iPhone'daki Diğer Depolama veya Sistem Verilerini Temizlemenin 8 Yolu

En az ihtiyacınız olduğunda etkinleştiği için el fenerini iPhone kilit ekranından nasıl çıkaracağınızı mı arıyorsunuz? 3D Touch işlevini cihaz ayarlarından devre dışı bırakabilirsiniz. 


Bu kısayol o zamanlar bir yenilik olsa da, bugün birçok kullanıcı onu etkinleştirmemeyi tercih ediyor.

Ancak, kilit ekranı fenerini doğal olarak kaldırmanın mümkün olmadığını bilmelisiniz. İşlem, iPhone'daki pencere öğelerini devre dışı bırakmaktan farklıdır. 

Yapabileceğiniz tek şey, onu açıp kapatmaktan sorumlu olan işlevi devre dışı bırakmaktır. Bu şekilde, beklenmedik bir şekilde tetiklenmesini önleyebilirsiniz.

Bu rehberde adım adım nasıl yapılacağını açıklıyoruz. 

iOS 16'da kilit ekranı feneri nasıl devre dışı bırakılır?

Bu düğme, kilit ekranındaki 3D Touch teknolojisi tarafından desteklendiğinden, el fenerini açıp kapatmak inanılmaz derecede kolaydır. Açmak için düğmeye birkaç saniye basmanız yeterlidir ve parmağınız algılanacaktır. Çok modern bir işlev olmasına rağmen bazen yanlışlıkla etkinleştirilebilir.

Bu sorunları önlemek için iPhone el fenerini kilit ekranından kaldırmayı tercih ediyorsanız, iOS'un henüz bu özelliği desteklemediğini bilmelisiniz. 

Tek olası çözüm, 3D Touch özelliğini devre dışı bırakmaktır. Ayrıca, bunun, onu bu teknolojiyle bağlantılı diğer işlevlerde de devre dışı bırakacağını hesaba katmalısınız.

Bu fiyatı ödemekten ve iPhone el fenerini kilit ekranından kapatmaktan çekinmiyorsanız, aşağıdaki adımları izlemelisiniz.

Ayarlar'a gidin   .

İçeri girdikten sonra Ana  Ekran  sekmesine gidin.

Erişilebilirlik  seçeneğini seçin  .

Fiziksel ve Motor Beceriler  sekmesinde,  Dokunma  düğmesini seçin.

3D işlevini ve dokunsal geri bildirimi seçmeniz gereken yeni bir seçenekler menüsü göreceksiniz   .

Son olarak, üstte,   ilgili düğmeyi devre dışı bırakarak 3D Touch seçeneğini devre dışı bırakın.

İşlemi tamamladığınızda, 3D Touch ile çalışırken kilit ekranı kısayolları kaybolacaktır. Benzer şekilde, cihaz içindeki diğer bağlantılı özelliklerden yararlanamayacaksınız. Örneğin, bazı uygulamalarda küçük resme uzun basarak videoları önizleyemezsiniz.  

Bu işlevi geri almak istiyorsanız, önceki işlemi tekrarlamanız, ancak etkinleştirmeniz yeterlidir. Bunun iOS'a widget koymaktan farklı olduğunu unutmayın. 

Öte yandan bu yöntemin el fenerini iPhone 12 kilit ekranından kaldırmak için de çalıştığını unutmayın. iPhone X sürümünden bu yana, kilit ekranına el feneri kısayolu eklendi.

Artık el fenerini kilit ekranından nasıl çıkaracağınızı bildiğinize göre, bizimle devam edebilir ve diğer değerli hileleri keşfedebilirsiniz. Burada, iOS 16'nızdan en iyi şekilde yararlanmak için bilgiler bulacaksınız.

Bir uygulamanın kaldırılmasının, uygulama tarafından tüketilen depolamayı serbest bıraktığını ancak tüm belge ve verileri koruduğunu unutmayın. Aynısını elde etmek için aşağıdaki adımları izleyin.

1. iPhone'unuzdaki Ayarlar uygulamasını açın ve açmak için Genel'e dokunun.

2. Açmak üzere iPhone saklama alanını bulmak için aşağı kaydırın.

3. Bir sonraki sayfada, cihazınızda yüklü olan kullanılmayan uygulamayı bulun ve açmak için üzerine tıklayın.

4. Yüklü uygulamayı iPhone'unuza yüklemek için “Uygulamayı Yükle” düğmesine tıklayın.

iMessage uygulamasını temizleyin ve otomatik silme özelliğini ayarlayın

Sistem Verileri kategorisinin kapladığı alanı azaltmanın bir başka etkili yolu da iMessage uygulamasındaki tüm mesajları silip temizlemek ve otomatik silme özelliğini ayarlamaktır. Kolay bir düzeltme için bu adımları izleyin.

1. Açmak için iPhone'daki Mesaj uygulamasına dokunun.

2. Üstte üç nokta bulunan simgeye tıklayın ve "Mesaj Seç" seçeneğini seçin.

