WhatsApp, Yakında Kullanıma Sunulması Beklenen Masaüstü Ekran Kilidi Özelliği Üzerinde Çalışıyor

Web/Masaüstü istemcisi nihayet çok ihtiyaç duyulan gizlilik özelliğine kavuşuyor.


Meta'ya ait platform bazı heyecan verici yeni özellikler eklediğinden, WhatsApp birkaç haftadır haberlerde yer alıyor. Geçtiğimiz iki hafta içinde şirket, kullanıcıların aynı WhatsApp hesabını iki telefonda kullanmasına izin veren bir eşlik modu olan Anketler gibi özellikleri ve daha fazlasını kullanıma sundu.

Şimdi, son geliştirmede WhatsApp, uygulamanın Masaüstü sürümüne yeni bir gizlilik katmanı ekliyor. WABetaInfo'daki kişiler tarafından bildirildiği üzere WhatsApp, Masaüstü beta sürümünde bir ekran kilidi özelliği üzerinde çalışıyor. Özelliğin şu anda geliştirme aşamasında olduğu söyleniyor ve önümüzdeki haftalarda kullanıma sunulması bekleniyor.

WhatsApp Ekran Kilidini Masaüstü Uygulamasında Test Ediyor

Popüler mesajlaşma uygulaması, Android, iOS, Windows, Web ve Mac dahil olmak üzere hemen hemen tüm platformlarda mevcuttur. Android ve iOS'taki Telefon sürümü, kullanıcıların WhatsApp uygulamasını açmak için parola olarak parmak izi veya yüz kimliği ayarlamasına olanak tanıyan yerleşik bir kilit özelliğine sahiptir. Web/Masaüstü sürümü aynı eksik.

Şimdi, WhatsApp nihayet ekran kilidi özelliğini web/masaüstü istemci uygulamasına getirmek için çalışıyor. Yukarıdaki ekran görüntüsünden de görebileceğiniz gibi WhatsApp, beta kanalında WhatsApp Masaüstü için ekran kilidi özelliğini test ediyor. Bu özellik etkinleştirilip ayarlandıktan sonra, kullanıcının uygulamayı bilgisayarda açmak için bir parola girmesi gerekecektir.

Bu, uygulamadaki Ayarlar seçenekleri altında etkinleştirebileceğiniz isteğe bağlı bir özellik olacaktır. Etkinleştirildiğinde, uygulama ve depolanan mesajlar ve medya üzerinde daha fazla kontrol sahibi olacaksınız. Rapor, şifrenin WhatsApp ile paylaşılmayacağını ve her zaman yerel olarak kaydedileceğini söylüyor. Parolayı unutmanız durumunda, uygulamadan çıkış yapmanız ve cihazınızı QR kodu ile bağlayarak WhatsApp Masaüstü'ne tekrar giriş yapmanız gerekir.

Parola özelliğinin yanı sıra ileriye dönük olarak WhatsApp'ın desteklenen cihazlarda parmak izi ve yüz tanıma desteği eklemesini bekleyebiliriz, ancak henüz bununla ilgili bir onay yok. Ekran kilitleme özelliği şu anda geliştirme aşamasında ve önümüzdeki günlerde daha geniş bir kitleye ulaşması bekleniyor.

To Top