2023'te Teknoloji: İşte gerçekten önemli olacak şey

 Analist tahminlerine baktık. Bunlar 2023'te sizin için önemli olacak teknolojiler ve konular.


Yılın dönüşü yaklaşırken, teknoloji trendlerini belirleme ve bir sonraki güneş yörüngesi için tahminlerde bulunma yıllık ritüeli harekete geçer. Bu tür egzersizler her zaman ilginçtir, aynı zamanda doğası gereği risklidir - özellikle yakın zamanda yaşadıklarımız ve yaşamaya devam ettiklerimiz gibi belirsiz zamanlarda.

Örneğin, 2019'un sonunda çok az kişi, küresel bir salgın nedeniyle ertesi yıl iş dünyasının alt üst olacağını tahmin edecek ve bu da uzaktan çalışmayı kolaylaştıran cihazlara ve hizmetlere benzeri görülmemiş bir odaklanmaya yol açacak ve hibrit bir modele olası kalıcı bir geçiş başlatacaktır.

Daha sonra, ekonomiler pandemiye uyum sağlarken ve pandemiden kurtulurken, Rusya'nın Şubat 2022'de Ukrayna'yı işgali enerji fiyatlarında keskin bir artışa, artan enflasyona, tedarik zinciri sorunlarına ve yaygın durgunluk korkularına neden oldu. Bu şok serisinin, 2023 ve sonrasına kadar devam edecek gibi görünen BT endüstrisi için derin etkileri var.

Bu nedenle, belki de yıllık teknoloji yatıştırıcı turunun en büyük yararı, genellikle beklenmedik olaylarla temasla raydan çıkan ince taneli ayrıntı, genel seyahat yönünü değerlendirme şansı kadar değildir.


Analistler ne diyor

Gartner

Gartner'ın 2023 için en iyi 10 stratejik teknoloji trendi üç tema altında gruplandırılmıştır:

 • BT sistemlerini daha fazla güvenilirlik için optimize etmek, veri odaklı karar vermeyi iyileştirmek ve üretim AI sistemlerinin değer bütünlüğünü korumak.
 • Dikey teklifleri ölçeklendirmek, ürün teslimat hızını artırmak ve her yerde bağlantı sağlamak.
 • İş modeli değişikliğine öncülük etmek, çalışanlar ve müşterilerle etkileşimi yeniden keşfetmek ve yeni sanal pazarlara dokunma stratejilerini hızlandırmak.

Tüm bu eğilimlerin üstesinden gelirken sürdürülebilirlik: "Her teknoloji yatırımının gelecek nesilleri göz önünde bulundurarak çevre üzerindeki etkisine karşı yola konması gerekecek. Gartner'dan David Groombridge, "varsayılan olarak sürdürülebilir' sürdürülebilir teknoloji gerektirir" diyor. Bu görüşe destek, 2022/23'te yeni ürünlere yatırım yapmayı planlayan CEO'ların %80'i arasında çevresel sürdürülebilirliğin performans ve kalitenin ardından üçüncü büyük itici güç olduğunu tespit eden Gartner'ın 2022 CEO'su ve Kıdemli İşletme Yöneticisi Anketi'nden geliyor.

İşte Gartner'ın en iyi 10 trendi:


Dijital bağışıklık sistemi (DIS), iş açısından kritik sistemlerin kalitesini ve esnekliğini artırmak için AI-augmented testi ve yazılım tedarik zinciri güvenliği dahil olmak üzere çeşitli teknikler kullanır. Uygulanan gözlemlenebilirlik ham verileri alır, bağlam ve analitik ekler ve data-driven iş ve BT kararları üretir. YZ güven, risk ve güvenlik yönetimi (AI TRiSM), YZ modeli yönetişimini, güvenilirliği, adaleti, güvenilirliği, sağlamlığı, etkinliği ve gizliliği kapsar.

Endüstri bulut platformları, yazılım, platform ve altyapıyı özel, sektöre özel işlevsellikle bir hizmet olarak birleştirir. Platform mühendisliği, geliştirici deneyimini optimize etmek ve dijital dağıtımı hızlandırmak için gereken araçları, yetenekleri ve süreçleri sağlar. Kablosuz değer gerçekleştirme, son kullanıcı bilgi işlem, uç cihazlar ve dijital etiketleme (RFID) yoluyla iş değerinin iletilmesini kapsar.

