar korsanları olarak da bilinir. Siyah şapkalı bilgisayar korsanları, bilgisayar korsanlığı becerilerini ve bilgisayar korsanlığı bilgilerini kendi avantajlarına kullanarak zarar verebilen bilgisayar korsanlarıdır.

Etik olmayan bilgisayar korsanları, birinin kişisel verilerini veya sistemini hackleyerek kendi çıkarları için kullanır veya kişisel verileri hackleyerek birine şantaj yapar. Siyah şapkalı bilgisayar korsanları, herhangi bir izin almadan bir kişinin sistemini veya cihazını hackleyerek verileri çalar ve kişisel çıkarları için kullanır.

Siyah şapka korsanlığı yasal olarak bir suçtur, ancak bilgisayar korsanları hiçbir şekilde tam olarak konumlarını göstermezler, bu nedenle kimse Siyah şapka bilgisayar korsanlarını bilmez. Basit bir ifadeyle, suç faaliyetlerini kullanan bilgisayar korsanlarına siyah şapkalı bilgisayar korsanları denir.

3. Gri Şapkalı Bilgisayar Korsanları

Beyaz şapkalı bilgisayar korsanları ile siyah şapkalı bilgisayar korsanlarının karışımı Gri şapkalı bilgisayar korsanları olarak bilinir. Gri şapkalı bilgisayar korsanları bilgisayar korsanıdır, ancak beyaz şapkalı bilgisayar korsanı veya siyah şapkalı bilgisayar korsanı değildirler. Gri şapkalı bilgisayar korsanları, deneyimlerini geliştirmek veya kendi eğlenceleri/eğlenceleri için bir kuruluşun sistemine veya cihazına girerler.

Hackleme izni almadıkları ve hackleyerek verilere herhangi bir zarar vermedikleri için bu hackerlara gri şapkalı hackerlar denir.

Etik ve Etik Olmayan Bilgisayar Korsanları Arasındaki Fark

Etik hackerlar beyaz şapkalı hackerlardır. Etik bilgisayar korsanları, bir şirket veya kuruluş tarafından sistemlerine girmek ve programlama hatalarını ve hatalarını ortadan kaldırmak için işe alınır. Etik hackerlar, şirketin veya kuruluşların kendisinin izniyle herhangi bir sistemi hackler. Etik olmayan bilgisayar korsanları , siyah şapkalı bilgisayar korsanlarıdır. Etik olmayan bilgisayar korsanları, herhangi bir kurum veya şirketin sistemini/web sitesini/yazılımını izinsiz olarak hackler ve kendi çıkarları için kullanır. Bu hackerlar hacklemek için izin almadıkları için black hat hacker olarak adlandırılırlar.

Hackerlardan nasıl korunuruz?

Aslında hackerlar bizden izin alarak hackliyorlar ama bizden öyle bir izin alıyorlar ki hacklendiğimizi bile anlamayız.

Bilgisayar korsanlarından korunmak için fazla yetkisi olmayan veya google tarafından doğrulanmamış hiçbir uygulamaya veya web sitesine izin vermemelisiniz. 

Bilgisayar korsanları çoğunlukla ücretsiz Wi-Fi vererek sizi de hackler, bu nedenle asla halka açık ücretsiz Wi-Fi kullanmayın. Kişisel cep telefonunuza veya cihazınıza halka açık Wi-Fi erişimi vermeyin.

Cep telefonunuzdaki ekstra özellikler sayesinde de saldırıya uğrayabilirsiniz. Bilgisayar korsanları, çoğunlukla mobil kullanıcının konumu açıkken olduğu gibi şeylerden yararlanabilir. Bu nedenle, herhangi bir konuma ihtiyaç duymadığınızda mobil konumu kapatın.

Kişisel cihazınız veya hesabınız için her zaman güçlü bir parola belirleyin. Şifrenizi sekiz karakterden fazla yapmaya çalışın ve rakam ve semboller içermelidir. Güçlü parola #gh4K@9dW, H9!*jFVL$64, 45y@hK9KKs3 gibi olabilir. Cihazınızda ve kişisel hesabınızda her zaman iki faktörlü kimlik doğrulama özelliklerini kullanın. Gereksiz bağlantıları veya spam bağlantılarını asla açmayın.

To Top