iPhone'da 5G: Hindistan'da iPhone SE, 12, 13 ve 14 serisinde 5G nasıl etkinleştirilir?

iPhone'lar için 5G nihayet burada...

Android kullanıcıları bir süredir uyumlu cihazlarında 5G'nin keyfini çıkarırken, Apple sonunda iPhone SE 2022, iPhone 12, iPhone 13 ve iPhone 14 serisine 5G desteği getirerek partiye katıldı. 5G özellikli bir şehirde ikamet eden iPhone kullanıcıları, iOS 16 beta programına kaydolarak ve burada 5G ağını etkinleştirerek nihayet Jio ve Airtel 5G hizmetlerinden yararlanabilirler. Bunu nasıl yapacağınızı merak ediyorsanız, bu makaledeki gibi endişelenmeyin, beta programına nasıl kaydolacağınızı ve iPhone'unuzda 5G'yi nasıl kullanacağınızı adım adım açıklayacağız. 

iPhone'larda 5G nasıl etkinleştirilir?

Bunun için iPhone 12 veya üzeri bir cihaza ihtiyacınız olacak. Bunun dışında kullanıcıların cihazlarında Airtel 5G ve Jio 5G servislerini kullanabilmeleri için en azından şimdilik iOS beta programına dahil olmaları gerekiyor. Apple şu anda beta programlarının bir parçası olarak iPhone'lara 5G getiren iOS 16.2'yi piyasaya sürdü. Aşağıda, iOS 16.2 beta programına nasıl kayıt olunacağına ilişkin kolay bir kılavuz bulunmaktadır, ancak buna gelmeden önce, bunun bir beta güncellemesi olduğunu ve hataların olabileceğini bilmelisiniz. Birincil iPhone'unuza iOS 16.2 beta güncellemesini indirmemenizi tavsiye ederiz.

iOS 16 Beta Programına kayıt olarak

Şimdilik, uyumlu iPhone'larda 5G'yi etkinleştirmek ve kullanmak için kullanıcıların iOS 16 beta programına kaydolmaları gerekiyor. Kayıtlı üyeler, yazılımla veya bu durumda 5G ağıyla ilgili karşılaşabilecekleri sorun ve sorunlarla ilgili doğrudan Apple'a geri bildirimde bulunabilirler. Kendinizi iOS 16 beta programına şu şekilde kaydedebilirsiniz:

Beta programına kaydolmanın en önemli ön koşulu geçerli bir Apple kimliğine sahip olmaktır ve eğer yoksa buradan oluşturulabilir.

Ardından, iPhone'unuzda Apple Kimliğinizle oturum açtığınızdan emin olun.

Programa kaydolmak için buradan Apple'ın Beta Yazılım Programı sayfasına gidin

Şimdi 'kaydol'u seçin ve bir sonraki ekranda Apple Kimliğinizi girin

Buradan beta yazılımı almak istediğiniz iPhone'u seçin

Bundan sonra, iPhone'unuzu alın ve beta.apple.com/profile adresine gidin.

Yapılandırma profilini indirin ve kurun

Profili etkinleştirmek için iPhone'unuzdaki "Ayarlar" uygulamasına gidin ve "Genel"i seçin

Buradan 'VPN ve Cihaz Yönetimi'ne gidin ve iOS 16 beta profilini seçin

Son olarak, beta güncellemesini indirmek için 'Yazılım Güncellemesi' bölümüne gidin

iPhone'unuzda 5G'yi etkinleştirme adımları

iPhone'unuz yeni yüklenen iOS 16 beta güncellemesiyle yeniden başlatıldıktan sonra, 5G'yi nasıl etkinleştireceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

iPhone'unuzdaki "Ayarlar" uygulamasına gidin

Buradan 'Hücresel' ayarlar menüsüne gidin

Şimdi 'Hücresel Veri Seçenekleri'ni seçin

"Ses ve Veri" ayarları altında, "5G Otomatik" veya "5G Açık" seçeneğini belirleyin

iPhone 5G sinyallerini yakaladığında, önümüzdeki birkaç dakika içinde durum çubuğunda bir '5G' sembolü görmelisiniz.

5G uyumlu iPhone'lar

Hindistan'da 5G uyumlu iPhone'ların listesi:

iPhone 12 küçük

iPhone 12

iPhone 12 Pro

iPhone 12 Pro Maks

iPhone 13 küçük

iPhone 13

iPhone 13 Pro

iPhone 13 Pro Maks

iPhone 14

iPhone 14 Artı

iPhone 14Pro

iPhone 14 Pro Maks

iPhone SE 2022

SSS

Neden 5G sinyali alamıyorum?

5G'nin kullanıma sunulduğu bir şehirde bulunmanıza rağmen 5G sinyalleri alamıyorsanız, Jio, Airtel veya Vi gibi telekom operatörünüzün henüz bölgenizde veya bölgenizde 5G hizmetlerini sunmamış olması mümkün olabilir. 5G'nin canlı olduğu diğer alanlara geçmeyi deneyin. 

Bölgenizde/bölgenizde 5G hizmeti olup olmadığını nasıl kontrol edebilirsiniz?

Bir Airtel kullanıcısıysanız, Airtel Teşekkürler uygulamasını indirin. Uygulamanın 'Telefonunuzun 5G etkin olup olmadığını kontrol edin' adlı bir seçeneği vardır . Bölgenizdeki Airtel 5G hizmetlerinin kullanılabilirliğini öğrenmek için üzerine tıklayın.

Aksi takdirde Airtel ve Jio kullanıcıları, Ookla'nın SpeedTest uygulamasını cep telefonlarına indirebilir. Uygulama, size 5G hizmetlerinin şu anda nerede mevcut olduğunu gösteren bir 'Harita' özelliğine sahiptir.

To Top