Süper uygulamalar, üçüncü tarafların kendi mini uygulamalarını geliştirip yayınlayabilecekleri bir uygulamanın, bir platformun ve ekosistemin birleşimidir.Uyarlanabilir yapay zeka sistemleri, öğrenmelerini ayarlamak ve gerçek dünyadaki değişen koşullara uyum sağlamak için gerçek zamanlı geri bildirim kullanır. Metaverse, kripto para birimlerine ve NFT'lere dayalı bir ekonomiye sahip 'kolektif bir sanal 3D paylaşılan alandır'.

IDC

IDC'nin 2023 için dünya çapındaki BT endüstrisi tahminleri, yukarıda özetlediğimiz gibi, önemli ekonomik kargaşa görmesi muhtemel olan önümüzdeki beş yılın kilit itici güçlerini kapsıyor. Veya analist Rick Villars'ın dediği gibi: "Önümüzdeki birkaç yıl boyunca, önde gelen teknoloji sağlayıcıları, işletmelerin mevcut bozulma fırtınalarında kaymak için yenilikçi teknolojileri kullanmalarına yardımcı olmada öncü bir rol oynamalıdır."

Villars, yakın durgunluğun, capex projelerinde gecikmeler (örneğin donanım ve yazılım yükseltmeleri) gibi eski okul taktiklerinin BT liderleri tarafından kullanılamayacaktır. Bunun yerine Villars, 2023'teki odağın operasyonel harcamaları azaltmaya (bulut harcamalarını optimize etmeye, XaaS sözleşmelerini yeniden müzakere etmeye, SaaS araçlarının kopyalarını ortadan kaldırmaya ve en yüksek iş değerini sunan projelere odaklanmaya) kayacağını ve 2024 ve sonrasında aranan daha kalıcı opex indirimleri (B birimi başına daha düşük maliyet ve yönetim için daha düşük

Bununla birlikte, daha geniş mesaj daha iyimser: Villars, "Teknoloji ve BT nerede kestiğimizle ilgili değil - teknoloji, işin geri kalanının durgunlukta gezinmesine yardımcı olmak için yatırım yaptığımız yerdir" diyor. "Bu, iki yıl önce görmeye başladığımız dijital ticarete doğru devam eden geçiştir."

IDC için 'dijital iş', süreçlerden ürün ve hizmetlere, deneyimlere kadar her şeyi kapsar ve BT ve iş birimlerinin 'rüya ekibi' kombinasyonu tarafından teslim edilir.

İşte IDC'nin temel tahminlerinden bazıları:

 • 2025'te altyapı, güvenlik, veri ve ağ tekliflerinin %60'ı, kapsamlı otomasyon sağlayan ve devam eden işletme maliyetlerinde büyük düşüşler vaat eden bulut tabanlı kontrol platformları gerektirecektir.

 • 2024 yılına kadar, BT endüstrisi liderlerinin kritik beceri oluşturma ve eğitim çabalarındaki eksiklikler, işletmelerin %65'inin bulut, veri ve otomasyon yatırımlarından tam değer elde etmesini önleyecektir.

 • 2025 yılına kadar sürdürülebilirlik, esneklik ve varlık ikameti konusundaki egemen iddialar, CIO'ları BT ve veri varlıklarının %35'inden fazlası için personeli, bütçeleri ve işletme süreçlerini değiştirmeye zorlayacaktır.

 • 2023'te, işletmelerin as-a-service altyapısını/yazılımını benimsemesinin %70'i, maliyet endişelerinden çok daha hızlı yenilik ve operasyonel kazanç vaatlerini değerlendirememesi nedeniyle engellenecek.

 • 2024'ün sonunda, güvenlik, iş operasyonları ve DaaS'taki platin Düzeyinde aaS tekliflerinin %60'ı, beceri eksikliklerinin etkisini azaltmaya yardımcı olmak için uzman KOBİ ekiplerine birlikte erişimi içerecektir.