3. Ardından, tüm gereksiz mesajları veya büyük ekleri olan mesajları tıklayın ve Sil düğmesini tıklayın.

4. Otomatik silme özelliğini ayarlamak için Ayarlar uygulamasını açın ve ayarlamak için Mesajlar seçeneğine dokunun.

5. Mesaj Geçmişi özelliğini bulmak için aşağı kaydırın ve Mesajları Kaydet seçeneğine dokunun.

6. Mesajların yerel uygulamadan otomatik olarak silinmesi için tercih ettiğiniz süreyi seçin. 30 gün, 1 yıl veya sonsuza kadar olmak üzere mevcut üç seçenek arasından seçim yapabilirsiniz.

Posta uygulamasından gereksiz dağınıklığı kaldırın

iPhone kullanıcıları, istenmeyen e-postaları Mail uygulamalarından silmenin, cihazınızdaki diğer depolama alanlarının kapladığı alanı önemli ölçüde azalttığını bildirmiştir. Bu tür tüm e-postaları iPhone'unuzdan silmek için bu basit adımları izleyin.

1. Cihazınızda Mail uygulamasını açın.


2. Gelen kutunuzda bulunan tüm istenmeyen e-postaları görüntülemek için Önemsiz Posta klasörüne tıklayın.


3. Seçilen e-postaları Önemsiz kategorisinden kaldırmak için sağ üst köşedeki Düzenle düğmesine tıklayın ve kaldırmak istediğiniz tüm e-postaları seçin. Sol üst köşedeki "Tümünü Seç" seçeneğine tıklayarak tüm e-postaları da seçebilirsiniz.


4. Ardından, seçilen tüm e-postaları silmek için “Sil” düğmesine tıklayın.


5. Benzer şekilde, yukarıdaki adımları kullanarak ana posta kutunuzdaki gereksiz e-postaları da silebilirsiniz.


Büyük boyutlu uygulamaları kaldırın ve yeniden yükleyin.

Bazen önbellek dosyalarını üçüncü taraf bir uygulamadan temizlemek, cihazda kapladığı toplam alanı azaltmaz. Bu gibi durumlarda, uygulamayı manuel olarak kaldırmanız ve Apple App Store'dan yeniden yüklemeniz gerekir.


1. Bir üçüncü taraf uygulamasını iPhone'unuzdan kaldırmak için istediğiniz uygulamanın simgesini basılı tutun.


2. Ardından, kaldırmak için istenen uygulamanın üstündeki – simgesine tıklayın.


3. Uygulamayı kaldır düğmesine tıklayarak işleminizi onaylayın.


4. Alternatif olarak, simgeye 3-4 saniye tıklayıp "Uygulamayı Kaldır" seçeneğini belirleyebilirsiniz.


Uygulamayı yeniden yüklemek için  App Store'u açın  ve kaldırılan uygulamayı yüklemek için arayın.


İstenmeyen sesli notları silin

iPhone'unuzdaki Sesli Notlar özelliğini sık sık kullanıyorsanız, cihazınızdaki diğer depolama/sistem verileri tarafından işgal edilen daha fazla alana sahip olma ihtimaliniz yüksektir. 


Bunu azaltmak ve yer açmak için iPhone'unuzdaki istenmeyen/eski sesli notları silmeniz gerekir. Kolay bir düzeltme için bu basit adımları izleyin.


1. Cihazınızda Sesli Notlar uygulamasını açın.


2. İstenen sesli notu uygulamadan kaldırmak için sağ üst köşedeki "Düzenle" düğmesine tıklayın ve istediğiniz sesli nota tıklayarak seçin.


3. Seçildikten sonra, silmek için uygulamanın sağ alt köşesindeki Çöp Kutusuna/Sil simgesine dokunun.


Diğer Depolamayı Temizlemek için iPhone'u Güncelleyin

iPhone'unuzdaki farklı depolama alanlarıyla ilgili sorunu çözmenin başka bir çalışma yolu, onu iOS'un en son sürümüne güncellemektir. iPhone'unuzu kontrol etmek ve en son sürüme güncellemek için bu basit adımları izleyin.


Bonus İpucu: iPhone'unuzu Geri Yükleyerek Temiz Bir Sayfa İle Başlayın

Hala iPhone'unuzdaki diğer depolama / sistem verilerinin kapladığı alanı azaltamıyorsanız, yedeklemeyi, sıfırlamayı ve geri yüklemeyi denemelisiniz. Cihazınızı sert bir şekilde sıfırladıktan sonra iPhone'unuzu geri yüklemek için Apple'ın bu resmi kılavuzunu izleyin.


Sonuç: iPhone'unuzda Yer Açın

Umarız, yukarıda listelenen yöntemleri kullanarak iPhone'unuzdaki “Diğer Depolama Alanını” nasıl kontrol edeceğinizi ve azaltacağınızı başarıyla öğrenmişsinizdir. 


Bu okuma, cihazınızda biraz yer açmanıza yardımcı olduysa, lütfen beğen düğmesine basın ve iOS cihazlarında onlara yardımcı olmak için bu kılavuzu sevdiklerinizle paylaşın. Daha fazla adım adım iOS sorun giderme kılavuzları için bizi izlemeye devam edin.

To Top