Epson lazer yazıcı satışını durduracak. İşte nedeni?

Epson, 2026 yılına kadar lazer yazıcı satışını durduracak ve tamamen daha fazla mürekkep püskürtmeli yazıcıya geçecek.

Yazıcı üreticisi Epson, ısınmanın neden olduğu sürdürülebilirlik sorunları nedeniyle lazer yazıcı satışını ve dağıtımını durduracağını duyurdu.  

Epson yaptığı duyuruda ,  tamamen mürekkep püskürtmeli yazıcılara geçeceğini ve 2026 yılına kadar lazer yazıcıların küresel satış ve dağıtımını sonlandıracağını söyledi. 

Epson, "Mürekkep püskürtme teknolojisi, lazere kıyasla enerji tüketimini azaltabilir ve kompakt ayak izi ve hafif tasarımıyla bu ürünler, üretim ve nakliye sırasında kullanılan kaynakları sınırlamaya yardımcı olur" dedi. 

"Bu küçültülmüş boyut aynı zamanda ofise kolayca entegre olmaları ve yerden tasarruf etmeleri anlamına geliyor. Yüksek verimli mürekkep kartuşları aynı zamanda malzeme kullanımını, nakliyeyi, depolamayı ve sarf malzemelerinin kullanım sonu yönetimini de azaltır."

The Register'a göre Epson, birçok pazarda lazer yazıcı satışını çoktan durdurmuştu, ancak Asya ve Avrupa'da bunu yapmaya devam etti. 

Yazıcı şirketi, hareketin "baskı işlemi sırasında ısı gereksinimi ve dolayısıyla artan enerji kullanımı nedeniyle lazer teknolojisinin gelişmiş sürdürülebilirliğe yönelik önemli adımlar atma konusundaki sınırlı yeteneğinden" kaynaklandığını söyledi.

Epson , 2019 tarihli bir blog gönderisinde, mürekkep püskürtmeli yazıcılarının benzer hızlı bir lazer yazıcıdan %85'e kadar daha az enerji tükettiğini söyledi. Mürekkep püskürtmeli yazıcılar ayrıca benzer lazer yazıcılara göre %75'e kadar daha az karbondioksit üretti. Ayrıca mürekkep püskürtmeli yazıcılar, lazer yazıcılara göre %59'a kadar daha az yedek parçaya sahiptir.  

Epson, "Lazerlere kıyasla yazıcının kullanım ömrü boyunca değiştirilecek daha az hareketli ve sarf malzemesi parçasıyla, Epson enjeksiyonların servis ve bakım ihtiyaçları da önemli ölçüde azaldı ve bunun sonucunda yazıcının çalışmama süresi de azaldı" dedi.

Epson, dakikada 40-60 sayfa kapasiteli yeni mürekkep püskürtmeli iş yazıcıları serisini piyasaya sürerken lazer yazıcılardan uzaklaştığını duyurdu. 

To Top