 • 2026'da, G2000 işletmelerinin %45'i, ön saflardaki işçilerin ve iş liderlerinin incelenmiş otonom teknoloji sistemleri tarafından başlatılan eylemlere güvenme isteksizliği nedeniyle maddi risklerle karşılaşmaya devam edecek.

  IDC'nin 2024 ve sonrası için son düşüncesi, BT operasyonlarının, iş süreçlerinin ve uygulama geliştirmenin otomasyonunun dijital işi ölçeklendirmek için kritik olacağıdır.

  Villars, "Daha güvenilir, daha güvenli, daha sürdürülebilir ve CIO'ların uğraşacağı görev olacak yepyeni bir teknoloji dağıtım sistemi yaratıyoruz" diyor.

  Forrester

  Forrester'a göre, kuruluşların zor zamanlarda temel görevlerine ve güçlü yönlerine odaklanmaları gerekiyor: "2023'te akıllı iş liderleri odaklanacak - meyve vermeyen ve uzun vadeli büyümeye öncelik vermeyen budama çabaları. Ekonomik ve jeopolitik kargaşa korku ve bozulma ekecek, ancak panik, dar görüşlü gelir kapmaları ve ofise kötü planlanmış geri dönüşler işleri daha da kötüleştirecek."

  İşte Forrester'ın temel tahminlerinden bazıları:

  • Tüketiciler temkinlidir ancak harcamaları geri çekmezler.

  • Beceri eksikliği, CX ekiplerinin gelişme yeteneğine meydan okur.

  • İzleme teknolojisi çalışanları kızdırıyor.

  • Yeşil yıkama ciddi bir iş riski haline gelir.

  • Liderler, çalışanları feci sonuçlarla ofise geri dönmeye zorlarlar.

  • Metaverse deneyleri halkın hayal gücünü yakalamakta yetersiz kalıyor.

  • Yetenek krizi, teknoloji yöneticilerini yeni aday kaynakları aramaya itiyor.

  • Teknoloji şirketlerindeki skandallar tüketici güvenini aşıyor.

  Forrester, 2023 için önemli bir iş/teknoloji önceliğinin çeşitli kılıklarda güven olduğunu söylüyor. "Müşteriler, kişisel verileriyle hızlı ve gevşek oynayan kuruluşlardan giderek daha fazla bıkıyor ve düzenleyiciler çok geride değil. Ve burada bitmeyecek - bıkmış müşterilerin ve çalışanların öfkesiyle beslenen düzenleyiciler, yeşil yıkamayı, yanlış bilgileri ve çalışan gözetimini inceleyecek."

  CCS İçgörüsü

  İnce taneli tahmin işinde olan bir araştırma firması, yakın zamanda analist sunumları, SamsungEE ve Qualcomm'dan yöneticilerle röportajlar ve en az 100 tahmin içeren üç günlük bir çevrimiçi etkinlik düzenleyen CCS Insight'tır.

  CCS Insight'ın 2023 tahminleri 10 kategoriye ayrılmıştır: Silikon Temeller, Sürdürülebilirlik, Altyapı Gelişmeleri, Bağlantı Sağlayıcıları, Düzenleme, Yeni Fırsatlar, Kişisel Gelecekler, Değişen İşyeri, Sanal Dünyalar ve Bağlı Cihazlar.

  100 tahminin tümünü listelemek yerine (bunları burada bulabilirsiniz), her kategoriden gözüme çarpan bir çift seçtim:
  Yarı iletken üretiminin coğrafi çeşitliliğini yeniden dengeleme girişimleri başarısız oluyor ve Tayvan liderliğini koruyor

    

  Kuantum bilgisayarlar 2025 yılına kadar 60 saniyelik tutarlılık süresi elde eder


  2027 yılına kadar mobil uygulamalar, kullanıcıların karbon ayak izlerini gerçek zamanlı olarak izlemelerini sağlıyor

    

  2024 yılına kadar, bulut hizmetlerinin karbon emisyonlarını hesaplamak için uluslararası bir standart gelişir.


  Çin'in 6G'yi erken geliştirmesi, Doğu ve Batı'da en az iki rakip standartla sonuçlanmaktadır.

    

  2024 yılına kadar, birden fazla DNS ağ geçidi aynı anda başarısız olduğu için büyük bir mobil ağ kesintiye uğrar.


