Odaklanmış Kalmak ve Dikkat Dağıtmalarını En Aza İndirmek için Mac'te Arka Plan Seslerini Etkinleştirme

Apple , macOS Ventura'da odaklanmanıza, sakin kalmanıza ve dikkat dağıtıcı unsurları en aza indirmenize yardımcı olmak için tasarlanan Arka Plan Sesleri adlı yeni bir erişilebilirlik özelliğini kullanıma sundu. Nasıl çalıştığını öğrenmek için okumaya devam edin.


iOS 15 ve sonraki sürümlerde, ortam seslerini iPhone'unuzda arka planda çalmanıza izin veren bir özellik vardır ve ‌macOS Ventura‌ sürümüyle birlikte bu sesler artık Mac'lerde de mevcuttur.

Sunulan Arka Plan Sesleri, dengeli, parlak ve karanlık gürültünün yanı sıra okyanus, yağmur ve dere gibi doğal sesleri içerir. İstenmeyen çevresel veya harici gürültüyü maskelemek için tüm sesler arka planda çalacak şekilde ayarlanabilir ve sesler diğer ses ve sistem seslerine karışır veya bunların altında gizlenir.

macOS 13 ve sonraki sürümlerde Arka Plan Sesleri özelliğine erişmek için adımları izleyin.

Mac'inizin menü çubuğundaki Apple () sembolünü tıklayın .

Açılır menüden Sistem Ayarları... öğesini seçin.

Ayarlar kenar çubuğundan Erişilebilirlik'i seçin , ardından "İşitme" alt menüsü altında Ses'i tıklayın.

"Arka Plan Sesleri" başlıklı bölümde Seç... düğmesini tıklayın.

Kullanmak istediğiniz sesin yanındaki indir düğmesine tıklayın.

Ses dosyası indirildikten sonra Bitti'yi tıklayın .

Ortam sesini çalmaya başlamak için Arka Plan Sesleri'nin yanındaki düğmeyi açın.

Arka plan sesinin seviyesini, Arka Plan Sesleri menüsündeki ses kaydırıcısını kullanarak bağımsız olarak ayarlayabilirsiniz. Mac'iniz kullanımda değilken arka plan seslerini kapat seçeneğinin de bulunduğunu unutmayın ; bu, Kilit Ekranı veya ekran koruyucu etkinken sesi otomatik olarak kapatır.

To Top