  2025 yılına kadar uydu geniş bant sağlayıcısı Starlink, SpaceX'ten halka açık bir şirket olarak ayrıldı

    

  2025 yılına kadar, en az 25 telekom operatörü, tüketici 5G planlarına eklenti olarak bağlantılı araba hizmetleri sunuyor


  AB'nin Dijital Piyasalar Yasası, 2024 yılına kadar arama sonuçlarında tercih edilen ürün yerleşimini sona erdiriyor

    

  2023'e kadar bir Rus-Çin "bölünmesi" açık işaretleri ortaya çıktı


  Apple, 2024'te ABD sağlık sigortası işine giriyor

    

  2026 yılına kadar, daha fazla şirket Tesla'yı maden tedarik zincirlerine yatırım yaparken takip ediyor


  2028 yılına kadar, bir "sizin blok zinciriniz", geliştiricilerin kişiselleştirilmiş hizmetleri desteklemek için canlı dijital ikizleri oluşturmasına olanak tanır

    

  2030 yılına kadar, akıllı kablosuz vücut izleme yaygın ve kişiselleştirilmiş sağlık hizmetlerine yol açar


  2024 yılına kadar, kurumsal işbirliği araçları ofis içi deneyimi çoğaltmaya yardımcı olmak için sürükleyici alanlar ekler

    

  Çalışan deneyimi ile müşteri deneyimi arasındaki bağlantıyı ölçen ve izleyen yazılım talebi 2023'te hızlanıyor


  Apple'ın mekansal hesaplamaya girişimi, sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik veya metaverse gibi yerleşik terminolojiyi kullanmaktan tamamen kaçınır.

    

  2025 yılına kadar Meta, dahili bir sinir sensörü tarafından kontrol edilen bir sanal gerçeklik kulaklığı piyasaya sürdü


  2026'nın sonunda, 25 milyondan fazla insan doğrudan uydulara bağlı bir cep telefonu aracılığıyla internete erişiyor.

    

  Apple 2024'te katlanabilir bir iPad piyasaya sürdü


  Etkinlikteki bir panel tartışmasında CCS Insight analistleri, akıllı telefon üreticilerinin uydu hizmeti duyurularının son telaşına dikkat çekerken, karasal sabit ve mobil ağları gasp etmek yerine uydu bağlantısının nasıl tamamlanacağının muhtemel olduğunu tartıştılar. Panelistler tarafından da metaverse, sürdürülebilir teknoloji ve akıllı evdeki oyun durumu da ele alındı.

  2023 tahminlerinin bir özeti

  Yukarıda açıklanan analist tahminlerinde açıkça sindirilecek çok şey var. Genel bir resim elde etmeye çalışmak için, bunları ve tahminleri bir dizi yeni ileriye dönük anket ve makaleden aldık ve bunları ortaya çıkan kategorilere atadık. Ortaya çıkan grafik şöyle görünüyor Bağlantıyı bulmak şaşırtıcı değil - wi-fi, sabit ve mobil geniş bant ve uydu - sıralamalara başkanlık ediyor, çünkü bu temelde tüm dijital dünyanın temelini oluşturuyor. Benzer şekilde, yapay zeka (AI) ve makine öğrenimi (ML), siber güvenlik, bulut bilişim ve yazılım geliştirme için öne çıkan gösteriler beklenmedik değildir. Metaverse'in ikinci noktası, VR/AR/MR/XR ile birlikte, anın en abartılı teknolojisi olarak statüsünü doğrularken, altıncı sırada 'Jeopolitik ve teknoloji tedarik zincirlerinin' varlığı zamanın bir işaretidir.

  Umarım daha kalıcı bir bellwether, dört numaralı noktanın işgalcisidir: sürdürülebilirlik. İklim değişikliğiyle mücadelenin önemi, kazanılmış veya ideolojik çıkarları olanlar dışındaki herkes tarafından kabul gördükçe, bu kadar çok analistin ve uzmanın cihazlar, BT altyapı bileşenleri ve onları birbirine bağlayan ağlar hakkındaki tahminlerine yeşil düşünceler oluşturduğunu görmek memnuniyet verici.

To Top